ًQuickTime را فوراً از سیستم خود حذف کنید تا هک نشوید

با نصب نرم‌افزار QuickTime بر روی ویندوز، سیستم‌عامل شما به شدت در مقابل هکرها آسیب‌پذیر می‌شود.

ًQuickTime را فوراً از سیستم خود حذف کنید تا هک نشوید

به گزارش کلیک، کاربرانی که نرم‌افزار QuickTime را بر روی ویندوز خود نصب می‌کنند، میزان آسیب‌پذیری سیستم‌عامل آن‌ها از لحاظ امنیتی به شدت افزایش می‌یابد به طوری که به هکرها اجازه می‌دهند که به سیستم آن‌ها نفوذ کنند. جالب اینجا است که شرکت اپل برای رفع این مشکل حاضر نیست نسخه ویندوز این نرم‌افزار را به‌روز رسانی کند و نسخه جدیدی ارائه دهد. بنابراین وقت آن رسیده تا این نرم‌افرار را از سیستم‌عامل خود حذف نمایید.

اپل اعلام کرد که این مسئله در سایت Trend Micro مطرح شده است اما اپل به طور رسمی در وب سایت خود به این مشکل امنیتی اشاره نکرده است و به نظر می‌رسد که قصد ندارد تا کاربران را درباره این مسئله آگاه سازد. حتی بدون هیچ‌گونه هشداری هنوز آن‌ها به کاربران پیشنهاد می‌کنند تا این نرم‌افزار را از سایت اپل دانلود کنند.

اگر شما از Mac استفاده می‌کنید جای نگرانی نیست. زیرا نسخه Mac نرم‌افزار QuickTime هنوز به‌روز رسانی می‌شود و تنها نسخه ویندوز است که دیگر هیچ‌گونه به‌روز رسانی برای آن عرضه نمی‌شود.

چرا و چگونه QuickTime را از ویندوز حذف کنیم

نسخه ویندوز نرم‌افزار QuickTime دارای دو آسیب‌پذیری امنیتی است که به یک هکر اجازه می‌دهد تا در صورتی که سایتی را مشاهده کردید یا یک فایل دانلود شده را اجرا کردید، کدهای خود را بر روی کامپیوتر شما اجرا کند. این نرم‌افزار از طریق پلاگین آن نیز قابل استفاده است. در صورتی که شما از مرورگر Internet Explorer یا Mozilla Firefox استفاده می‌کنید که هنوز از این پلاگین پشیبانی می‌کنند بنابراین می توان گفت که شما هنوز در معرض خطر قرار دارید. مرورگر Google Chrome دیگر این پلاگین قدیمی را پشتیبانی نمی‌کند. اما کاربران مرورگر کروم نباید چندان خوشحال باشند . چون ویدیوهای دانلود شده هنوز با نسخه دسکتاپ نرم‌افزار QuickTime قابل اجرا هستند.

متاسفانه اپل دیگر به‌روز رسانی برای نرم‌افزار QuickTime نسخه ویندوز عرضه نمی کند بنابراین این نقص‌های فعلی و هر آن‌چه که در آینده ممکن است به وجود بیاید هرگز اصلاح نخواهند شد. نرم‌افزار QuickTime روز به ‌روز برای ویندوز ناامن‌تر می‌شود.

این دقیقا مشابه همان عملی است که شرکت اپل برای مرورگر سافاری برای نسخه ویندوز انجام داده است. (مرورگر سافاری از نسخه ۶ به بعد هیچ‌گونه به‌روز رسانی برای نسخه ویندوز عرضه نکرده است.) اپل بدون آن‌که به کاربران اطلاع‌رسانی کند، به‌روز رسانی نرم‌افزارهای تحت ویندوز خود را متوقف کرده است. اگرچه اپل از شما نخواسته است که دیگر از نرم‌افزارQuickTime برای ویندوز استفاده نکنید، اما قطعا شما باید این کار را انجام دهید. حتی دولت ایالات متحده این مورد را به کاربران توصیه کرده است.

به منظور حذف نرم‌افزار QuickTime ابتدا Control Panel را باز کنید، سپس گزینه Uninstall a program را در زیر بخش Programs انتخاب کنید. در صفحه بعد از لیست برنامه‌ها، QuickTime را انتخاب کنید و در نهایت بر روی گزینه Uninstall کلیک کنید. با انجام این کار هم نرم‌افزار QuickTime و هم پلاگین QuickTime نصب شده بر روی مرورگر پاک خواهند شد. در صورتی که نرم‌افزار QuickTime را در لیست مشاهده نمی‌کنید این بدان معنا است که شما آن را نصب نکرده‌اید.

پاک کردن نرم افزار

چطور ویدیوهای نرم‌افزار QuickTime را در ویندوز اجرا کنیم

اولین سوالی که ممکن است برای شما به وجود بیاید این است که چطور فایل‌های ویدیویی که تا پیش از این توسط QuickTime اجرا می‌کردید، مشاهده کنید؟ هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد. شما به راحتی می‌توانید ویدیوهایQuickTime را در ویندوز بدون این نرم‌افزار اجرا کنید.

