احتمال اختلال در بینایی با مصرف داروهای تقویت جنسی

طبق مطالعات اخیر، استفاده از داروهای افزایش قوای جنسی ممکن است تأثیر مخربی روی بینایی افراد داشته باشد.

احتمال اختلال در بینایی با مصرف داروهای تقویت جنسی

بسیاری از مردان به دلایل مختلف به اختلال نعوظ مبتلا هستند و مصرف داروهای تقویت جنسی به آن‌ها کمک می‌کند زندگی جنسی سالمی داشته باشند. هرچند طبق تحقیقات اخیر، این داروها باید با احتیاط مصرف شوند.

بنا به مطالعه جدیدی از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا به سرپرستی دکتر مهیار اطمینان، داروهای تقویت قوای جنسی ممکن است عوارض قابل توجهی بر بینایی فرد داشته باشند و لطمه قابل توجهی به چشم‌ها ‌وارد کنند، هرچند این عوارض شامل نابینایی نمی‌شود.

در حالی که خطر ابتلا به چنین عوارض جانبی جدی نسبتا کم است، اما می‌تواند فعالیت جنسی افرادی را که به مصرف داروهای تقویت جنسی نظیر سیالیس و ویاگرا نیاز دارند، تحت تأثیر قرار دهد.

حداقل نتیجه این مطالعه این است که ممکن است برچسب‌های هشدار جدیدی را روی چنین داروهایی مشاهده کنیم.

قرص‌های ویاگرا و سیالیس که به ترتیب با نام‌های «سیلدنافیل» و «تادالافیل» نیز شناخته می‌شوند، با مهار آنزیمی به نام PDE5 که در سلول‌های ماهیچه صاف پوشاننده رگ‌های خونی خاص وجود دارد، عمل می‌کنند. این امر موجب گشادشدن رگ‌های خونی می‌شود و جریان خون را به برخی نواحی بدن افزایش می‌دهد.

این داروها ممکن است به مشکلات فشار خون بالا مرتبط با مشکلات ریوی مانند فشار خون ریوی نیز کمک کنند. تادالافیل به طور خاص یک درمان تائید شده برای علائم بزرگ شدن پروستات است، اما متأسفانه هیچ داروی بدون عوارضی برای این بیماری وجود ندارد.

داروهای PDE5 پیش از این نیز با اختلالات بینایی مرتبط دانسته شده‌ بودند که برخی از آن‌ها قابل‌توجه بودند. به همین دلیل، سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۰۵ به شرکت‌های دارویی ویاگرا، لویترا و سیالیس دستور داد یک برچسب هشدار روی محصولات خود بزنند.

این هشدار منعکس‌کننده ارتباط بین استفاده از این داروها و نوروپاتی ایسکمیک بینای (ION) است که می‌تواند منجر به از دست رفتن جدی بینایی شود و در برخی موارد، دائمی است.

اختلال در بینایی با مصرف داروهای تقویت جنسی

محققان می‌گویند داروهای اختلال نعوظ باید به دقت توسط پزشکان نسخه شوند.

در سال‌های اخیر موارد بیشتری گزارش شد که این داروها اختلالات بینایی را موجب می‌شوند، اما محققان پشت این مطالعه جدید به دنبال تائید روند آشکار در این داده‌ها بودند.

ارزیابی گسترده‌ای روی بیش از ۲۰۰ هزار مردی که قرص‌های ویاگرا، لویترا، استندرا و سیالیس مصرف کرده‌اند، انجام شد و هیچ‌کدام از این مردان قبل از مصرف این داروها، اختلال بینایی را تجربه نکرده بودند.

در مقابل مردانی که مهارکننده PDE5 مصرف نکرده بودند، مشخص شد افرادی که این داروها را مصرف کرده بودند، احتمال بیشتری برای ابتلا به نوروپاتی ایسکمیک بینایی، علاوه بر دو بیماری چشمی دیگر به نام‌های انسداد عروقی شبکیه (RVO) و جداشدگی سروزی شبکیه (SRD) نشان دادند.

هنگامی که سایر عوامل خطر مانند فشار خون بالا کنار گذاشته شد، جهش در خطر ابتلا به اختلالات بینایی در مصرف‌کنندگان PDE5 مشاهده شد.

مهیار اطمینان، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: «در حالی که تحقیقات فعلی در مورد تأثیر PDE5 هنوز ارتباط قطعی بین مصرف این داروها و بیماری‌های جدی چشمی را ثابت نکرده است، این داروها می‌توانند جریان خون را به عصب بینایی و شریان‌ها یا وریدهای شبکیه به خطر بیندازند.»

در حال حاضر،مردان باید در مورد عواقب مصرف داروهای درمان اختلال نعوظ با ‌پزشک خود صحبت کنند و در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی حتما به پزشک مراجعه کنند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر