سئو چیست؟

رسانه کلیک - اگر فعالیت کسب و کار خود را به دنیای دیجیتال هم وارد کرده اید باید بدانید که سایت شما هسته مرکزی تمام فعالیت‌های شماست. سایت شما برای هرکاربری که ساخته شده باشد، اگر در دسترس کاربران قرار نگیرد هیچ بازدهی برایتان نخواهد داشت.

سئو چیست؟

برای این که سایت شما در دسترس کاربران قرار بگیرد باید بتواند با جستجوی آن ها در صفحه اول نتایج موتورهای جستجو دیده شود. یا اول یا هیچ! و این رسیدن به صفحه اول نتایج جستجو در گرو مفهومی به نام سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو است.

سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو چیست؟

گوگل، مزرعه ی بی انتهای محتوا

فرض کنید در یک مزرعه بزرگ که هرروز گیاه تازه ای در آن جوانه می زند، مشغول کار هستید. هدف شما از این کشت و کار تولید بهترین محصول برای فروش به مصرف کنندگان است. در این مزرعه بی پایان عده زیاد دیگری با محصولاتی مشابه یا متفاوت از محصول شما نیز مشغول تولید هستند.

اما ظرفیت بارگیری و ارائه به مشتری برای هر محصول محدود است. برای همین صاحبان مزرعه، حشرات کوچکی را در سراسر زمین رها کرده اند تا به سراغ محصولات مختلف بروند و کمی از آن را مزه کنند و در صورت تایید کیفیت آن را برای بارگیری و رساندن به مشتریان آماده کنند.

بنابراین شما هنگام کشت، موارد و نکاتی که در تصمیم گیری این حشرات موثر است را به بهترین نحو رعایت می کنید.

اما واقعیت چیست؟

در دنیای دیجیتال هم دقیقا همین پروسه در حال اتفاق افتادن است. گوگل و سایر موتورهای جستجو، بستری را در اختیار شما قرار داده اند تا سایت خود را در کنار بی شمار سایت دیگر راه اندازی کنید و به تولید محتوا و تنظیم صفحات مشغول شوید.

ربات های خزنده یا کراولر های گوگل همواره در بین صفحات در حال خزش هستند تا بهترین صفحه و بهترین محتوا برای نمایش به کاربران را پیدا کنند. هنگامی که محتوا یا صفحات سایت شما توسط این خزنده ها بررسی شد، اصطلاحا ایندکس صورت گرفته است.

سئوی سایت این خزنده ها وبسایت ها و صفحات مختلف تولید شده در سطح وب را رتبه بندی می کنند. وب سایتی که اصول را دقیق تر رعایت کرده باشد، هنگام جستجوی کاربران در رتبه اول نمایش داده می شود.

چرا سئو مهم است؟

آمار نشان می دهد که بالای هفتاد درصد کاربران، هنگامی که کلمات کلیدی موردنظر خودشان را در گوگل یا سایر موتورهای جستجو سرچ می کنند تنها به سه وبسایت اول سر می زنند و اصلا سراغ بعدی ها نمی روند. بسیاری از این افراد با اولین نتیجه هم پاسخ سوالاتشان را می یابند. بنابراین اگر قرار است وبسایت شما پربازدید و پرفروش باشد، بایستی یکی از سه رتبه اول را کسب کند.

چطور سئو سایت خود را بهبود ببخشیم؟

این که هر صفحه از سایت شما چه رتبه ای می گیرد، تا حد زیادی به کیفیت و کمیت کار رقبایتان بستگی دارد. سئو شدن وبسایت شبیه به دوی سرعت است. این که با چه سرعتی بتوانید نفر اول را پشت سر بگذارید به توان و سرعت رقبایتان بستگی دارد.

موارد تاثیرگذار در سئو بی شمارند. اما اصولی که برای خزنده ها مهم هستند در چند دسته زیر خلاصه می شوند:

  • سئوی تکنیکال یا فنی

این بخش از سئو در دست وبمسترانی است که به کدنویسی با زبان‌های HTML/CSS تسلط دارند. در واقع سئوی تکنیکال زیر ساخت های یک سایت خوب از نظر گوگل را فراهم می کند. مثلا با درنظر گرفتن فاکتورهایی مثل حجم تصاویر و کدها سرعت لود شدن سایت را تنظیم می کند. یا این که با تعیین نقشه سایت یا سایت مپ ترتیب صفحات و اولویت های آن را برای موتورهای جستجو مشخص می کند.

یکی دیگر از اتفاقاتی که به سئوی تکنیکال مربوط می شود تنظیم فایل های robot.txt است. به طور مثال در یکی از فرمان های روبوتکست به گوگل نشان می دهیم که کدام صفحات را نباید ایندکس کند.

  • سئوی داخلی

یکی از مهم ترین و پر جزییات ترین قسمت های سئو، همین سئوی‌داخلی وبسایت یا On Page SEOاست. تمام اتفاقاتی که درون سایت خودتان می افتد به سئوی داخلی مربوط است. هر صفحه ای که در وبسایت ایجاد می کنید بایستی بر اساس یک کلمه کلیدی مشخص ساخته شود.

به طور مثال اگر در حوزه تولید چرم فعال هستید یکی از صفحات سایت شما می تواند برای کلمه کلیدی « ویژگی های چرم طبیعی» ایجاد شود. این کلمه کلیدی باید در عنوان محتوا، متا تایتل و متا توضیحات ( چند سطری که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شود) و همچنین در URL صفحه وجود داشته باشد.

