| کلیک

دروس عمومی از جمله دروسی هستند که نقش بسزایی در کنکور دارند. عربی یکی از دروس عمومی است که همیشه  در سؤالات کنکور وجود دارد. این درس جزو یکی از مهم‌ترین و شیرین‌ترین درس‌هایی است که در هر دوره تحصیل خود با آن روبرو هستیم. باید بیان کرد که این درس نیز همانند دروس دیگر تأثیر بسزایی در کنکور دارد و می‌تواند شما را به قبولی برساند.

| کلیک

برای اینکه بتوانید در کنکور موفق شده و جزو برترین افراد قرار بگیرید، لازم است که برای هدف خود برنامه‌ ریزی داشته باشید و در کنار آن از بهترین کتاب کنکور استفاده کنید. این برنامه به شما کمک خواهد کرد تا طبق آن به‌ تمامی دروس خود رسیده و مطالعه کنید. در نهایت قادر خواهید بود تا در کنکور رتبه خوبی به دست بیاورید. در ادامه به مطالب بیشتری درمورد درس عربی در کنکور می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

اهمیت درس عربی در کنکور و بودجه بندی آن

درس عربی نیز همانند دروس دیگر دارای اهمیت و تأثیرات زیادی روی کنکور شما است. این درس یکی از دروس عمومی می‌باشد و ممکن است ضریب آن کمی نسبت به دروس تخصصی کمتر باشد، ولی مسئله مهم اینجا است که ممکن است با پاسخ دادن به سؤالات آن میزان درصد قبولی خود را بالا ببرید.

این درس دارای ضریب 2 است که حدود 25 سؤال از آن داده می‌شود و در صورت پاسخ دادن به آن‌ها می‌توانید 50 درصد از قبولی کنکور را کسب کرده باشید. در ادامه به بودجه ‌بندی این درس می‌پردازیم.

 1. ترجمه متن و مفاهیم: 10 سؤال
 2. قواعد: 5 سؤال
 3. درک متن و مطلب داده شده: 4 سؤال
 4. تحلیل صرفی: 3 سؤال
 5. لغات: 1 سؤال
 6. مترادف و متضاد، جمع مکسر: 1 سؤال
 7. حرکت‌گذاری: 1 سؤال

جمع تمامی سؤالات داده شده 25 است که شما می‌توانید با جواب دادن به آن‌ها نقش بسیاری در قبولی داشته باشید.

چگونگی مطالعه صحیح درس عربی

درس عربی از چندین بخش تشکیل شده که عبارتند از: ترجمه، قواعد، تمرینات و... که شما باید بتوانید با مطالعه درست به آن‌ها مسلط شوید. فکر نکنید چون این درس یک درس عمومی است پس هیچ تأثیری در کنکور نخواهد داشت، بلکه باید بدانید حتی دروس ضریب کم هم در قبول شدن شما مؤثر هستند. هر فردی بسته به میزان سطح هوشی خود می‌تواند روشی برای مطالعه این درس برگزیند. افراد از دو گروه تشکیل شده‌اند: افراد قوی و متوسط و افراد ضعیف.

افراد قوی و متوسط در این درس، حتما به نسبت افراد ضعیف خیلی جلوتر خواهند بود و می‌توانند سریع‌تر از چیزی که فکرش را بکنید این درس را فول شوند. ولی افراد ضعیف برای موفق شدن در این درس، باید میزان انرژی زیادی استفاده کنند تا بتوانند به سطح افراد قوی و متوسط برسند.

مهم‌ترین کاری که باید قبل از شروع خواندن کنید، برنامه‌ ریزی است. برنامه ‌ریزی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در زمان تعیین شده به‌ خوبی تمامی مطالب را فرا بگیرید. سعی کنید برای مطالعه کافی و خوب این درس سراغ کتاب‌های کمک‌ درسی و تست بروید. با این کار می‌توانید هم به‌خوبی تمامی مطالب را یاد بگیرید و هم با کمک تست‌ زنی میزان موفقیت خود را افزایش دهید.

هر داوطلب در کنکور برای اینکه بتواند به ‌تمامی سؤالات پاسخ دهد، باید زمان را بین دروس تقسیم ‌بندی نماید. زمانی که برای 25 سؤال درس عربی در نظر گرفته شده 20 دقیقه است. یعنی هر فرد باید بتواند به هر سؤال در طی 48 ثانیه پاسخ دهد.

نکاتی در مورد مطالعه درس عربی

این نکات یکسری از نکات بسیار مهم و تأثیرگذاری هستند که شما می‌توانید با تکیه‌ بر آن‌ها، به‌ تمامی سؤالات درس عربی پاسخ صحیح دهید. در ادامه به بررسی نکات مؤثر روی کنکور می‌پردازیم:

 • برنامه ‌ریزی داشته باشید.
 • کتاب‌های عربی سه ‌ساله خود را کامل مطالعه کنید.
 • تمامی تمرینات کتاب را حل کنید.
 • از کتاب‌های کمک ‌درسی و تستی مفید کمک بگیرید.
 • تمرین و تکرار داشته باشید.
 • مطالب مفید را جمع‌ بندی کنید.
 • از سؤالات کنکور سال‌های اخیر کمک بگیرید.
 • و...

تمامی این موارد می‌توانند به شما کمک بسیاری در پاسخ به‌ تمامی 25 سؤال درس عربی کنند.

منابع مفید کمک درسی

برخی کتاب‌های کمک ‌درسی با تدریس و حل نمونه سوال‌هایی قادر هستند تا شما را در این درس به حد قوی برسانند. حال زمان آن است که با بهترین کتاب‌های کمک درسی آشنا شوید تا بتوانید با خریداری و مطالعه آن‌ها به درصد قبولی بالایی برسید. در ادامه به بررسی برخی از کتاب‌های کمک درسی عربی می‌پردازیم:

عربی کامل کنکور میکرو طبقه بندی گاج

این کتاب از جمله بهترین کتاب‌های کمک درسی است که برای دو رشته ریاضی فیزیک و علوم‌ تجربی طراحی و منتشر شده است. عربی کامل یکی از کتاب‌های کاملی می‌باشد که در خود درس ‌نامه، تمرین و تست‌هایی دارد و شما نیز می‌توانید با کمک آن تمامی مباحث را فرا گرفته و با تست‌ها میزان درصد تست‌ زنی خود را در این درس بالا ببرید.

بانک تست عربی جامع کنکور IQ گاج

این کتاب توسط سازمان گاج منتشر شده و مختص دانش ‌آموزان کنکوری است که قصد دارند مهارت خود را در تست ‌زنی افزایش دهند. عربی جامع آی‌کیو دارای درس ‌نامه کاملی است که قادر خواهید بود پس از مطالعه آن تست‌ها را زده و به آن‌ها پاسخ صحیحی بدهید. همچنین این کتاب دارای مجموعه‌ای از تست‌های کنکور سال‌های اخیر است که می‌توانند کمک بسیاری به شما کنند.

عربی جامع کنکور ریاضی و تجربی آبی قلم چی

این کتاب نیز یکی از کتاب‌های مفیدی است که درس‌ نامه و تست‌های کاملی دارد. نکته لازم به ذکر این است که این کتاب تنها برای دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و تجربی گردآوری شده که می‌توانند با کمک آن به ‌تمامی سؤالات این درس پاسخ صحیحی دهند.

عربی موضوعی جامع کنکور میکرو طبقه بندی گاج

عربی موضوعی قادر است تا موضوع به موضوع تمامی مباحث را به شما فرا دهد. این کتاب با زبانی ساده و روان بیان شده که شما به ‌راحتی می‌توانید با آن ارتباط برقرار کرده و مباحث را به‌ صورت کامل بفهمید. در انتهای کتاب مجموعه‌ای از تست‌ها جمع‌آوری شده که از کنکور سالیان پیش می‌باشد. این کتاب نیز برای رشته‌های ریاضی و تجربی منتشر شده است.

سخن پایانی

درس عربی از دروس مهمی است که پاسخ به سؤالات آن در کنکور می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. ممکن است فکر کنید که 25 سؤال ارزش تلف کردن وقتمان را ندارد ولی لازم به ذکر است که همین 25 سؤال نقش بسزایی در قبول شدن بسیاری از افراد گذاشته ‌است؛ به همین سبب سعی کنید برای این درس نیز همانند سایر دروس خود وقت کافی را بگذارید.

کتاب‌های کمک درسی می‌توانند به شما کمک بسیاری کنند. برای خرید کتاب‌های کمک درسی می‌توانید به سایت وطن بوک مراجعه کنید.

امیدواریم از مطالعه این مطالب لذت برده باشید و توانسته باشیم تا اطلاعات مفیدی راجع به درس عربی در اختیارتان قرار دهیم.

ارسال نظر