تلگرام طلایی و هاتگرام باید تا 15 شهریور بومی شوند

رسانه کلیک - با پایان یافتن مهلت فعالیت نسخه های فارسی تلگرام در کشور، پیام رسان های تلگرام طلایی و هاتگرام باید از روز 15 شهریور ماه به عنوان یک پیام رسان بومی فعالیت کنند و در غیر این صورت فیلتر می شوند.

تلگرام طلایی و هاتگرام باید تا 15 شهریور بومی شوند

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ پس از مسدودسازی شبکه اجتماعی تلگرام در کشور، علاوه بر پیام رسان های بومی در کشور، نسخه های هاتگرام و تلگرام طلایی نیز به عنوان نسخه های فارسی تلگرام بدون فیلتر در اختیار کاربران قرار گرفت.

به گفته علاء الدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، پیام رسان های تلگرام طلایی و هاتگرام به عنوان جایگزینی برای تلگرام ۲۰ میلیون عضو در ایران دارند و تا پیش از این مسئولان اعلام کرده بودند که فعالیت آنها بدون مانع است.

اما اوایل مرداد ماه ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد: آخرین مهلتی که به فعالیت بدون فیلتر نسخه های فارسی تلگرام از جمله هاتگرام و تلگرام طلایی داده ایم ۱۵ شهریور ماه است ( 15 شهریور آخرین مهلت فعالیت بدون فیلتر تلگرام طلایی و هاتگرام ).

وی درباره حمایت صورت گرفته از فعالیت نسخه های فارسی تلگرام در کشور عنوان کرد: در حقیقت ما از ابتدا در سیاست های خروج از انحصار تلگرام، دوران گذاری را برای فعالیت نسخه های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که پیام رسان های تلگرام طلایی و هاتگرام بدون فیلتر چند ماهی در کشور فعال باشند؛ اما آخرین مهلتی که به اینها داده ایم، ۱۵ شهریور ماه است و این شبکه ها باید تا این تاریخ به پیام رسان صد در صد بومی تبدیل شوند.

در این زمینه امیرخوراکیان معاون مرکز ملی فضای مجازی نیز گفته است: با توجه به این مهلت داده شده بقای این نرم افزارها بستگی به فعالیت آن ها دارد. اگر بتوانند ظرفیتی برای مستقل شدن فراهم کنند طبیعتا می توانند ادامه فعالیت دهند، اما به طور یقین دیگر نمی توانند به عنوان نرم افزارهای واسطه ای برای استفاده از تلگرام ادامه فعالیت دهند.

وی اظهار کرد: طی مهلت داده شده چنانچه نتوانند انتظارات را برآورده کنند قطعا تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد و امکان ادامه فعالیت آن ها به این شکل میسر نخواهد بود.

بررسی ها نشان می دهد که در فاصله یک روز باقی مانده تا پایان مهلت داده شده به نسخه های فارسی تلگرام، تکلیف فعالیت شبکه های هاتگرام و طلاگرام در کشور هنوز مشخص نیست و پیگیری از مرکز ملی فضای مجازی برای آخرین وضعیت این شبکه ها راه به جایی نبرده است.

آمارهای ارائه شده نشان می دهد که قبل از فیلتر شبکه خارجی تلگرام در ایران، بیش از ۶۰ درصد کاربران ایرانی از این پیام رسان استفاده می کردند و پس از فیلتر شدن این شبکه در کشور، ۲۹ میلیون نفر به عضویت پیام رسان های بومی درآمده اند ( فعالیت 29 میلیون ایرانی در 7 پیام‌رسان داخلی ).

ارسال نظر