چه سنینی بیشتر گرفتار امیکرون می‌شوند؟

طبق مطالعات، بیشترین سنی که به سویه امیکرون کرونا مبتلا می‌شوند سنین ۲۰ تا ۳۰ سال یا بالای ۶۰ سال هستند. 

چه سنینی بیشتر گرفتار امیکرون می‌شوند؟

«دکتر حمیدرضا جماعتی» دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران، ‌گفت: «با توجه به اینکه امیکرون از نظر سرایت‌زایی نسبت به ویروس دلتا، تقریبا سه برابر سرایت‌زایی بیشتری دارد و حتی وقتی یک نفر مبتلا می‌شود می‌تواند ویروس را به ۱۰ نفر دیگر هم انتقال دهد و سرعت تقسیم شدن به دو تا را تقریبا یک و نیم تا دو روز می‌تواند ادامه دهد و این سبب افزایش قدرت سرایت‌زایی این جهش می‌شود، بنابراین این ویروس نسبت به جهش‌های قبل بیش از ۵۰ برابر جهش پیدا کرده است و این سبب شده است که ما در مورد رفتار ویروس هنوز خیلی چیزها را نمی‌دانیم و منتظر مطالعات بیشتر در مورد آن هستیم تا بر این اساس بتوانیم تصمیم گیری داشته باشیم.»

چه سنینی بیشتر درگیر امیکرون می‌شوند؟

وی افزود: «آنچه که فعلا برای ما مشخص است این است که چون امیکرون قدرت سرایت زایی بالایی دارد در خیلی از کشورهای دنیا به‌خصوص کشورهای اروپایی به نوع غالب ویروس در آمده است و در آمریکا تا حدود ۷۳ درصد این سویه گسترش یافته است. بر اساس گزارش‌های آخری که در مورد گسترش ویروس اعلام شده تقریبا تمام کشورهای دنیا آلوده به این جهش شدند؛ بنابراین ما باید در مورد این ویروس بیشتر بدانیم. فعلا بر اساس مطالعات صورت گرفته در کشورهای اروپایی می‌دانیم که بیشترین سنی که گرفتار این ویروس می‌شوند سنین ۲۰ تا ۳۰ سال و افراد بالاتر از ۶۰ سال هستند که مورد تهاجم ویروس قرار می‌گیرند.»

با توجه به سرایت بالای امیکرون مردم پروتکل‌ها را رعایت کنند

او تاکید کرد: «در کرونای امیکرون نسبت به نوع دلتا ۴۰ تا ۵۰ درصد میزان بستری در بیمارستان کمتر بوده است ولی با توجه به سرایت زایی بالایی که دارد، این مسئله که تعداد بستری کم است چندان مورد توجه قرار نگیرد. باید مردم با توجه به سرایت زایی بالای امیکرون، پروتکل‌ها را به خوبی رعایت کنند و بویژه مجامع، کنسرت‌ها و... توجه کنند زیرا ویروس می‌تواند به سرعت منتقل شود. استفاده از ماسک سرایت زایی را به طور قطع کاهش می‌دهد.»

امید واهی درباره امیکرون در ایران ندهیم | ۱۷ روز فرصت برای مقابله با موج امیکرون

دز سوم واکسیناسیون را جدی بگیرید | اهمیت واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ ساله‌ها

دکتر جماعتی با تاکید بر لزوم انجام واکسیناسیون کرونا، اظهار کرد: «همانطور که قبلا هم اعلام کردیم الان دیگر به عنوان دوز بوستر در خیلی از کشورهای دنیا این واکسیناسیون را قبول ندارند و آن را در مقابل امیکرون به عنوان دز سوم و تکمیل کننده در نظر می‌گیرند و به مردم توصیه می‌کنیم دز سوم واکسیناسیون را انجام دهند و آن را جدی بگیرند. توصیه ما حتی به واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ سال هم هست. با توجه به بازگشایی حضوری مدارس که ممکن است سبب انتشار امیکرون شود توصیه می‌کنیم در این سنین هم واکسیناسیون داشته باشیم.»

