مزیت ها و قابلیت های منحصر به‌فرد ساندویچ پانل های SIP

رسانه کلیک - ساندویچ پانل های SIP مزایا و قابلیت های زیادی دارند. در این مطلب به معرفی این ساندویچ پانل ها و بیان ویژگی آن ها می پردازیم.

مزیت ها و قابلیت های منحصر به‌فرد ساندویچ پانل های SIP

ساندویچ پانل های SIP (یا پانل های عایق چوبی) بخاطر داشتن ویژگی نصب آسان و سریع و عایق گرما به یکی از پر کاربرد ترین ساندویچ پانل ها در کشورهای اروپایی تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی SIP ها و مزایا و قابلیت های این سازه های پیش ساخته بپردازیم. علت استفاده از آن ها برای ساخت سازه های کم مصرف را اعلام می کنیم.

پانل های عایق SIP چیست ؟

ساندویچ پانل های عایق یا SIP ها از دو ورق عایق بندی شده (معمولا تخته سه لایی) و یک لایه میانی (OSB) تشکیل شده است. از این ساندویچ پانل ها برای دیوارهای خارجی (ساندویچ پانل دیواری) و دیوار های باربری داخلی و سقف سازه ( ساندویچ پانل سقفی ) استفاده می کنند.

ساندویچ پانل های اس آی پی اکنون 8 درصد از تمام سیستم های ساختمانی کشور انگلستان را تشکیل می دهد. میانگین هزینه تمام شده برای خانه های ساخته شده با آن 1،220 / m2 پوند است. کارخانجات تولید کنند SIP قیمت هر مترمربع SIP را برابر با 1،379 پوند اعلام کردند. قبل از انجام هر کاری جهت ساخت ساختمان انتخاب مصالح آن به ترتیب SIP ، چوب ، سنگ و یا آجر ضروری است.

ویژگی های برتر ساندویچ پانل SIP

عایق مناسب

یکی از مزایای اصلی سیستم قاب چوبی سنتی یا سیستم های مدرن قاب چوبی، رعایت فاصله ستون ها و یا نبشی ها در داخل دیوار است.

در یک ساختمان قاب چوبی این فاصله 60 سانتی متر است، در حالی که در دیوار SIP آنها در مراکز 120 سانتی متری است. بنابراین مقدار استفاده از چوب در دیوار به میزان 1/2 کاهش می یابد. این مقدار چشمگیر باعث کاهش تراکم در ساختمان می شود.

انعطاف پذیری

ساندویچ پانل های SIP تولید شده در کارخانه دقیق تر از ساندویچ پانل های SIP تولید شده در کارگاه هستند و این باعث کاهش خطا در ساخت و ساز می شود. این ساندویچ پانل ها عایق مناسب حرارت بوده و همچنین SIP ها برای پروژه Passivhaus بسیار مناسب خواهد بود.

سرعت بالای ساخت

بخشی از مرحله ساخت و ساز را میتوان در یک کارگاه با رعایت نکات ایمنی انجام داد و این نکته تاثیر زیادی در کاهش زمان ساخت و زمان ساخت دارد. بطور مثال یک خانه معمولی دو طبقه 200 متر مربعی را می توان در عرض 12 روز ساخت و سپس در محل احداث نصب کرد.

مزایای طراحی ساختمان با SIP

امروزه با توجه به توانایی هایی که این مواد پیش ساخته به معماران و طراحان می دهد به راحتی می توانند تمامی طراحی های خودشان را روی ساختمان های ویلایی خود پیاده سازی نمایند و خانه هایی با فضاهای بزرگ و سقف های بلند و جذاب را بسازند. در ادامه به برخی از مزایایی که sip ها به ما سازه های ویلایی می دهند را بیان می کنیم.

سقف های طاقی شکل

ساندویچ پانل ها برخلاف سازه های چوبی که نیاز به اسکلت و پایه های متعدد دارند به راحتی می توانند یک سقف 4 الی 8 متری را با چند پروفیل فولادی و تنها یک ستون در فواصل زیاد پوشش دهند.

