نکات فوق العاده مفید برای کاهش مصرف تونر و جوهر در پرینتر

برای کاهش مصرف تونر و جوهر در پرینترها راهکارهای مختلفی وجود دارد. با استفاده از این راهکارها می‌توانید مقدار مصرف پرینتر را تا حد قابل قبولی کاهش دهید و در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید.

نکات فوق العاده مفید برای کاهش مصرف تونر و جوهر در پرینتر

این کاهش هزینه در بسیاری از موارد تا بیش از 25 درصد حجم کارتریج گزارش شده است. این مقدار صرفه‌جویی برای سازمان‌هایی که روزانه باید تعداد زیادی فاکتور و سند را پرینت بگیرند، قابل ملاحظه است. البته باید بگوییم این ترفندها در مورد پرینترهای جوهر افشان برای صرفه جویی در جوهر بسیار موثر است؛ چون کارتریج این پرینترها بهتر است بعد از تمام شدن، تعویض شود.

بسیاری از کاربران این سوال را می‌پرسند که کارتریج را شارژ کنیم یا تعویض که در جواب آن‌ها باید گفت، شارژ کارتریج‌های جوهری به مهارت زیادی نیاز دارد و اگر با دقت انجام نشود ممکن است به دستگاه هم آسیب برساند؛ پس خرید کارتریج جدید جوهر به صرفه‌تر است. اما برای کارتریج لیزری موضوع فرق می‌کند، می‌توانید بعد از تمام شدن کارتریج، آنها را چند مرتبه شارژ کنید. در ادامه نکات فوق العاده مفید برای کاهش مصرف تونر و جوهر در پرینتر را بیان می‌کنیم پس همراه ما باشید.

کارتریج مناسب بخرید

اولین کاری که باید برای صرفه‌جویی در مصرف تونر یا جوهر انجام داد، استفاه از کارتریج مناسب است. منظور از کارتریج مناسب، قطعه‌ای است که سازگاری کامل با پرینتر داشته باشد. اگر پرینتر شما امکان نصب کارتریج بزرگ تر را داشته باشد، هر چه کارتریج بزرگ‌تر انتخاب شود، دیرتر نیاز به شارژ یا تعویض خواهد داشت. البته باید به این نکته توجه کرد که برخی از تونرها یا جوهرها بعد از یک سال کیفیت خود را از دست می‌دهند؛ پس اندازه کارتریج باید طوری انتخاب شود که کیفیت تونر یا جوهر آن، قبل از تمام شدن، کاهش نداشته باشد.

پرینتر را درست تنظیم کنید

مهم‌ترین راهکار برای کاهش میزان مصرف تونر یا جوهر، تنظیم درست پرینتر است. برای تنظیم درست پرینتر، موارد زیر انجام می‌شود:

تنظیم رزولوشن چاپ

کیفیت چاپ تاثیر زیادی در مصرف میزان تونر و جوهر دارد. هر چه کیفیت چاپ بالاتر انتخاب شود، کارتریج زودتر تمام می‌شود. در بیشتر سازمان‌ها نیازی به چاپ اسناد، با کیفیت خیلی زیاد نیست؛ پس می‌توان این ویژگی چاپ را تا حد قابل قبول کاهش داد تا در مصرف جوهر یا تونر صرفه‌جویی شود. معمولا تنظیمات رزولوشن پرینتر روی 600 تا 1200 Dpi قرار دارد؛ اما می‌توان آن را تا حد 300 Dpi هم کاهش داد

تنظیم رزولوشن چاپ

تنظیم رنگ صفحات پرینت شده

اگر رنگی بودن اسناد یک شرکت، الزامی نیست، می‌توان با تنظیم پرینتر روی حالت سیاه و سفید، میزان مصرف جوهر یا تونر آن را کم‌تر کرد. باید گفت که حتی در چاپ اسناد غیر رنگی، پرینتر برای ساخت تناژهای رنگ سیاه از سایر رنگ‌های پرینتر استفاده می‌کند؛ پس برای صرفه‌جویی، باید تنظیمات چاپ را روی حالت سیاه و سفید قرار داد.

استفاده از نرم‌افزارهایی برای مدیریت پرینتر

استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت پرینتر، کمک می‌کنند تا خطاهای دستگاه را زودتر شناسایی و برطرف کنید. این کار از خرابی کارتریج، نشت تونر یا جوهر به داخل پرینتر و چاپ‌های اشتباه جلوگیری می‌کند.

انتخاب فونت مناسب

شاید این موضوع چندان مهم به نظر نرسد؛ اما فونت هم تاثیر زیادی در میزان تونر یا جوهر مصرفی دارد؛ به عنوان مثال استفاده از فونت Arial میزان مصرف را تا حد زیادی بالا می‌برد.

