خودروی اسپرت اقتصادی تویوتا با موتور 3 سیلندر معرفی می‌شود

تویوتا در اقدامی غیر منتظره تصمیم گرفته تا خودرو اسپرت اقتصادی خود را به جای موتور برقی با پیشرانه درون سوز راهی بازار نماید.

خودروی اسپرت اقتصادی تویوتا با موتور 3 سیلندر معرفی می‌شود

اواسط دسامبر 2021 بود که تویوتا با رونمایی غیرمنتظره از یک کانسپت اسپرت با پیشرانه الکتریکی ، همه علاقه‌مندان را غافلگیر کرد. این خودروی اسپرت دونفره نشان گازو ریسینگ را روی خود داشت و بسیاری آن را جانشین معنوی MR2 می‌دانستند. در زمان رونمایی تویوتا هیچ اطلاعاتی درباره آینده این کانسپت ارائه نکرد؛ اما حالا خبر می‌رسد خودروساز ژاپنی قصد دارد نسخه تولید انبوه این کانسپت یا مدلی شبیه به آن را با همکاری سوزوکی و دایهاتسو راهی بازار کند.

آنطور که مجله Best Car گزارش کرده، تویوتا علاقه زیادی به تولید مدلی مشابه با MR2 دارد و نمی‌خواهد این ایده را رها کند. پیش از این و در سال 2015 نیز این شرکت با معرفی کانسپت S-FR تمایل خود را برای تولید چنین مدلی نشان داده است.

مشخصات احتمالی خودروی اسپرت تویوتا

براساس گزارش مجله ژاپنی Best Car سه کمپانی تویوتا، سوزوکی و دایهاتسو هم‌اکنون درحال توسعه این پروژه مشترک هستند. نکته عجیب اینکه برخلاف کانسپت رونمایی‌شده در دسامبر 2021، این خودروی اسپرت به‌احتمال زیاد دارای یک موتور 1 لیتری توربوشارژ خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود این موتور 3 سیلندر قدرتی در حدود 120 اسب بخار و گشتاوری برابر با 200 نیوتن متر خواهد داشت. نشریه Best Car معتقد است به‌‌منظور کاهش مصرف سوخت، این موتور به سامانه هیبرید نرم مجهز خواهد بود.

هر چند این میزان خروجی برای یک خودروی اسپرت کافی به‌نظر نمی‌رسد، اما مجله ژاپنی وزن پروژه مشترک تویوتا، سوزوکی و دایهاتسو را فقط 1000 کیلوگرم عنوان کرده است. در صورت صحت این موضوع، باید گفت پروژه مشترک سه کمپانی مذکور، وزنی مشابه با مزدا MX-5 خواهد داشت. این خودروی پرطرفدار، از یک موتور 1.5 لیتری با 129 اسب بخار قدرت و 150 نیوتن متر گشتاور بهره می‌برد.

از نظر ابعاد، نشریه Best Car ادعا می‌کند محصول جدید تویوتا به‌میزان قابل‌توجهی از مزدا میاتا و نسل سوم MR2 بزرگ‌تر خواهد بود. این نشریه می‌گوید سوزوکی وظیفه توسعه موتور را برعهده دارد. اما جالب اینکه این نشریه سیستم تعلیق جلو را با هاچبک یاریس مشترک می‌داند. در بخش طراحی هم، Best Car محصول اسپرت تویوتا را به دایهاتسو کوپن تشبیه می‌کند.

برآورد قیمت

مجله ژاپنی قیمت آورده جدید تویوتا را بین 2.2 الی 2.8 میلیون ین تخمین می‌زند، این اختلاف قیمت در سطح آپشن‌ها و امکانات ریشه دارد. با نرخ روز ارز، این رقم معادل 16500 و 21000 دلار می‌شود که حتی با دلار 50 هزار تومانی نیز رقمی کمتر از یک میلیارد تومان است.

گفتنی است گزارش نشریه Best Car بیشتر بر پایه حدس و گمان‌ها نگاشته شده و باید با دیده تردید به آن نگریست. در هر حال باید منتظر ماند و دید که سیاست مدیرعامل جدید تویوتا یعنی آقای کوجی ساتو در قبال این مدل و سایر مدل‌های اسپرت چه خواهد بود.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر