هاتگرام و تلگرام طلایی فردا باز هم فیلتر نمی‌ شوند؟

رسانه کلیک - با وجود یک دوره تمدید مهلت زمانی دسترسی به تلگرام برای شبکه های اجتماعی هاتگرام و تلگرام طلایی قرار است فردا دسترسی آنها بر اساس اظهارات رسمی مسئولان ارشد کشور به تلگرام فیلتر شود. این در حالی است که مدیر یکی از پیام‌ رسان‌ های داخلی این موضوع را منتفی می داند.

هاتگرام و تلگرام طلایی فردا باز هم فیلتر نمی‌ شوند؟

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ در حالیکه فعالیت بدون فیلتر نسخه‌ های فارسی تلگرام از جمله هاتگرام و تلگرام طلایی که حکم فیلترشکن را برای پیام‌ رسان تلگرام دارند باید براساس اظهارات قبلی دبیر شورای عالی فضای مجازی از فردا محدود شده و دسترسی آنها به تلگرام مسدود شود، اما ظاهرا باز هم قرار است مردم با استفاده از این بسترها فیلترینگ تلگرام را به شکل قانونی! دور بزنند.

از زمانیکه حاکمیت تصمیم به فیلتر پیام‌ رسان تلگرام گرفت، برای بسیاری از کاربران این بستر سوال ایجاد شد که چطور شبکه های اجتماعی هاتگرام و تلگرام طلایی همچنان امکان دسترسی به تلگرام را دارند و بدون هیچ فیلترشکنی می‌ توان با استفاده از آنها به تلگرام دسترسی داشت؟!

در لینک زیر می‌ توانید اقدامات یک شرکت دانش‌ بنیان برای تولید فیلترشکن داخلی را مشاهده کرده و از فرآیند توسعه هاتگرام و تلگرام طلایی در کشور مطلع شوید که البته با مطالعه این گزارش سوالات بیشتری به ذهنتان متبادر می‌ شود که چرا این دو بستر بر خلاف تمامی شعارهای دولت و حاکمیت برای شکست انحصار تلگرام و رونق پیام‌ رسان‌ های بومی باید همچنان فعال باشند؟ برخی از کابران هم در کامنت‌ هایی نسبت به فعالیت‌ های این دو بستر و حریم خصوصی‌ شان ابراز نگرانی و ترس کرده‌ اند که نمود آنها در کامنت‌ های شبکه‌ های اجتماعی نیز به وضوح مشخص است.

بیشتر بخوانید: سازنده هات‌ گرام و تلگرام‌ طلایی بالاخره مشخص شد/ وقتی شرکت «دانش بنیان» داخلی فیلترشکن می سازد!

با توجه به اینکه زمزمه‌ های بسته شدن این دو بستر در خرداد ماه سال جاری به گوش می‌ رسید، اما ظاهرا در توافقات پشت پرده امکان دسترسی آنها به پیام‌ رسان تلگرام تمدید شد. حال، نگاه کاربران فضای مجازی به تحقق وعده دوم برای مقابله با این رفتار در تناقض با سیاست‌ های کلان و شعارهای دولت است.

در تیر ماه عبدالصمد خرم‌ آبادی معاون قضایی دادستان کل با تأکید بر اینکه باید ارتباط بین هاتگرام و تلگرام طلایی را با شبکه تلگرام قطع کرد، گفت: برای فراگیر کردن پیام‌ رسان‌ های مستقل داخلی باید کمر همت را محکم بست و ان شاء‌ الله این اتفاق‌ های مبارک بزودی خواهد افتاد.

این اظهارنظر در حالی مطرح شد که ابوالحسن فیروزآبادی؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز مرداد ماه امسال خبر از آخرین مهلت برای فعالیت بدون فیلتر نسخه‌ های فارسی تلگرام داد و افزود: آخرین مهلتی که به شبکه های اجتماعی هاتگرام و تلگرام طلایی داده‌ ایم، 15 شهریور ماه است ( 15 شهریور آخرین مهلت فعالیت بدون فیلتر تلگرام طلایی و هاتگرام ).

حالا بر مبنای این اظهارات یک روز بیشتر تا پایان دسترسی این دو نسخه فارسی به تلگرام بیشتر نمانده است که توییت‌ هایی از فعالان پیام‌ رسان‌ های داخلی در دنیای شبکه‌ ای به گوش می‌ رسد.

در حالی که فیروزآبادی صراحتا اعلام کرد از 15 شهریور ماه به بعد شبکه های اجتماعی هاتگرام و تلگرام طلایی باید به پیام‌ رسان صد درصد بومی تبدیل شوند ( تلگرام طلایی و هاتگرام باید تا 15 شهریور بومی شوند )، اما محمد رسول کاظمی مدیر پیام‌ رسان آی‌ گپ که چندی پیش پروسه فنی دور زدن فیلترینگ تلگرام را توسط هاتگرام و تلگرام طلایی تشریح کرده بود، دست به انتشار توییتی قابل تأمل زد.

وی از سرمایه‌گذاری کلان برای خرید سرور و اجاره دیتاسنتر اختصاصی برای ایجاد آمادگی در زمان فیلتر دسترسی هاتگرام و طلاگرام به تلگرام خبر داد و نوشت:

الان می‌ گویند که رییس قوه قضاییه می‌ گوید آنها را نبندید و به آنها زمان دهید.

کاظمی با تأکید بر اینکه پیام‌ رسان‌ های داخلی می‌ توانند اما بعضی‌ ها نمی‌ خواهند، به کنایه نوشت:

این همه سال زحمت کشیدیم، اما آخرش می‌ گویند شما نمی‌ توانید؛ الان هم می‌ گویند به نسخه‌ های فارسی تلگرام که مربوط به یک شرکت دانش‌ بنیان است وقت دهید، زیرا بدون هیچ دانش و تخصصی فیلترشکن راه انداخته است!

با توجه به اینکه شرکت «سرزمین راهکار هوشمند» که توسعه‌ دهنده هاتگرام و تلگرام طلایی است در بخش قول برند روی سایتش نوشته است «آسان کردن و در دسترس قرار دادن تکنولوژی برای ارتقای زندگی روزمره»، کاظمی به این قول برند هم ایراد گرفته و در کنایه‌ ای توییت کرد:

به نظرم مدیر این شرکت باید بنویسد «به فنا دهنده تولید داخلی»، «دور زدن قوانین»، «عبور راحت از فیلترینگ»، «کپی‌ برداری»، «قدرتمند» و «پرنفوذ»...

با این حال هنوز تکلیف این دو نسخه‌ ای که بدون هیچ محدودیتی اجازه دسترسی به تلگرام دارند و کاربرانشان می‌ توانند وارد اکانت تلگرام شوند، مشخص نیست، اما اظهارات رسمی و هشدارهای قانونی حاکی از آن است که که فردا مهلت دسترسی آنها به تلگرام تمام می شود.

ارسال نظر