احتمال بازگشت مرکز کانونی شیوع ویروس کرونا به آسیا

رسانه کلیک - Teo Yik Ying، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ملی سنگاپور گفت: «مرکز اصلی شیوع ویروس کرونا همواره در حال تغییر است و این سیستم بهداشت عمومی کشورها را به چالش می‌کشد.»

احتمال بازگشت مرکز کانونی شیوع ویروس کرونا به آسیا

Teo در مصاحبه‌ای گفت: «اگرچه ایالات متحده اکنون به عنوان مرکز اصلی شیوع بیماری با بیش از 200هزار نفر مبتلا در ماه گذشته به شمار می‌رود، اما ممکن است مرکز شیوع کرونا تغییر کند.»

احتمال بازگشت مرکز شیوع ویروس کرونا به آسیا

در حال حاضر هیچ اتفاقی قابل پیش‌بینی نیست و این خطر وجود دارد که مرکز شیوع کرونا همواره تغییر کند. حتی ممکن است بار دیگر مرکز شیوع کووید ۱۹ به شرق آسیا برگردد. البته از دیگر مناطق جهان مانند جنوب آسیا، آفریقا و یا حتی آمریکای لاتین نیز نباید غافل شد.

ویروس کرونا برای اولین بار در ماه دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان دیده شد. اگرچه مرکز گشترش این بیماری در چین بود اما از آن زمان تاکنون کرونا در حدود ۲۰۰ کشور گسترش یافته است. البته میزان ابتلا به این ویروس در چین تا فوریه بیشترین آمار را به خود اختصاص داده بود اما اکنون مرکز شیوع به غرب کره زمین و کشورهای اروپایی و آمریکا منتقل شده است. آمریکا، ایتالیا و اسپانیا ۳ کشور اول از لحاظ تعداد میزان ابتلا به ویروس کرونا هستند.

شیوع ویروس کرونا آمار شیوع ویروس کرونا در کشورهای جهان

اگرچه مسئولان چینی به تازگی اعلام کردند میزان شیوع کرونا در این کشور صفر شده و حتی برخی محدودیت‌ها را برطرف کرده‌اند اما به نظر می‌رسد همراه با تغییر مرکز شیوع این بیماری ، موج دوم ابتلا به ویروس کرونا در کشورهایی مانند چین و سنگاپور شروع شود.

مسئولین بهداشتی چین بارها علائم ویروس کرونا را روی موارد وارداتی مشاهده کردند و دولت را نیز مجبور کردند تا مرزهای خود را به روی دیگر کشورها ببندد. مشابه این اتفاق در سنگاپور نیز افتاده است و علائم بیماری در مسافران خارجی وارد به این کشور دیده شده است.

Teo می‌گوید: «تا زمانی که یک واکسن مناسب برای ویروس کرونا کشف نشود، گسترش این بیماری همه گیر است و امکان بهبودی سیستم بهداشت و درمان فراهم نخواهد شد.»

گسترش موارد جدید با وجود گذشت زمان زیادی از شروع شیوع ویروس کووید ۱۹در جهان، اهمیت مراقبت‌های بهداشت فردی را بیشتر نشان داده است. باید امیدوار بود تا احتمال بازگشت مرکز شیوع کرونا به آسیا یک فرضیه باشد و این اتفاق هرگز پیش نیاید.

ارسال نظر