هر پیام‌ رسان‌ داخلی چند عضو دارد؟

رسانه کلیک - پیام‌ رسان‌های ایرانی که هر کدام چند سال از عمرشان می‌ گذرد و در طول چند ماه اخیر  تعداد کاربرانشان افزایش یافته است، از چند صد هزار تا چند میلیون کاربر دارند که البته همچنان تا رسیدن به همتایان خارجی خود راه درازی در پیش دارند.

هر پیام‌ رسان‌ داخلی چند عضو دارد؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ اگرچه هریک از پیام‌ رسان‌ های داخلی مدتی است مشغول به فعالیت‌ اند، اما بیشترین نمودشان مربوط به زمانی است که بنا بر تصمیم مسوولان ذی‌ ربط، تلگرام اول اردیبهشت‌ ماه مسدود شد و این موضوع فرصتی به پیام‌ رسان‌ های داخلی داد که وارد عرصه‌ رقابت شوند ( دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ قطع دسترسی به اپلیکیشن و نسخه وب سایت ).

هرچند برخی کارشناسان و تحلیلگران همان زمان هم معتقد بودند فیلترینگ پیام‌ رسان‌ های خارجی تنها راه مناسب برای حمایت از پیام‌ پیام‌ رسان‌های ایرانی نیست، این روند تا امروز ادامه‌ دار شده است و البته از طرف مسوولان قضایی همواره به رشد پیام‌ رسان‌ های داخلی پس از اعمال فیلترینگ برروی تلگرام و خروج اکثر کاربران از آن و کوچ به شبکه‌ های داخلی اشاره شده است، هرچند این انتقاد هم وجود داشت که بخشی از کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن همچنان از تلگرام برای پیام‌ رسانی استفاده می‌ کنند.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اخیرا در زمینه فعالیت پیام‌ رسان‌های ایرانی گفته است که کاربران پیام‌ رسان‌ های داخلی از ۱.۵ میلیون به ۷.۵ میلیون نفر افزایش داشته‌اند که رشد خیلی خوبی را نشان می‌ دهد. وی با بیان اینکه در ایران بین ۴۲ تا ۴۵ میلیون کاربر شبکه‌ های اجتماعی در ایران وجود دارد، عنوان کرد: نباید پیام‌ رسان‌های ایرانی را با نمونه‌ های مطرح آن‌ ها در دنیا مقایسه کرد. پیام‌ رسان‌ های داخلی با استفاده از خلاقیت و بهره‌ گیری از فناوری بهتر در یک فضای رقابتی می‌ توانند خدمات خود را توسعه دهند.

از سوی دیگر در کنار پیام‌ رسان‌ های داخلی، دو پیام‌ رسان هاتگرام و طلاگرام هم فعالیت دارد که در واقع به نوعی نسخه‌ های داخلی همان تلگرام محسوب می‌ شوند. این اپلیکیشن‌ ها یک پروکسی داخلی دارند که باعث می‌ شود بدون نیاز به ابزار فیلترشکن بتوان از آن‌ ها استفاده کرد. با توجه به انتقاداتی که به فعالیت این نسخه‌ها وجود داشت، ابوالحسن فیروزآبادی رییس مرکز ملی فضای مجازی درباره این اپلیکیشن‌ ها بیان کرد: از همان ابتدا که سیاست خروج از انحصار تلگرام را داشتیم، برای دوران گذار، پذیرفتیم که تلگرام‌ های نسخه فارسی چند ماهی فعال باشد. با آخرین مهلتی که به آنها دادیم، تا ۱۵ شهریور باید به یک پیام‌ رسان ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند ( 15 شهریور آخرین مهلت فعالیت بدون فیلتر تلگرام طلایی و هاتگرام ).

هر پیام‌ رسان چه تعداد کاربر دارد؟

اما در بازارهای آنلاین، تعداد دانلود هر یک از برنامه‌ ها مشخص شده است. البته جدا از مارکت‌ های آنلاین از جمله گوگل‌ پلی و بازار برای سیستم عامل اندروید و سیب‌ اپ برای سیستم عامل آی‌ او اس (با توجه به اینکه پیام‌ رسان‌ های ایرانی از مارکت اپ‌ استور حذف شده‌ اند)، هر یک از پیام‌ رسان‌ ها را از وب‌ سایت خودشان نیز می‌ توان دانلود کرد. اما در تصاویر زیر دانلود هر یک از پیام‌ رسان‌ ها از طریق مارکت‌ های آنلاین تا زمان انتشار این خبر نشان داده شده است.

پیام‌ رسان آی‌ گپ بیش از ۳۰۶ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

بر این اساس پیام‌ رسان بله بیش از ۶۳۱ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

پیام‌ رسان بیسفون بیش از ۱۰۶ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

پیام‌ رسان سروش بیش از پنج میلیون و ۱۹۷ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

پیام‌ رسان گپ بیش از یک میلیون و ۴۳ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

پیام‌ رسان ویسپی بیش از یک میلیون و ۲۰۴ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

اپلیکیشن هاتگرام بیش از پنج میلیون و ۷۴۷ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

اپلیکیشن طلاگرام بیش از ۱۵ میلیون و ۲۷۲ هزار عضو دارد.

پیام‌ رسان‌های ایرانی

در هر صورت با توجه به مهلتی که به نسخه‌ های فارسی تلگرام از جمله هاتگرام و طلاگرام داده شده که تا ۱۵ شهریور به پیام‌ رسان‌ های ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند، باید دید تعداد کاربران نسخه‌ اصلی تلگرام و هر یک از پیام‌ رسان‌ های بومی دیگر تا چه اندازه تحت تاثیر قرار می‌ گیرد و ظرفیتی که مسوولان معتقدند ابزارهای بومی از آن برخوردارند جای بروز پیدا خواهد کرد.

ارسال نظر