طبق تجربه ثابت شده که فونت‌های Calibri و Times New Roman تا 27 درصد کم‌تر از Arial جوهر یا تونر مصرف می‌کنند. شرکت‌هایی که روزانه مجبور به چاپ اسناد زیادی هستند، بهتر است یکی از این دو را به عنوان فونت اصلی چاپ خود قرار دهند.

استفاده از قابلیت‌های صرفه‌جویی دستگاه

معمولا در پرینترها لیزری قابلیتی با عنوان Toner Save Mode وجود دارد که به طور خودکار مقدار مصرف تونر را هنگام چاپ کاهش می‌دهد. با فعال شدن قابلیت Toner Save Mode در کنار کاهش مصرف تونر، کیفیت چاپ هم حفظ می‌شود.

خاموش کردن پرینتر از رایانه

مورد دیگری که باید برای صرفه‌جویی تونر و جوهر انجام داد، خاموش کردن پرینتر از سمت رایانه و سپس خاموش کردن پرینتر است. این کار باعث می‌شود تا قبل از خاموش شدن دستگاه، مخزن کارتریج بسته شود. این موضوع از خشک شدن جوهر یا کاهش کیفیت تونر جلوگیری می‌کند.

تا آخرین قطره تونر و جوهر را استفادده کنید

هر پرینتر، زمانی که تقریبا 25 درصد از شارژ کارتریج باقی مانده باشد، اخطار می‌دهد. با دیدن این اخطار برای این که بتوانید از کل ظرفیت کارتریج استفاده کنید، بهتر است آن را از دستگاه خارج و به خوبی تکان دهید. با این کار تمام ظرفیت کارتریج استفاده خواهد شد و بعد از آن نیاز است که آن را شارژ یا تعویض کنید.

صفحات را پشت سر هم پرینت کنید

پرینترهای لیزری با هر بار تمام شدن فرایند چاپ، متوقف می‌شوند و در چاپ بعدی دوباره شروع به کار می‌کند. این موضوع باعث می‌شود که در هر بار چاپ مقداری از تونر هدر رود. برای صرفه‌جویی در مصرف تونر پرینترهای لیزری بهتر است، اسناد به صورت روزانه، جمع‌آوری و به صورت یکجا چاپ شوند.

پیش‌نمایش صفحات مورد نظر را ببینید

قبل از چاپ برگه‌ها بهتر است از قابلیت پیش‌نمایش استفاده تا درستی فایل‌ها بررسی شود. با این کار از چاپ اشتباه و بیهوده جلوگیری می‌شود. جلوگیری از چاپ اسناد اشتباه، خود می‌تواند تا حد زیادی در مصرف تونر یا جوهر صرفه جویی کند. برای پیش‌نمایش فایل‌های ورد می‌توان از کلیدهای ترکیبی CTRL+F2 استفاده کنید.

کارتریج را درست شارژ کنید

موضوع مهم دیگری که برای صرفه جویی تونر یا جوهر باید به آن توجه کرد، شارژ کارتریج به شیوه درست است. اگر شارژ به روش درست و اصولی انجام نشود، مواد داخل مخزن به بیرون نشت می‌کند. در چنین شرایطی باید کارتریج به طور کامل تخلیه و دوباره شارژ شود. در برخی مواقع هم شارژ اشتباه باعث آسیب جدی به کارتریج می‌شود و قطعه باید به طور کامل عوض شود.

کارتریج را درست شارژ کنید

از جوهر یا تونر با کیفیت استفاده کنید

کیفیت جوهر یا تونری که در شارژ کارتریج استفاده می‌شود هم بر مصرف کارتریج تاثیر زیادی دارد. استفاده از تونر یا جوهر نامناسب، باعث چاپ بی‌کیفیت اسناد می‌شود. این موضوع، ممکن است کاربران را وادار به چاپ چند باره کند. همین چاپ چندین باره باعث مصرف بیشتر تونر و جوهر می‌شود.

برنامه‌های پرینتر را به‌روز نگه دارید

به‌روزرسانی برنامه‌های پرینتر باعث می‌شود که عملکرد آن، همواره در حد بهینه باقی بماند و از مشکلاتی مثل گیر کردن کاغذ، نشت تونر یا جوهر و چاپ‌های اشتباه پیشگیری شود. این کار تا حدی زیادی عمر مفید پرینتر را هم بیشتر می‌کند.

دستگاه را به صورت دوره‌ای سرویس کنید

انجام سرویس دوره‌ای پرینتر یکی از راه‌هایی است که کاربر می‌تواند، مشکلات و اختلالات هر چند کوچک دستگاه را قبل از تبدیل شدن آن‌ها به ایرادات بزرگ شناسایی کند. با سرویس دوره‌ای، سرویسکار، مشکلاتی مثل نشت جوهر یا تونر، خرابی هد، مشکل درام و مگنت کارتریج را برطرف می‌کند.

با استفاده از راهکارهای ارائه شده در این مطلب می‌توان تا حد قابل توجهی مقدار مصرف تونر یا جوهر پرینترها را کاهش داد.

ارسال نظر