همچنین جهت اجرای سقف های طاقی شکل نیز نیازی به یک شبکه ستون های حمال ندارند و می توان آنها را بصورت یک حمال از ابتدا طراحی و پرس نمود تا نیازی به اسکلت سازی نباشد. این مزیت خوب ساندویچ پانل های اس آی پی نسبت به تخته های سنتی است که به ما کمک می کند تا سقف های طاقی شکل خود را تا ارتفاع 3.60 افزایش دهیم.

فضاهای بزرگ

ایجاد فضاهای بزرگ ساندویچ پانل sip

فضا های بزرگ و ایجاد فضاهای چند منظوره در داخل خانه های ساخته شده با SIP آسان است. میتوانیم درفضاهای بزرگ از تیرهای بطول ( 300 میلیمتر تا دهانه های 600 میلیمتری) قرار گیرد. اگر بخواهید یک فضای بزرگی در خانه داشته باشید استفاده از این سازه های پیشرفته می تواند بسیار ارزان و بصرفه باشد.

درب و پنجره ها

سبک بودن ساندویچ پانل ها باعث می شوند تا وزن دیوارها بسیار پایین آمده و بازشو ها دیگر ناچار به تحمل وزن بالای دیوارها نشوند و بتوان آنها را هرچه بزرگتر و با قاب های باریکتر طراحی نمود.

باز شو های بزرگ معمولا توسط یک قاب فولادی ساخته شده است که در داخل SIP ها قرار می گیرند. مطمئن شوید که تیم طراحی شما بازشوها و یا پنجره ها را به اندازه کافی و دلخواه شما طراحی نموده باشند.

هزینه قابهای شیشه ای (از جمله پنجره) در کشور انگلستان حدودا 6000 پوند می شود .

انواع مختلف ساندویچ پانل SIP

چهار تفاوت اصلی بین ساندویچ پانل های ارائه شده توسط کارخانجات تولید کننده ساندویچ پانل SIP وجود دارد.

1- لایه عایق میانی که این عایق میانی خود به دو نوع تقسیم می شود.:

نوع اول: یک لایه میانی سفت و مقاوم ساخته شده از EPS (پلی استایرن) است.

نوع دوم: که از فوم یورتان سفت و الیاف تزریقی استفاده می کند. تفاوت این دو نوع لایه بر هزینه ها و عملکرد حرارتی آنها تاثیر خواهد گذاشت.

3- ضخامت پانل

پانل های EPS از 95 تا 195 میلی متر (اما در صورت لزوم می توانند عمق بیشتری داشته باشند). هسته یورنت تزریقی دارای عملکرد گرمای کمی بهتر است و بنابراین کوچکتر است - با پانل های بزرگتر 172 میلی متر است.

اگر در تلاش برای ایجاد یک خانه با مصرف انرژی کم هستید باید از ساندویچ پانل های ضخیم تری استفاده کنید، زیرا آن ها قادر به کاهش مقادیر استاندارد U-values به میزان 0.13W / m2K هستند.

4- روش اتصال ساندویچ پانل SIP

روش اتصال این ساندویچ پانل ها به این صورت است که پانل ها بصورت نری و مادگی در کناره یکدیگر چفت می شوند. با این حال، برخی از تولید کنندگان از یک سیستم منحصر به فرد مشترک استفاده می کنند که سطحی صاف و یکنواخت بر روی کار ایجاد می کند که در نگاه اول دیوار ساخته شده با ساندویچ پانل یکپارچه و یا یک تکه بنظر میرسد به گونه ای که درز اتصال ساندویچ پانل ها به یکدیگر اصلا مشخص نبوده. این امر می تواند به کاهش مقدار کلی U-values در سازه بسیار کمک کند.

