ظریف سفرا را به استفاده از توییتر تشویق کرد

رسانه کلیک - وزیر خارجه کشورمان به سفرا برای فعال شدن در فضای توییتر جهت تنویر افکار عمومی دستورالعمل داد.

ظریف سفرا را به استفاده از توییتر تشویق کرد

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در بخشی از گفت‌ و گوی تفصیلی خود با پایگاه اطلاع‌ رسانی دولت به سوالاتی درباره استفاده از توییتر پاسخ داده که سوالات و پاسخ‌ ها به شرح زیر است:

امریکا سال‌ هاست جنگ روانی گسترده‌ ای را علیه ایران راه انداخته است و امروز می‌ بینیم که دنیا تحت تسلط شبکه‌ های اجتماعی خصوصا توییتر و فیس‌ بوک است؛ ما در این دو شبکه دائما مورد هجمه محور غربی، عبری، عربی هستیم؛ در عین حال امریکایی‌ ها مثلا در زمان وزارت خارجه خانم کلینتون نهضت دیپلماسی دیجیتال راه انداختند که تمام دیپلمات‌ هایشان در سراسر کشور را به اجبار آموزش دادند که چگونه از این ابزار برای تأثیر گذاشتن بر افکار عمومی کشورهای دنیا از جمله کشورهای ناهمسو با واشنگتن استفاده کنند؛ آیا شما برنامه‌ ای در وزارت خارجه ندارید برای اینکه یک شبیه‌ سازی بکنیم و از ظرفیت دیپلمات‌ هایمان استفاده کنیم؛ مانند خودتان که در توییتر فعال هستنید، برای منافع جمهوری اسلامی سایر دیپلمات‌ ها هم همین کار را بکنند؟

پاسخ ظریف:

اتفاقا ما اخیرا دستورالعمل دادیم به سفرا که همه فعال شوند در فضای توییتر به عنوان یک ابزار برای در واقع تنویر افکار عمومی؛ البته سیاست ما این نیست که مانند امریکایی‌ ها با افکار عمومی دنیا بازی کنیم بلکه سیاست‌ مان این است که افکار عمومی در دنیا از واقعیت‌ ها مطلع باشند.

یکی از ابزارهای خوب برای این کار توییتر است؛ در کشور هم می‌ بیینم که مسئولین عالی رتبه از جمله مقام معظم رهبری، ریاست محترم جمهوری و غیره استفاده خوبی از این ابزار می‌ کنند.

بنده هم در حد بضاعت کم خودم استفاده می‌ کنم؛ از دوستان دیگر هم در دستگاه دیپلماسی و نمایندگی‌ های ما در خارج از کشور تقاضا کردیم که فعالیت‌ های رسانه‌ ای شان در حوزه فضای مجازی و بویژه در فضای توییتر را گسترش دهند.

با همین اوصاف و تعریفی که کردید فکر نمی‌ کنید، اگر فیلتر توییتر برداشته می‌ شد در ایران خود مردم ایران می‌ آمدند به کمک و بسیاری از جاها از منافع ملی ما در توییتر دفاع می‌ کردند؟

پاسخ ظریف:

بالاخره این تصمیمی است که باید مسئولین ذی‌ ربط بگیرند؛ من با توجه به نوع رفتاری که کاربران مختلف در کشورهای مختلف داشتند احساس می‌ کنم که حضور گسترده‌ تر کاربران ایرانی می‌ توانست برخی حرکت‌ هایی را که در توییتر علیه ما انجام می‌ شود، بیشتر پاسخ دهد.

الان بیشتر حضور در توییتر از ایرانی‌ ها کسانی است که با ما رابطه خوبی ندارند و بیشتر هم از خارج هدایت می‌ شود مخصوصا از سعودی و امریکا یک حرکت بسیار گسترده‌ ای در این زمینه هست.

تعجب می‌ کنم از این شرکت‌ ها که حساب‌ های ایرانی‌ ها را بستند ولی این حساب‌ های فیکی که از این کشورها کاملا مشخص است که هدایت شده و شاید هم بیشترشان به صورت ربات انجام شود و هر بار می‌ بینیم که یک حجم وسعیی از حرف‌ های خلاف آداب و شئونات انسانیت در اینجاها مطرح می‌ شود را آزاد گذاشتند.

به هر حال احساس من این است که حضور گسترده‌ تر کاربران واقعی ایرانی می‌ تواند یک پاد زهری باشد برای این حضور هماهنگ شده و در واقع خریداری شده برخی افراد واقعی و عموما غیر واقعی روی توییتر.

ارسال نظر