معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دورهمی برنامه نویسان موبایل:سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: سهم شرکت‌های دانش بنیان از تولید ناخالص ملی (GDP) کشور در جایگاه مناسبی نیست و باید افزایش یابد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دورهمی برنامه نویسان موبایل:سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از تولید ناخالص ملی

به گزارش کلیک به نقل از مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در برنامه دورهمی برنامه نویسان موبایل (پنجشنبه بازار) گفت: تا زمانی که سهم شرکت‌های دانش بنیان از تولید ناخالص ملی کشور ( GDP ) کم باشد نمی‌توانیم در این حوزه پیشرفت کنیم و باز هم نفت و خام فروشی منابع زیرزمینی حرف اول را در اقتصاد کشور خواهد زد.

12هزار میلیارد تومان درآمد شرکت‌های دانش‌بنیان

ستاری افزود: در حال حاضر دو هزار و 300 شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به کار هستند که بیش از 12 هزار میلیارد تومان درآمد این شرکت‌ها است اما همچنان از نظر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان با نقطه ایده‌آل‌ها فاصله داریم.

وی با اشاره به اینکه کار دولتی سم مهلکی برای توانمندسازی جوانان است تصریح کرد: کار دولتی توانمندی، تفکر، ‌مغز و خلاقیت جوانان را از بین می برد.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه بیان کرد: پول دولتی، جوانان و شرکت ها را به گونه ای عادت می دهد که آن ها تصور می کنند بدون پول و کمک دولت از بین خواهند رفت و همین موضوع توانمندی و نوآوری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

رییس هیئت امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور همچنین ابراز کرد: اگر جوانان ایرانی به توانمندی خود ایمان داشته باشند می‌توانند دنیا را تکان دهند ولی این احساس در استخدام دولتی بودن ایجاد نمی شود.

ستاری با اشاره به توانمندی جوانان فعال در کافه بازار گفت: همین که شما با تفکر خود و با اتکا به توانمندی‌هایی که دارید فعالیت می‌کنید یک موهبت بزرگ است زیرا هم می‌توانید نوآوری داشته و هم از فضای نامناسب کار استخدام دولتی بی نیاز باشید.

جوانان با همراه درس خواندن باید خلاقیت داشته باشند

وی با بیان این که جوانان باید به این نتیجه برسند که با درس خواندن می‌توانند خلاقیت داشته باشند گفت: می‌توانیم به جوانان آموزش دهیم که بعد از تحصیل خود باید نوآوری و خلاقیت داشته باشند و بدون اتکا به دولت و پول آن در حوزه‌های علمی، اجتماعی، فرهنگی فعالیت کنند.

نایب رئیس هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین تصریح کرد: تا زمانی که پایه اقتصادی کشور برمبنای نفت و منابع زیر زمینی باشد نمی‌توانیم توسعه مناسبی در حوزه علم و فناوری داشته باشیم.

مهم‌ترین مشکل در عرصه اقتصاد دانش‌بنیان، ضعف فرهنگی است

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور با اشاره به سختی های پیش روی معاونت علمی برای نهادینه کردن ترویج و فرهنگ اقتصاد دانش بنیان در کشور اظهار کرد: مهمترین مشکل ما در حوزه اقتصاد دانش بنیان، ضعف فرهنگی است به این معنی که در دولت و جامعه تفکرات منسوخی وجود دارد که با نسل امروز و تفکرات آن ها هم‌خوانی ندارد.

رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: وجود 30 میلیون جوان و پنج میلیون دانشجو در کشور یک فرصت است نه تهدید که می‌توانیم از این فرصت برای کارآفرینی و اشتغال‌زایی استفاده کنیم.

دخالت در کار بخش خصوصی را کمتر می‌کنیم

ستاری با اشاره به خدمات معاونت علمی به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: گرچه معاونت علمی خدمات کوچک و بزرگی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌کند اما ترجیح می‌دهیم تا جایی که ممکن است دخالت دولت در کار بخش خصوصی را کمتر کنیم.

وی اصلاح زیست بوم کارآفرینی را مهم‌ترین کار جوانان دانست و گفت: دولت و جوانان باید دست به دست هم دهند و به کمک یکدیگر اکوسیستم کارآفرینی در کشور را اصلاح کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه گفت: توسعه شتاب دهنده‌ها، اصلاح محیط کسب و کار و ایجاد معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و ایجاد تسهیلات سربازی برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر از جمله راهکارهایی است که می تواند به تحقق اقتصاد دانش‌بنیان کمک کند.

معاونت علمی تلاش می کند بخش خصوصی را به جایگاه مناسب برساند

وی در پایان با بیان اینکه در اقتصاد دانش بنیان به کارآفرین به عنوان یک فرد محترم نگاه می‌شود، ادامه داد: در این میان بخش خصوصی نیز جایگاه اصلی را دارد. بنابراین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تلاش می‌کند بخش خصوصی را به جایگاه مناسب خود برساند.

ارسال نظر