بهره‌گیری از لنزهای تماسی برای درمان کوررنگی

محققان کشور به منظور اصلاح کوررنگی، لنزهای پلاسمونیک زیست‌سازگار و انعطاف‌پذیر دوبعدی مبتنی بر پلی‌ دی‌‌متیل‌ سیلوکسان را پیشنهاد کرده‌اند.

بهره‌گیری از لنزهای تماسی برای درمان کوررنگی

کوررنگی یا نقص دید رنگ، یک بیماری چشمی است کـه از تشخیص و درک رنگ‌های خاص توسط سه گیرنده نوری که در بینایی طبیعی همه وجود دارد و بر اساس قله‌های حساسیت طیفی خود عمل می‌کنند، جلوگیری می‌کند. این اختلال چشمی می‌تواند اکتسابی یا مادرزادی باشد.

با وجود حجم زیاد تحقیقات در این زمینه، هنوز درمان مشخصی برای کوررنگی وجود ندارد. تغییر در سبک زندگی، ما را به سمت بهره‌گیری از راه‌حل‌های مناسب و به‌روزتر سوق می‌دهد.

فناوری‌های سودمند و مفیدی مانند ژن‌درمانی، عینک‌های رنگی، لنزها، فیلترهای نوری، عینک‌های اپتوالکترونیک و بهره‌گیری از مزایای پیشرفته گوشی‌های هوشمند و رایانه‌ها، از جمله راهکارهایی هستند کـه تاکنون به کار گرفته شده است.

عینک‌های رنگی با فیلترهای رنگی برای اصلاح کوررنگی به‌طورگسترده مورد بررسی قرار گرفته و حتی بـه‌صورت تجاری نیز در دسترس هستند.

این عینک‌ها درحالی‌که برای بهبود درک رنگ توسط افراد کوررنگ موثر است، اما محدودیت‌هایی مانند هزینه بالا، حجیم بـودن و ناسازگاری با سایر عینک‌های اصلاح بینایی را در پی دارد.

در مطالعات اخیر پژوهشگران دانشگاه شهید بهشتی، لنزهای پلاسمونیک زیست‌سازگار و انعطاف‌پذیر دوبعدی مبتنی بر پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان، برای اصلاح کوررنگی پیشنهاد شده است. این لنزها روی کوررنگی قرمز و سبز که متداول‌ترین نوع کوررنگی است، تأثیر ویژه‌ای دارند.

پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان یک ماده زیست‌سازگار، انعطاف‌پذیر و شفاف است که می‌تواند جایگزین خوبی برای ساخت لنزهای ﺗﻤاسی باشد. این ماده غیرسمی توجه بسیاری را در زمینه‌هایی مانند زیست‌شناسی، پزشکی و شیمی به خود جلب کرده است.

در آزمایش‌های انجام‌شده، یک لنز دوبعدی منعطف و زیست‌سازگار مبتنی بر پلی‌دی‌متیل‌سیلوکسان بـا استفاده از یک طراحی کم‌هزینه و ساده بر اساس روش نانولیتوگرافی نرم با موفقیت ساخته شد و برای اصلاح کوررنگی قرمز و سبز مورد بررسی قرار گرفت.

پایداری لنزهای ﺗﻤاسی پلاسمونیک ساخته‌شده در محلول سالین بافر فسفات مورد بررسی قرار گرفت و لنزهای پیشنهادی، پایداری مطلوبی را در این محلول از خود نشان دادند.

زیست‌سازگاری، هزینه کم، پایداری و روش ساخت ساده این لنزهای ﺗﻤاسی می‌توانـد بینش جدیدی در مورد برنامه‌های اصلاح کوررنگی ارائه دهد. ستاد فتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت از طرح‌های فناورانه و نوآورانه این حوزه، حمایت به عمل می‌آورد.

منبع: مهر

ارسال نظر