هپارین داروی ارزانی که آسیب ریه ناشی از کرونا را محدود می ‌کند

پژوهشگران به یافته جدیدی برای درمان آسیب ریه ناشی از کرونا دست پیدا کردند. هپارین داروی ارزان قیمتی است که ریه مبتلایان به کرونا را ایمن می‌کند. این دارو توانایی عفونت‌های ناشی از ویروس کرونا را بهبود می‌دهد.

هپارین داروی ارزانی که آسیب ریه ناشی از کرونا را محدود می ‌کند

هپارین داروی ارزانی که آسیب ریه ناشی از کرونا را محدود می‌کند

بر اساس یافته‌های پژوهشی جدید، دارویی کم‌هزینه‌ می‌تواند آسیب ریه بیماران کووید را به‌گونه‌ای ایمن و موثر محدود کند. هپارین که دارویی ارزان و به‌و‌فور در دسترس است، بدون هیچ خطری در درمان کووید قابل‌ استفاده است. به طوری که گزینه‌های درمان بیماران دچار عفونت‌های شدید را تقویت می‌کند.

طبق یافته‌های محققان دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه کینگز کالج لندن، تنفس و میزان اکسیژن بیماران پس از یک دوره درمانی استنشاق هپارین، به میزان ۷۰ درصد بهبود می‌یابد. این دارو از لحاظ آثار ضدویروسی، ضدالتهابی و ضد لخته شدن خون که به درمان کووید مرتبط است و به عنوان دارویی بی‌همتا شناخته می‌شود.

پروفسور فرانک فان هارن، سرپرست این تحقیق، گفته است هپارین می‌تواند در مبارزه با کووید تاثیر مهمی داشته باشد. وی در ادامه بیان کرد: «اکثر متخصصان کووید قبول دارند که تزریق واکسن به ‌تنهایی نمی‌تواند به همه‌گیری پایان دهد. در کشورهای فقیرتر که تزریق واکسن با چالش‌هایی همراه است، این دارو می‌تواند به‌ خوبی کمک‌کننده باشد. به نظر ما، هپارین می‌تواند در نقش پیشگیری‌کننده به کارکنان خط مقدم بخش درمان کمک کند.»

وی افزود: «هپارین استنشاقی امکان جدید نویدبخشی برای درمان کم‌هزینه، بی‌خطر و موثر کووید است و در کشورهای با درآمد کم و متوسط نیز مقرون ‌به ‌صرفه و در دسترس است.»

هپارین داروی ارزانی که آسیب ریه ناشی از کرونا را محدود می ‌کند داروی ارزان هپارین برای کووید ۱۹

تحقیق‌های بیشتری‌ با هماهنگی محققان در حال انجام است. آنها قصد دارند وضعیت بیماران مبتلا به سارس-‌کوو‌ـ‌۲ که در بیمارستان بستری شده‌اند را مورد بررسی قرار دهند. این بررسی در ۱۳ بیمارستان مختلف انجام خواهد شد.

پروفسور کلایو پیج، سرپرست و نویسنده دیگر این تحقیق از دانشگاه کینگز کالج لندن، گفته است: «هپارین استنشاقی خاصیت ضدویروسی دارد. این دارو به پروتئین‌های تاجی می‌چسبد که ویروس کرونا برای ورود به سلول‌های بدن از آن استفاده می‌کند. هپارین استنشاقی می‌تواند از سرایت ویروس به سلول‌های ریه و نیز سرایت آن از فردی به فرد دیگر جلوگیری کند.»

وی در ادامه گفت: «این دارو خاصیت ضدالتهابی نیز دارد و وقتی بدن واکنش اغراق‌آمیزی به ویروس نشان می‌دهد، می‌تواند اوضاع را آرام کند. تاکنون فهمیده‌ایم که هپارین می‌تواند از آسیب‌های این التهاب به ریه و از واکنش بیش ‌از حد دستگاه ایمنی که در سایر بیماری‌های ریه بکاهد. این دارو برای بیمارانی که در اثر ابتلا به کووید بستری می‌شوند مفید خواهد بود.»

پروفسور کلایو پیج در آخر گفت: «هیچ داروی دیگری نداریم که این سه اثر متفاوت ضدویروس، ضدالتهاب و ضد لخته‌ شدن را یکجا داشته باشد.»

خون در ریه بیمارانی که به کرونای شدید مبتلا شده‌اند لخته می‌شود و این ممکن است موجب مرگشان شود. داروهای ضد انعقاد خون مانند هپارین می‌تواند از تشکیل چنین لخته‌هایی جلوگیری کند.

این دارو به دلیل داشتن خاصیت ضدویروسی و تسکین التهاب دستگاه ایمنی، در مراحل مختلف درمان کاربرد دارد. البته شدت بیماری کووید در افراد تحت درمان در این پژوهش‌ها یکسان نبوده و این نشان می‌دهد هپارین استنشاقی برای طیفی از بیماری کووید بی‌خطر و سودمند است.

هپارین را می‌توان به مجموعه داروهای جدیدی اضافه کرد که برای درمان این ویروس در بریتانیا به کار می‌رود. مولناپیراویر، داروی ضدویروس تحول‌زایی است که موجب کاهش چشمگیر خطر بستری و مرگ در اثر ابتلا به کووید می‌شود. به طوری که نهاد نظارت بر داروی بریتانیا در ماه نوامبر مصرف آن را مجاز اعلام کرد. همچنین، داروی سوتروویماب (Xevudy) ساخت شرکت گلاس-اسمیت کلین (GSK) نیز در ماه دسامبر مجوز گرفت.

ارسال نظر