نکات قابل توجه جهت ساخت ساختمان با ساندویچ پانل SIP

  • گرفتن مشاوره خرید ساندویچ پانل مناسب با نمایندگی ها و کارخانه های تولید کننده SIP، زیرا انتخاب یک ساندویچ پانل خوب و با کیفیت به داشتن ساختمان مقاوم کمک می کند.
  • سعی کنید با یک کارخانه هایی که تمامی خدمات مانند طراحی sip، ساخت و نصب کامل آن را ارائه میدهند قرار داد ببندید.
  • انتخاب نصاب ساندویچ پانل SIP حرفه ای باعث صرفه جویی در وقت و هزینه ساخت پروژه می شود.
  • و همچنین انتخاب یک شرکت با تجربه طراحی و دیزاین ساختمان به داشتن یک فضای خوب و کارآمد کمک می کند.
  • یک راه عالی برای جلوگیری از هد رفت انرژی سیستم تهویه مطلوب ساختمان این است که فاصله میان اتصالات عمودی را با یک نوار عایق، که در بیرون دیوارهای خارجی را به یکدیگر متصل می کند، مهر و موم کنید.

نکات مهم طراحی سازه با SIP

یک طراح سازه با SIP قادر است که ساختمان شما را طبق معیارهای شما طراحی کند و شما قبل از ساخت می توانتید ساختمان خود را مشاهده کنید و ایرادات آن ار رفع نمایید.

رعایت استاندارد در ساخت و ساز

در ساخت ساختمان ها و یا سازه ها باید تمامی استاندارد ها رعایت گردد، بنابراین طراحان طرح های خود را بر اساس این استانداردها می سازد.SIP به عنوان پرکاربرد ترین ساندویچ پانل در اندازه های 1.2 *2.7 متر است، و منطقی است که در مساحت 1،2 متر استفاده شود.

به این ترتیب شما می توانید برای دیوارهای خود از یک ورق SIP استفاده کنید که میزان برش ساندویچ پانل ها به حداقل برسد.هر برش در ساندویچ پانل SIP زمان و هزینه ساخت را افزایش می دهد.

تهویه مطلوب در سازه

همانطور که تلاش می کنید یک سازه مقاوم و اصولی با ساندویچ پانل SIP داشته باشید به همان اندازه نیز به تهویه مناسب ساختمان نیز اهمیت دهید و تمامی اصول استاندارد سازی را در اجرای لوله کشی رعایت نمایید تا ظاهر داخلی سازه زیبا شود و همچنین از تهویه مطلوب و فضای سازه نیز لذت کافی را ببرید.

محدودیت های استفاده از SIP ها

هزینه ساخت بالا

SIPها یکی از گران قیمت ترین ساندویچ پانل های با روکش چوب هستند. و برای هر متر مربع در انگلستان باید 250 پوند تا 500 پوند هزینه نمایید. بستگی به مشخصات و درجه SIP مصرفی شما دارد، و بهتر است یک شرکت طراحی ای انتخاب کنید که طرحی کار آمد و به صرفه را برای شما طراحی نماید.

ابعاد ساندویچ پانل SIP

به دلیل ابعاد مشخص ساندویچ پانل SIP، به هنگام طراحی سازه باید ابعاد دیوار و سقف ها را بگونه ای انتخاب نماییم که نیازی به برش ساندویچ پانل ها نباشد زیرا همانطور که گفتیم برش ساندویچ پانل ها در کارگاه زمان بر بوده. و همچنین به هنگام نصب باید دقت کنیم که ساندویچ پانل ها طبق نقشه در جای درست خود نصب شود تا بتوانیم از فضای موجود نهایت استفاده را بکنیم.

جابجایی ساندویچ پانل SIP

به دلیل بزرگ بودن ابعاد این سازه ها برای حمل و نقل و جابجایی آنها گاها با مشکلاتی مواجه می شویم. به منظور جابجایی ساندویچ پانل های دیواری یک دستگیره های مخصوص برای این کار وجود دارد(قاپک) وجود دارد که از آن برای جابجایی آنها استفاده می شود اما برای جاگذاری ساندویچ پانل های سقفی باید از یک جرثقیل مناسب استفاده نمود.

ارسال نظر