در فولیکل موها مکانیزمی پنهان برای لامسه وجود دارد

دانشمندان در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که در داخل موها سلول‌های خاصی وجود دارند که می‌توانند لمس را حس کنند.

در فولیکل موها مکانیزمی پنهان برای لامسه وجود دارد

پیش‌تر تصور می‌شد که قابلیت لامسه تنها از طریق پایانه‌های عصبی در پوست و اطراف فولیکل‌های مو وجود دارد. اما دانشمندان در مطالعه جدیدی دریافته‌اند که در داخل خود فولیکل‌های مو نیز یک مکانیزم پنهان وجود دارد که به موها اجازه می‌دهد لمس را حس کنند.

محققان ایمپریال کالج لندن در پژوهشی متوجه شده‌اند که سلول‌های درون فولیکل مو می‌توانند لمس را شناسایی کنند. آن‌ها می‌گویند این سلول‌ها در واکنش به لمس، هیستامین و سروتونین ترشح می‌کنند. بنابراین با مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توان به درک بالاتری در زمینه بیماری‌های التهابی پوست مثل اگزما رسید.

دکتر «کلر هیگینز»، نویسنده ارشد این مقاله از دپارتمان زیست‌مهندسی ایمپریال کالج لندن می‌گوید: «این اتفاق یافته‌ای غافل‌گیرکننده است چون هنوز نمی‌دانیم که چرا سلول‌های فولیکل مو چنین نقشی در پردازش لمس‌های سبک دارند. از آن‌جایی که فولیکل‌ها حاوی پایانه‌های حسی بسیاری هستند، اکنون می‌خواهیم ببینیم فولیکل مو نوع خاصی از اعصاب حسی را برای یک مکانیزم ناشناخته اما یکتا فعال می‌کند یا خیر.»

295

دانشمندان چگونه حس لامسه را در موها بررسی کردند؟

دانشمندان برای انجام این آزمایش داده‌های مربوط به دنباله RNA سلول‌های پوست و فولیکل مو را بررسی کردند و فهمیدند که فولیکل مو نسبت به مقدار سلول مشابه در پوست، حاوی درصد بالاتری از گیرنده‌های حساس به لمس است.

پژوهشگران مجموعه‌ای از سلول‌های فولیکل موی انسان و اعصاب حسی را در آزمایشگاه آماده و به‌صورت مکانیکی آن‌ها را تحریک کردند. نتیجه این بود که این اتفاق موجب فعال‌سازی اعصاب حسی اطراف فولیکل‌ها نیز شد. آن‌ها سپس به‌سراغ بررسی چگونگی ارسال سیگنال‌های حسی توسط فولیکل‌ها رفتند.

دانشمندان با استفاده از روشی موسوم به «ولتامتری چرخه‌ای اسکن سریع» سلول‌ها را آنالیز کردند و فهمیدند که فولیکل مو در واکنش به لمس، سروتونین و هیستامینِ ناقل عصبی منتشر می‌کند. زمانی که این ناقل‌های عصبی مسدود شدند، عصب‌ها دیگر نمی‌توانستند به تحریک سلول‌ها واکنش نشان بدهند.

محققان می‌گویند با توجه به این که این آزمایش روی سلول‌های آزمایشگاهی انجام گرفته، لازم است تا تحقیقاتی روی ارگانیزم‌های زنده نیز صورت بگیرد. نتایج یافته‌های آن‌ها در قالب مقاله‌ای در مجله Science Advances منتشر شده است.

منبع: دیجیاتو

 

ارسال نظر