احتمال افزایش چندبرابری قیمت بلیت سینما در سال 1401

احتمال افزایش چندبرابری قیمت بلیت سینما در سال 1401 مطرح است و بر اساس پیشنهاد سینماداران و تهیه‌کنندگان به سازمان سینمایی، در سال ۱۴۰۱ بهای بلیت سینماها ۶۶ درصد گران می‌شود.

احتمال افزایش چندبرابری قیمت بلیت سینما در سال 1401

به گزارش روزنامه همشهری در آخرین جلسه شورای صنفی نمایش، موضوع گران شدن بلیت سینماها مطرح و در نهایت تصمیم گرفته شد بهای بلیت سینماها تا ۵۰ هزار تومان افزایش بیابد. این افزایش قیمت البته تبصره‌هایی دارد. بلیت‌های ۵۰ هزار تومانی صرفا شامل پردیس‌های مدرن می‌شود و تنها در روزهای آخر هفته، ایام تعطیلی و سانس‌های پایانی با چنین افزایش قیمتی مواجه خواهیم شد.

با توجه به اینکه مخاطبان در این سال‌ها بیشتر در پردیس‌های مدرن فیلم می‌بینند و بیشتر روزهای آخر هفته و در سانس‌های پایانی سینما می‌روند، بلیت‌های ۵۰ هزار تومانی رسما در سانس‌های شلوغ عرضه خواهد شد.

در روزهای گذشته برخی از سینماداران به ارزان بودن بهای بلیت سینماها اشاره کرده بودند، چنان که مدیر سینما آزادی گفت: «بهای بلیت سینما دست‌کم باید به اندازه قیمت یک ساندویچ باشد.»

سینماداران معتقدند بهای بلیت به نسبت تورم بسیار ارزان است و حتی برخی بهای بلیت سینماها را با قیمت بلیت کنسرت‌های موسیقی مقایسه کرده‌اند (که البته قیاسی منطقی‌ نیست). برخی کارشناسان اکران هم در گذشته به مقایسه بهای بلیت سینماها در ایران و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و کشورهای اروپایی پرداخته بودند تا نتیجه مطلوبشان را از این قیاس بگیرند؛ اینکه بلیت سینماها در ایران خیلی ارزان است.

نکته‌ای که در نظر گرفته نمی‌شود، میزان سینما رفتن ایرانی‌ها در طول سال است و اینکه در ۲ سال اخیر به‌ خاطر کرونا، تعداد سینماروها کاهشی بی‌سابقه را در تاریخ سینمای ایران تجربه کرده است.

البته شورای صنفی نمایش در کنار افزایش بهای بلیت سینماها، امکانی هم برای مخاطبان در نظر گرفته است. قرار است در سال جدید ۲ روز در هفته بلیت سینماها به‌صورت نیم‌بها عرضه شود. احتمالا در سال ۱۴۰۱ یکشنبه‌ها مثل سه‌شنبه‌ها، گیشه سینماها بلیت‌ها را به‌صورت نیم‌بها عرضه می‌کنند.

سینما رفتن سال‌هاست که از سبد بیشتر خانواده‌های ایرانی حذف شده است، به ‌طوری که حتی پرفروش‌ترین فیلم‌های این سال‌ها هم اغلب به لحاظ تعداد تماشاگر در حد معمولی‌ترین فیلم‌های دهه ۶۰ مخاطب نداشته‌اند.

با توجه به شرایط اقتصادی، طبیعی است که با همین بهای فعلی هم سینما رفتن برای خانواده‌ها دشوار باشد و با بلیت‌های ۵۰ هزار تومانی احتمالا عده‌ای از مخاطبان فعلی هم از خیر سینما رفتن می‌گذرند. باید دید در نهایت سازمان سینمایی چه تصمیمی درباره پیشنهاد سینماداران و تهیه‌کنندگان خواهد گرفت و آیا پیشنهاد ۵۰ هزار تومانی رای می‌آورد یا خیر؟

ارسال نظر