با سرعت سرایت ۵۰۰ برابری امیکرون کرونا چه کنیم؟

سرعت سرایت پذیری سویه جدید کرونا با نام «امیکرون» که در آفریقای جنوبی شیوع یافته، ۵۰۰ برابر بیشتر از سویه‌های دیگر این ویروس است.

با سرعت سرایت ۵۰۰ برابری امیکرون کرونا چه کنیم؟

علیرضا زالی روز سه شنبه درباره واریانت جدید ویروس کرونا گفت: «در اومیکرون سویه جدید کرونایی ۵۰ جهش گزارش شده که ۳۰ جهش آن کلیدی و سرایت پذیری بالایی دارند، به همین خاطر توجه جامعه جهانی را به خود جلب کرده است.»

وی با بیان اینکه اومیکرون جزو استثنایی‌ترین سویه‌ها در دنیاست، اظهار داشت: «میزان ابتلای مردم آفریقای جنوبی به این سویه موجب شده به‌صورت تصاعدی سرعت انتقال افزایش یابد.»

شناخت بیشتر امیکرون به زمان بیشتری نیاز دارد

زالی تصریح کرد: «باید برای شناخت بیشتر امیکرون زمان بگذرد تا رفتار بیولوژیکی و پاسخ به واکسن و ایمنی بدن این سویه مشخص شود، هنوز هیچ شواهدی از تایید مشاهده این نوع سویه در کشور وجود ندارد و باید تمهیدات اساسی پیشگیرانه در رابطه با کنترل و نظارت بر مبادی ورودی و خروجی کشور به‌ویژه در مرزها و فرودگاه‌ها با شدت بیشتری اتخاذ شود.»

بیشتر بدانید: پرواز مستقیم از آفریقا نداریم | ممنوعیت ورود مسافر آفریقایی هنوز اعلام نشده است

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: «مقابله با اومیکرون بستگی به رفتار ما در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی دارد، با توجه به اینکه این سویه جدید کرونایی واکسن گریز است، اهمیت توجه و پرداختن به موارد بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، رفتارهای فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات و شست وشوی دستها یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بیش از پیش ضرورت دارد.

بیشتر بخوانید: برای مهار کرونای امیکرون چه اقداماتی لازم است؟

به گفته زالی، اکنون کشور از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده اما این وضعیت ناپایدار است و باید شیوه نامه‌های بهداشتی کاملا رعایت شود.

اگر پروتکل بهداشتی رعایت شود پیک آمدن امیکرون به کشور کوتاه خواهد بود

وی افزود: «هنوز موج ششم کرونا در کشور ایجاد نشده، اگر مردم شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند در صورت آمدن این موج، پیک ششم دامنه کوتاهی خواهد داشت.»

سازمان جهانی بهداشت روز جمعه پنجم حرف یونانی «امیکرون» را به سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اختصاص داد.

بیشتر بدانید: علائم کرونا امیکرون چیست؟ تشخیص سویه آفریقایی کوید 19

اومیکرون دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌‌ها

سازمان جهانی بهداشت این سویه را نگران‌کننده خوانده و کارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند، چرا که دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌هاست و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه‌های نگران‌کننده دارد.

اگرچه سازمان جهانی بهداشت هنوز جزئیاتی از میزان سرایت سویه اومیکرون ویروس کرونا را اعلام نکرده، یک متخصص بیماری‌های همه‌گیر احتمال داد که میزان سرایت این سویه نسبت به سویه دلتا ۵۰۰ درصد بیشتر باشد.

سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرده که هنوز برای اعلام میزان نگرانی در مورد شیوع سویه اومیکرون زود است و مساله پس از انجام مطالعات لازم و بررسی عملکرد واکسن‌های موجود در قبال آن روشن خواهد شد.

جهش اومیکرون به سمت ضعیف‌تر شدن رفته یا قوی‌تر و ماهرتر شدن در برابر پادتن؟

دانشمندان نیز بر پایه تجربیات گذشته یادآور شده‌اند که ویروس‌ها همواره جهش پیدا می‌کنند، اما گاهی در جهت ضعیف‌تر شدن و گاهی نیز در مسیر ماهرتر شدن برای فرار از پادتن و از کارآیی انداختن واکسن‌ها!

بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه هفتم آبان ماه در حاشیه همایش ملی رهاورد خدمت سلامت تاکید کرد: «تا به امروز موردی از ابتلا به سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی شایع شده، در کشور گزارش نشده است.»

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز روز شنبه ششم آذر ماه با بیان اینکه «اُمیکرون» واکسن گریز است، افزود: «اقدامات پیشگیری برای مقابله با این سویه جدید کرونا باید در کشور سخت‌گیرانه شود و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی ضروری و الزامی است.»

بیشتر بخوانید: طراح واکسن کووپارس درباره کرونا آفریقایی امیکرون چه می‌گوید؟

به گفته مسعود مردانی، با توجه به شیوع این نوع ویروس مردم علاوه بر انجام واکسیناسیون بیش از گذشته ملزم به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، دوری از تجمعات، شست وشوی دست‌ها با آب و صابون یا مواد ضدعفونی کننده هستند و باید از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

شیوع امیکرون می‌تواند همه معادلات را بهم بزند!

وی افزود: «با توجه به اینکه ایران اکنون در وضعیت خوب مدیریت و کنترل کرونا است، شیوع اومیکرون می‌تواند همه معادلات ما را به‌هم بزند و کادر درمان مانند گذشته تاب و توان رویارویی و مقابله با این بیماری را ندارند، به همین دلیل از مردم می‌خواهیم حتما واکسن کرونا را تزریق کنند و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند.»

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور (اسفند ۹۸) تا کنون ۱۲۹ هزار و ۷۱۱ نفر از هموطنان جان خود را بر اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.

واکسیناسیون سراسری در کشور از ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹ در کشور آغاز شد و تا کنون ۵۷ میلیون و ۴۸۳ هزار و ۷۴ نفر دُز اول، ۴۶ میلیون و ۶۸۳ هزار و ۱۶۲ نفر دُز دوم و ۹۹۵ هزار و ۹۷۲ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۵ میلیون و ۱۶۲ هزار و ۲۰۸ دُز رسیده است.

ارسال نظر