بیشتر بدانید: تاثیر واکسن آسترازنکا برای امیکرون کرونا

۲ قرص ایرانی درمان کرونا در انتظار مجوز سازمان غذا و دارو

همچنین دکتر جماعتی درباره دو قرص درمان کرونا که در چند روز گذشته از سوی سازمان غذا و داروی آمریکا تاییدیه دریافت کرده اند، گفت: «در چند روز گذشته سازمان غذا و داروی آمریکا دو قرص درمان کرونا را تایید کرد. قرص‌های «پکسلویید» و «مولنوپیراویر» که در کشور ما هم شرکتهای داروسازی توانایی ساخت آن را دارند و حتی تعدادی از آن را ساختند و منتظر سازمان غذا و دارو هستند تا در اختیار مردم قرار دهند؛ اما همانطور که مستحضر هستید موارد استفاده از این داروها در موارد مختصر تا متوسط در افرادی است که در شروع علائم بیماری هستند و بیماری زمینه‌ای دارند که وقتی به بیماری مبتلا می‌شوند امکان تشدید بیماری در بدن آنها وجود دارد و احتمال بستری شدن در بیمارستان را دارند توصیه می‌شود و نه هر فردی که علائم بیماری را به صورت خفیف دارد.»

او در پاسخ به سوالی درباره مصرف این دو دارو در ایران، ‌تصریح کرد: «پکسلویید تا ۷۰ درصد و مولنوپیراویر تا ۳۰ درصد می‌تواند از پیشرفت بیماری و بستری در بیمارستان جلوگیری کند و اگر در افرادی که ریسک تشدید بیماری را دارند، استفاده شود موثر خواهد بود. چند شرکت دارویی در کشور مولکول دو دارو را ساختند و به تعدادی هم ساخته‌اند و منتظر مطالعات هستند و فکر نمی‌کنم با توجه به تایید دارو در سازمان غذا و داروی آمریکا، مشکلی در تایید دارو در سازمان غذا و داروی ایران به وجود آید.»

خطر اوج‌گیری امیکرون در کشور طی سه هفته آینده

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا در ادامه صحبت‌هایش درباره تاثیر دورهمی‌ها در انتشار سویه اومیکرون اظهار کرد: «اگرچه گزارشاتی از دورهمی ها داشتیم ولی معمولا با توجه به سیری که ویروس دارد اثرات آن هفته آینده مشخص می‌شود. در خیلی از کشورها از جمله اتریش با انجام قرنطینه‌هایی به مدت سه هفته توانستند میزان مرگ و میر و بستری افراد را کاهش دهند و موفق هم بودند. در ایتالیا هم از چند روز قبل محدودیت در مجامع عمومی گذاشتند و ما هم پیشنهاد این محدودیت‌ها را دادیم. با توجه به این که امیکرون در کشور ما هفته گذشته شناسایی شده است و با توجه به زمان تکثیرش که حدود یک ونیم تا ۳ روز است، انتظار می‌رود درصورتی‌که پروتکل‌ها رعایت نشود و واکسیناسیون انجام نشود، حداقل سه تا ۴ هفته آینده با اوج امیکرون در ایران مواجه شویم؛ از این رو تاکید بر پروتکل‌های بهداشتی و انجام واکسیناسیون دز سوم در زمان طلایی دو هفته پیش رو داریم.»

با واکسیناسیون دز سوم ایمنی ۷۵ درصدی مقابل «اُمیکرون» ایجاد می‌شود

وی افزود: «بر اساس مطالعات تزریق دز سوم حدود ۷۵ درصد در مقابل امیکرون در بدن فرد ایمنی ایجاد می‌کند. ایجاد محدودیت‌ها بر اساس پروتکل‌ها با نظر ریاست جمهوری و وزارت کشور هم موثر خواهد بود.»

ساخت کیت تشخیص اومیکرون در انستیتوپاستور ایران

او ادامه داد: «تدابیر ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی و محدودیت در مجامع و واکسیناسیون دوز سوم است. با توجه به اینکه کیت تشخیص امیکرون در انستیتو پاستور ایران ساخته شده است و در اختیار استان‌ها قرار گرفت ولی با توجه به اینکه معمولا مبتلایان جوان بودند و سیستم ایمنی قوی داشتند و واکسیناسیون انجام دادند شاید با تعداد بالای امیکرون مواجه نبودیم. پروتکل‌های اولیه ما ارزیابی افراد بستری در بیمارستان‌ها بود و این سبب می‌شد بر اساس تست‌ها به آن میزان مبتلا به امیکرون شناسایی نکردیم.»

۳ علامت شاخص امیکرون»

وی درباره تعداد مبتلایان به امیکرون در ایران گفت: «تا امروز تعدادی از ابتلا به امیکرون گزارش شده است و با توجه به روند ادامه دار تست‌ها نمی‌توان تعداد دقیقی از مبتلایان اعلام کرد. ۹۰ درصد مبتلایان به امیکرون سه علامت شاخص دارند؛ سرفه، گلودرد و تب علائم آنهاست و خیلی از افراد ممکن است فکر کنند دچار سرماخوردگی معمولی شدند که این امر هم بسته به بدن افراد و وجود یا عدم وجود بیماری زمینه‌ای متفاوت است.»

منبع: ایسنا

ارسال نظر