نقد فیلم ونوم (venom)؛ استفاده ضعیف از پتانسیل های تام هاردی!

رسانه کلیک - فیلم ونوم محصول عظیم و پرخرج کمپانی سونی و مارول در واقع یک بلاک باستر کمیک استریپی است. نام فیلم از شخصیت ونوم که در فیلم اسپایدرمن ۳ دشمن شخصیت اول فیلم بود، گرفته شده و در واقع یک ضدقهرمان دنیای کمیک استریپ محسوب می شود. در ادامه این مطلب با نقد فیلم ونوم همراه ما باشید.

نقد فیلم ونوم (venom)؛ استفاده ضعیف از پتانسیل های تام هاردی!

این فیلم داستان سر راست و البته یک خطی دارد. یک اندیشه گرای میلیاردر با بازی ریز احمد (که در سریال «آن شب» نقش آفرینی موثری داشته) در صدد کشف موجودات زنده در دیگر سیارات است. وی به گونه ای از حیات به شکل عجیبی دست پیدا می کند و قصد دارد این گونه جدید را با بدن انسان ها همسان کند. ادی براک (با بازی تام هاردی) یک خبرنگار مستقل و محبوب است که می خواهد دست آقای میلیاردر را برای جامعه رو کند و پرده از آزمایشات غیرانسانی بردارد، ولی نه تنها موفق نشده، که کار و نامزدش (با بازی میشل ویلیامز) را از دست می دهد.

فیلم از حیث فیلمنامه به شدت دچار آسیب شده و شخصیت ونوم به نوعی با آن صدای عجیب و غریبش ما را یاد شخصیت منفی فیلم اسپایدرمن 1 (نورمن) می اندازد که هر از چند گاهی با خودش حرف می زد. رابطه شیمی بین شخصیت دختر فیلم و ادی براک به خوبی پرداخته نشده و البته بدتر و ناامیدکننده تر از بقیه در کنار چنین ضعف های بزرگی که البته در این فیلم ها معمولا نادیده گرفته می شود، صحنه های اکشن و جلوه های ویژه ضعیفی است که عملا حرفی برای گفتن با دیگر رقبا ندارد! کافی است فیلم های بلاک باستر جدیدی مثل آخرین اونجرز یا تیزر تبلیغاتی فیلم جدید کمپانی دی سی و برادران وارنر، آکوا من را تماشا کنید تا متوجه این موضوع شوید.

از سوی دیگر، ونوم در دنیای کمیک استریپ یه ضدقهرمان است و باید فضای فیلم به شدت خشن تر و تاریک تر خلق می شد، ولی نه تنها فیلم رگه هایی از خشونت و تاریکی مورد انتظار را ندارد، بلکه به شکل بسیار افتضاحی سعی در کمدی کردن و بامزه کردن دیالوگ های فیلم همانند فیلم ددپول (Deadpool) شده است!

قبل از اکران عمومی مصاحبه ای که تام هاردی با یکی از نشریات داشته از روند تدوین و کوتاه کردن فیلم به شدت ابراز نارضایتی کرده و ظاهرا حق هم داشته، چرا که به منظور مجاز کردن درجه نمایش فیلم برای افراد زیر ۱۶ سال، بسیاری از صحنه های خشن فیلم قیچی شده است! تام هاردی پیش‌تر استعداد درخشان خود را در نقش های عجیب به همه ثابت کرده؛ کما اینکه در بتمن: شوالیه برمیخیزد شاهد نقش آفرینی منحصر به فرد این بازیگر بودیم، ولی متاسفانه علی رغم تلاش بسیارش نتوانسته این فیلم را به سرانجام برساند.

فیلم venom خیلی سریع داستانش رو لو می دهد و هیچ پیش زمینه ای برای کاراکترهای آن در نظر گرفته نشده و برای همین هیچگونه همذات پنداری با صحنه هایی مثل از دست رفتن زندگی ادی یا جدایی او از نامزدش یا حتی انگیزه اش برای کمک به افشای ماجرا توسط تماشاگران احساس نمی شود. دیالوگ های بین ادی و ونوم و صحنه نبرد آخر جزو نقاط قوت فیلم محسوب می شود.

مخاطبان این فیلم را می توان شبیه به کسانی دانست که خیلی گرسنه اند و غذای مورد علاقه شان را سرد و از دهن افتاده نوش جان می کنند! شاید به همین دلیل باشد که فروش فیلم آنطور که پیش بینی شده بود، بالا نبوده، گرچه هنوز در جدول باکس آفیس حرفی برای گفتن دارد.

در کل توقع من از تیزرها و تریلرهای فیلم مخصوصا با چنین بازیگران مطرحی خیلی بیشتر بود. پیشنهاد می کنم لااقل در انتظار کیفیت خوب فیلم بمانید تا معدود صحنه های اکشن خوب آن را با کیفیت مناسب تماشا کنید. شاید در نسخه های بلوری بتوانیم از تماشای قسمت های قیچی شده لذت ببریم.

ارسال نظر