ویدیوهای QuickTimeدارای پسوند .mov و .qt هستند. اما این فایل‌ها تنها شامل رشته‌های صوتی و تصویری هستند که به وسیله codecهای دیگر کدگذاری شده‌اند. نرم‌افزار QuickTime در نسخه‌های مختلف خود codecهای متنوعی را عرضه کرد. اما هم‌اکنون نوع مدرن‌تر فایل‌های .mov فایل‌های MP4 هستند که خود شامل نوع‌های مختلفی است. روز به روز که می‌گذرد از محبوبیت فایل‌های .mov کاسته می‌شود و در عوض فایل‌های با پسوند .MP4 کاربرد بیشتری پیدا می‌کنند و در انواع سیستم‌عامل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

نرم‌افزار VLC از جمله نرم‌افزارهایی است که فایل‌های .mov را به خوبی اجرا می‌کند. VLC یک پخش کننده فایل‌های صوتی و تصویری است که به جرات می‌توان گفت که قادر است هر نوع فایلی را اجرا کند. بنابراین کافی است تا نرم‌افزار VLC را جهت اجرای ویدیوهای QuickTime و هر نوع فایل رسانه‌ای دیگری دانلود کنید.

VLC

چطور ویدیوهای QuickTime را در وب اجرا کنیم

امروزه اکثر وب سایت‌ها دیگر از پلاگین QuickTime استفاده نمی‌کنند همانطور که پلاگینMedia Player و RealPlayer را از سیستم خود حذف کردند. به ندرت پیش می‌آید که کاربری با پلاگین QuickTime در یک سایت مواجه شود و این مسئله تنها ممکن است در سایت‌های قدیمی که به‌روز رسانی نشده‌اند، دیده شود. اکثر وب سایت‌های مدرن یا از HTML5 video یا adobe Flash یا Silverlight مایکروسافت استفاده می‌کنند.

زمانی وب سایت Apple Trailers برای اجرا شدن نیاز به QuickTime داشت اما طبق به‌روز رسانی‌های صورت گرفته دیگر نیازی به QuickTime نیست و ویدیوها به راحتی توسط HTML5 video که با مرورگر شما ادغام شده است، اجرا می‌شوند.

در صورت برخورد با وب سایت‌های قدیمی که هنوز از QuickTime استفاده می‌کنند، می‌توانید پلاگین VLC را نصب کنید. اگر چه این پلاگین (پلاگین VLC) دیگر توسط مرورگرهای مدرن هم‌چون کروم پشتیبانی نمی‌شوند اما مرورگر فایرفاکس هم‌چنان از این پلاگین پشتیبانی می‌کند. اما طبق اخبار اعلام شده قرار است تا پایان سال ۲۰۱۶ شرکت موزیلا نیز به پیشتیبانی از این پلاگین پایان دهد.

در این میان، مرورگر اینترنت اکسپلورر هم‌چنان به پشتیبانی از پلاگین‌های ActiveX قدیمی ادامه می‌دهد .اما این قضیه در مورد مرورگر Edge مایکروسافت صادق نیست.

نرم‌افزار VLC را نصب کنید و اطمینان حاصل کنید که گزینه‌های ActiveX plugin (برای اینترنت اکسپلورر) و Mozilla plugin (برای فایرفاکس) را انتخاب کرده‌اید. اگر پیش از این نرم‌افزار VLC را نصب کردید شما می‌توانید دوباره فایل نصبی (installer) را اجرا کنید و گزینه‌های ذکر شده را انتخاب کنید.

VLC

پس از انجام مراحل بالا، مرورگر خود را باز کنید . انتظار می‌رود که ویدیوها با پلاگین VLC که نقش پلاگین QuickTime را بازی می‌کند، اجرا شوند. اما باز هم نمی توان صد در صد از اجرا شدن ویدیوها مطمئن بود و ممکن است گاهی اوقات این پلاگین به درستی کار نکند. چون پلاگین VLC نیز یک پلاگین عالی و درجه یک محسوب نمی‌شود. در صورتی که گزینه‌ای برای دانلود فایل‌های ویدیویی و تماشای آن‌ها از طریق نسخه دسکتاپ وجود دارد پیشنهاد می‌شود تا این گزینه را غیر فعال کنید.

iTunes هم‌چنان بدون QuickTime به‌درستی کار می کند

زمانی iTunes برای اجرای ویدیوها نیاز به QuickTime داشت. اما اکنون دیگر این نیاز وجود ندارد. شما می‌توانید نرم‌افزار QuickTime را از سیستم خود پاک کنید و ویدیوها را به راحتی در خود iTunes اجرا کنید.

iTunes

امنیت نرم‌افزارهای اپل که در ویندوز اجرا می‌شوند بسیار پایین است. در حالی‌که اپل با دولت ایالات متحده در حال کشمکش بر سر قضیه امنیت گوشی‌های آیفون خود است، اما اپل نمی‌تواند نسبت به کاربرانی که از QuickTime و Safari در ویندوز استفاده می‌کنند،بی‌تفاوت باشد و آن‌ها را از مشکلات امنیتی که در نسخه قدیمی این نرم‌افزارها وجود دارد آگاه نسازد. شرکت اپل باید نسبت به این مسائل مسئولیت‌پذیرتر باشد.

منبع: howtogeek

ارسال نظر