محتوای این صفحه نمی تواند از ۳۰۰ کلمه کمتر باشد و اگر بخواهد نتیجه بدهد بایستی بالای ۱۰۰۰ کلمه باشد. در هر هزار کلمه بایستی دو یا سه بار ( نه بیشتر) کلمه کلیدی را تکرار کنید تا خزنده های گوگل به درستی متوجه شوند که این صفحه درباره چیست.

قرار دادن لینک های داخلی و ایجاد سرنخ های فروش مناسب در صفحه محتوا نیز جز موارد سئوی داخلی سایت است. یعنی هر صفحه از سایت شما بایستی به طرز منطقی به صفحات مفید دیگر سایت لینک شده باشد.

  • سئوی خارجی

وقتی کارتان با تنظیمات و اصول داخلی سایت تمام شد نوبت به سئوی خارجی و مواردی می رسد که بیرون از سایت خودتان اتفاق می افتند. مهم ترین بخش سئوی خارجی دریافت بک لینک است. بک لینک ها در واقع پیوندهایی هستند که سایت های دیگر به سایت شما می دهند.

هر سایتی که به وبسایت شما لینک بدهد، گرچه این کار را از روی حسن نیت انجام ندهد و اصلا در بدترین حالت شما را به عنوان افتضاح ترین سایت ممکن معرفی کرده باشد، برای گوگل به عنوان یک نشانه مثبت برای تایید ارزش و اعتبار سایت شما تلقی می شود.

این بک لینک ها هنوز هم اساسی ترین و اصلی ترین روش گوگل برای درک اهمیت سایت هاست. تنها چیزی که اینجا اهمیت دارد این است که گوگل با هرگونه پرداخت پول برای دریافت لینک مخالف است و آن را جریمه می کند. بنابراین حواستان باشد که همه چیز باید سیر طبیعی خودش را داشته باشد.

سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه !

در سئو هم مثل فیلم های وسترن سئوکاران کلاه سفید یا آدم خوب ها و سئو کاران کلاه سیاه یا آدم بدهایی وجود دارند که برای گوگل قابل شناسایی هستند. تمام مواردی که در این مطلب برشمردیم شامل اصول سئوی کلاه سفید هستند که به گوگل نشان می دهند شما در حال طی کردن یک پروسه فعال و سالم برای دریافت رتبه هستید.

اما برخی روش ها وجود دارند که گرچه به سرعت زیادی می توانند در رتبه گرفتن شما تاثیر بگذارند اما مجرمانه و فریبکارانه هستند و اگر گوگل متوجه شود سایت شما را پنالتی یا جریمه می کند.

چند روش اصلی سئوی کلاه سیاه که باید از آن ها اجتناب کنید به شرح زیر هستند:

پرداخت پول برای دریافت بک لینک

اکثر سایت هایی که برای لینک دادن از شما پول دریافت می کنند، سایت های لینک فارم هستند که محتوای مفیدی ندارند و به صورت فله لینک سایت های زیادی که از آن ها پول گرفته اند را منتشر می کنند. این سایت ها پتانسیل لو رفتن دارند و اگر این اتفاق بیفتد پای سایت شما هم به عنوان مجرم گیر است!

سئو سایت محتوای تکراری یا کپی شده

الگوریتم های گوگل زرنگ تر از چیزی هستند که شما فکر می کنید. حتی اگر محتوایی ایجاد کنید که هر پاراگرافش را از یک جا کپی کرده باشید و حتی ترتیب آن را هم تغییر داده باشید از رتبه نگرفتن تان تعجب نکنید.

کامنت اسپم

یکی از روش‌هایی که خصوصا وبمستران وردپرس ندانسته از آن استفاده می‌کنند، ارسال نظرات جعلی و حاوی لینک برای سایت تازه راه‌اندازی شده شان است. گرچه این کامنت‌ها برای دریافت بک لینک اضافه می‌شوند اما صد در صد نوفالو هستند و هیچ ارزشی برای سایت شما ندارند.

ایجاد صفحات کلاکینگ

این صفحات گول زننده مخاطبان و موتورهای جستجو را فریب می دهند. مثلا فرض کنید دنبال یک کتاب یا عنوان مقاله نایاب هستید. در نتیجه دوم و سوم جستجو دقیقا همان عنوانی که سرچ کرده اید را در متا تایتل یک سایت می‌بینید و با خوشحالی روی آن کلیک می‌کنید. اما وقتی به صفحه وارد می‌شوید هرچه اسکرول می کنید چیزی جز تبلیغات بی سر و ته نصیبتان نمی‌شود

سئوی سایت چقدر زمان می برد؟

هیچکس به درستی پاسخ این سوال را نمی داند. اما به طور معمول سئو شدن یک سایت به روش ارگانیک می تواند بین ۴ ماه تا یکسال وقت ببرد.

با توجه به آثار مخربی که سئو کلاه سیاه دارد بهتر است به روش ارگانیک و با شناخت روش های بی پایان سئو، یک استراتژی سئوی قوی تنظیم کنید و اجازه بدهید سیر طبیعی آن اتفاق بیفتد. اگر آموزش جزییات سئو برایتان زمان بر است بهتر است از یک تیم حرفه ای کمک بگیرید.

منبع محتوا: سایت تاس ایجنسی

ارسال نظر