ترفندهای ترید ارزهای دیجیتال با هوش مصنوعی

این روزها بحث بر سر هوش مصنوعی بسیار داغ شده است. رد پای این فناوری انقلابی را می‌توان در بسیاری از حوزه‌های صنعتی و مالی مشاهده کرد.

ترفندهای ترید ارزهای دیجیتال با هوش مصنوعی

در بازارهای مالی به‌خصوص کریپتوکارنسی نیز شاهد ورود پرقدرت فناوری AI هستیم. از ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی گرفته تا ربات‌های معامله‌گر همگی از جمله موضوعات پرسروصدای این ماه‌ها در بازار رمز ارزها هستند.

قیمت ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی در سال 2023 صعودی بوده و تعداد زیادی ربات تریدر هوشمند نیز در این چند ماه معرفی شده‌اند. در ادامه قصد داریم نیم‌نگاهی به ابزارهای ترید با هوش مصنوعی در صرافی‌های ارز دیجیتال بیندازیم. پس دعوت می‌کنیم تا پایان با ما همراه باشید.

آیا ترید با هوش مصنوعی امکان‌پذیر است؟

چند سالی است که برخی از صرافی‌های ارز دیجیتال مانند کوکوین، بینگ ایکس و ... ربات‌های معامله‌گر خودکار را در اختیار کاربران خود قرار داده‌اند. تریدرها می‌توانند با اعمال تنظیمات شخصی روی یک ربات، دستور خرید و فروش یک ارز دیجیتال خاص را در بازه‌های قیمت معین و با حجم مشخص صادر کنند. به این ترتیب وقتی قیمت ارز دیجیتال به محدوده تعیین شده می‌رسد، ربات به‌صورت خودکار اقدام به ثبت سفارش می‌کند.

ترید با هوش مصنوعی در صرافی‌های ارز دیجیتال در حال حاضر امکان‌پذیر است.

اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. در حال حاضر صحبت از ربات‌های هوش مصنوعی‌ای به میان آمده است که از اساس سبد معاملاتی و قیمت خرید و فروش را نیز شخصا تعیین می‌کنند. برای این منظور پیش از هر چیزی باید داده‌های مربوط به ارزهای دیجیتال مانند قیمت در اختیار ربات‌ها قرار بگیرد. البته این موضوع به لطف ابداع چت بات‌هایی مانند ChatGPT به‌راحتی آب خوردن امکان‌پذیر است. در کنار آن باید نحوه استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند اندیکاتورها، الگوهای قیمت و ... در قالب زبان برنامه‌نویسی برای ربات‌های هوشمند تعریف شود.

به این هر معامله‌گر می‌تواند متناسب با استراتژی معاملاتی خود یک ربات معامله‌گر با هوش مصنوعی ایجاد کند که توانایی پیشنهاد و انتخاب سبد معاملاتی مناسب و همچنین ثبت سفارش خرید و فروش در قیمت مناسب را داشته باشد. این ایده امروز کاملا در دسترس است. بنابراین ترید با هوش مصنوعی در صرافی‌های ارز دیجیتال امکان‌پذیر است؛ اما آیا همه چیز به همین سادگی اتفاق می‌افتد؟

احتمال خطای هوش مصنوعی چقدر است؟

با توجه به آنچه ذکر کردیم، در وهله اول این طور به‌نظر می‌رسد که ترید با هوش مصنوعی در صرافی‌های ارز دیجیتال یک روش بدون ریسک است. به عبارت دیگر ربات‌های هوش مصنوعی از هر معامله با سود خارج می‌شوند. اگر این اتفاق رخ دهد، بنابراین باید کمی به هوش و ذکاوت سایر معامله‌گران که از ربات‌های هوش مصنوعی استفاده نمی‌کنند، شک کرد.

واقعیت حکایت از چیز دیگری دارد. ربات‌های هوش مصنوعی نیز مانند معامله‌گران انسانی ممکن است دچار اشتباه شوند. این ربات‌ها نیز بر اساس داده‌های بازار مانند قیمت، حجم معاملات و ... برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال تصمیم‌گیری می‌کنند. همچنین از ابزارهایی مانند اندیکاتورها و الگوهای قیمت برای تحلیل تکنیکال دارایی‌ها استفاده می‌کنند. هر چند این ربات‌ها می‌توانند با سرعت به‌مراتب بیشتری نسبت به انسان‌ها داده‌ها را استخراج و تصمیم‌گیری کنند، اما نکته اساسی این است که داده‌های در اختیار ربات‌ها 100 درصد درست نیستند. حرکت قیمت در یک بازار پر نوسان مانند ارزهای دیجیتال ممکن است خیلی راحت برخلاف تمام شواهد و قرائن موجود باشد. بنابراین نمی‌توان ادعا کرد که معامله‌گری با هوش مصنوعی بدون خطاست.

ربات‌های هوش مصنوعی نیز در معاملات خود دچار خطا می‌شوند.

نکته امیدوار کننده ماجرا این است که ربات‌های هوش مصنوعی با استفاده از قابلیت‌های یادگیری ماشین می‌توانند توانایی‌های خود را تقویت کنند. بنابراین طبیعی است که به‌مرور زمان مشکلات آن‌ها کمتر شده و همچنین احتمال خطا در تصمیم‌گیری آن‌ها نیز کاهش پیدا کند.

بررسی روش‌های ترید با هوش مصنوعی

ترید با هوش مصنوعی در صرافی‌های ارز دیجیتال به دو روش اصلی انجام می‌شود که عبارت‌اند از:

  • معامله کردن با استفاده از ربات‌های هوش مصنوعی
  • معامله کردن با استفاده از سیگنال‌های هوش مصنوعی

در حالت اول معمولا یک صرافی ارز دیجیتال ، ربات معامله‌گر هوش مصنوعی در اختیار تریدرها قرار می‌دهد. شما می‌توانید با انجام برخی تنظیمات، عملکرد ربات معامله‌گر را شخصی‌سازی کنید. سپس موجودی حساب کاربری خود را شارژ کنید. سایر مراحل مربوط به معامله در این روش بر عهده ربات تریدر خواهد بود. تا زمانی که دستور توقف را برای معاملات صادر نکنید یا شرایط تعیین شده از سوی شما منتفی نشوند، ربات به کار خود ادامه خواهد داد.

در روش دوم، ربات‌های هوش مصنوعی صرفا در نقش سیگنال‌دهنده فعالیت می‌کنند. آن‌ها با بررسی داده‌هایی که در اختیار دارند، سیگنال‌های خرید یا فروش ارزهای دیجیتال را در اختیار شما قرار می‌دهند. تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش در نهایت بر عهده شماست. هر دو نوع ربات معامله‌گر مبتنی بر هوش مصنوعی نیز در حال حاضر در بازار کریپتوکارنسی وجود دارند.

کلام پایانی

در این مطلب به‌بررسی نحوه ترید با هوش مصنوعی در صرافی‌های ارز دیجیتال پرداختیم. صرافی ایرانیکارت، به‌عنوان معتبرترین پلتفرم معاملاتی کریپتوکارنسی در ایران، کمترین کارمزد را برای معاملات در بین صرافی‌های داخل کشور دریافت می‌کند. شما می‌توانید بیش از 700 ارز دیجیتال را در صرافی ایرانیکارت خرید و فروش کنید. به‌نظر شما ربات‌های هوش مصنوعی می‌توانند آینده معامله‌گری در بازارهای مالی را تغییر دهند؟

ارسال نظر