با مفاهیم اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند بیشتر آشنا شوید

رسانه کلیک - اینترنت اشیا یا IoT در چند سال اخیر جز روندهای مهم در بین رهبران تکنولوژی بوده و در سال‌های آتی بخش‌های مختلفی از زندگی ما را دچار تغییرات گسترده خواهد کرد.

با مفاهیم اینترنت اشیا و شهرهای هوشمند بیشتر آشنا شوید

سرعت پیشرفت فناوری‌های نوین در سال‌های اخیر بسیار سریع و غیرقابل پیش‌بینی بوده است. شاید یک دهه قبل، قابل پیش‌بینی نبود که اینترنت در ابعاد مختلف زندگی ما تا این حد تأثیر بگذارد و حجم زیادی از داده‌ها را در کنار شبکه‌های اجتماعی در اختیار بشر بگذارد. اما اینترنت تنها مختص به انسان‌ها نیست. اینترنت اشیا و مفاهیم آن در چند سال اخیر جز روندهای مهم در بین سازندگان و رهبران تکنولوژی بوده و در سال‌های آتی بخش‌های مختلفی از زندگی ما را دچار تغییرات گسترده می کند. شاید هوشمند شدن روشنایی منازل، سیستم‌های امنیتی و ورود و خروج هوشمند، سیستم گرمایش و سرمایش و تنظیم آن بر اساس سبک زندگی افراد و دمای هوا و پرده‌هایی که بر اساس تابش نور خورشید تنظیم می‌شوند، تا چند سال آینده یک موضوع عادی در خانه‌ها عادی باشد!

اینترنت اشیا یا IoT به میلیاردها دستگاه فیزیکی در سراسر جهان اشاره دارد که در حال حاضر برای جمع‌آوری و به اشتراک گذاشتن داده‌ها به اینترنت متصل می‌شوند. با وجود پردازنده‌های ارزان قیمت و شبکه‌های بی‌سیم ، شما می‌توانید هر چیزی را به بخشی از اینترنت اشیا IoT تبدیل کنید. بدین ترتیب همه‌ی اشیا می‌توانند با استفاده از هوشمندی دیجیتال بدون نیاز به انسان ، با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و جهان‌های فیزیکی و دیجیتالی را با یکدیگر ادغام نمایند.

دستگاه‌های اینترنت اشیا (اینترنت چیزها) از روش‌های مختلفی برای اتصال و به اشتراک‌گذاری داده‌ها استفاده می‌کنند: خانه های هوشمند و دفاتر از Wi-Fi یا بلوتوث با انرژی کم استفاده می‌کنند. دستگاه‌های دیگر از LTE و یا حتی ارتباطات ماهواره‌ای برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. با وجود گزینه‌های مختلف، به نظر می‌رسد Wi-Fi به عنوان اینترنت استاندارد برای ارتباط دستگاه‌ها با یکدیگر پذیرفته شده است.

در پارادایم اینترنت اشیاء بسیاری از اشیاء در یک تا چند فرم در شبکه قرار می‌گیرند. شبکه حسگرها، برای برآورده ساختن این چالش جدید، که در آن سیستم‌های اطلاعاتی و ارتباطی در محیط اطراف ما جاسازی شده است، افزایش می‌یابد. این امر باعث تولید مقدار زیادی اطلاعات می‌شود که باید در قالبی یکپارچه و کارآمد و به‌راحتی ذخیره، پردازش و ارائه شوند.

در اینترنت اشیا داده‌های دریافت شده برای تجزیه و تحلیل به رایانش ابری (Cloud Computing) فرستاده می‌شوند . در این راستا برای کاهش در هزینه‌ها فقط داده‌های مفید به ابر فرستاده می‌شوند که این روشی است که به رایانش لبه (Edge Computing) شناخته می‌شود.

اینترنت اشیا و شهر هوشمند

با گسترش تعداد سنسورها در شهرها ، مسئولان شهری می‌توانند از اتفاقات به صورت به هنگام مطلع شوند. در نتیجه، پروژه‌های شهر هوشمند یکی از ویژگی‌های مهم اینترنت اشیا به شمار می‌رود. در حال حاضر، شهرها حجم زیادی از داده‌ها را با کمک دوربین‌های امنیتی و سنسورهای محیط‌زیست تولید می‌کنند و شبکه‌های زیرساختی عظیمی از آن‌ها پشتیبانی می‌نمایند. هدف پروژه‌های اینترنت اشیا یا IoT اتصال این دستگاه‌ها و اضافه کردن هوشمندی بیشتر به سیستم می‌باشد.

توانایی درک بهتر در چگونگی عملکرد شهرها، برنامه ریزان را قادر به انجام تغییرات و نظارت بر چگونگی بهبود زندگی شهروندان می‌سازد.

اینترنت چیزها و کلان داده‌ها

همانطور که گفته شد، اینترنت اشیا حجم بالایی از داده‌ها را تولید می‌کند. این بدان معناست که IoT رهبر اصلی در پروژه‌ی کلان داده‌ها محسوب می‌شود و به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا مجموعه‌ی گسترده‌ای از داده‌ها را تولید و آن‌ها را تجزیه تحلیل نمایند. ارائه‌ی وسیع داده‌ها به تولیدکنندگان درباره‌ی چگونگی عملکرد اجزای مختلف در دنیای واقعی به پیشرفت سریع آن‌ها کمک می‌کند. همانطور که داده‌هایی که از سنسورها در اطراف یک شهر جمع‌آوری می‌شود ، می‌تواند به برنامه ریزان برای کنترل و بهبود جریان ترافیک کمک کند.

مزایای اینترنت اشیا یا IoT

هدف IoT ایجاد محیطی امن ، هوشمند و قابل ‌سنجش است. سیستم‌های امنیت خانگی بر رفت و آمد و آنچه در داخل یا خارج خانه انجام می‌شود نظارت دارند. فراتر از خانه ، سنسورها می‌توانند به تمیز نگه داشتن محیط‌زیست کمک کنند. در واقع اتومبیل‌های خودران و شهرهای هوشمند می‌توانند چگونگی ساخت و فضای عمومی پیرامون ما را تغییر دهند.

ارسال نظر