هاتگرام و طلاگرام فیلتر نشدند

رسانه کلیک - با سر رسید 15 شهریور ماه به عنوان آخرین مهلت داده شده به نسخه های فارسی پیام رسان تلگرام برای تبدیل شدن به یک پیام رسان بومی، کماکان فعالیت شبکه های اجتماعی تلگرام طلایی و هاتگرام ادامه دارد.

هاتگرام و طلاگرام فیلتر نشدند

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مهلت فعالیت تلگرام های فارسی هاتگرام و تلگرام طلایی مطابق با اعلام قبلی دبیر شورای عالی فضای مجازی، امروز ۱۵ شهریور ماه به اتمام رسیده است و قرار بود این پیام رسان ها به یک پیام رسان بومی و مستقل از زیرساخت تلگرام تبدیل شوند.

اوایل مردادماه ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد فعالیت بدون فیلتر نسخه های فارسی تلگرام گفته بود: در حقیقت ما از ابتدا در سیاست های خروج از انحصار تلگرام، دوران گذاری را برای فعالیت نسخه های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که شبکه های اجتماعی تلگرام طلایی و هاتگرام بدون فیلتر چند ماهی در کشور فعال باشند. اما آخرین مهلتی که به اینها داده ایم ۱۵ شهریور ماه است و این شبکه ها باید تا این تاریخ به پیام رسان ۱۰۰ درصد بومی تبدیل شوند ( 15 شهریور آخرین مهلت فعالیت بدون فیلتر تلگرام طلایی و هاتگرام ).

حال با سررسید این موعد، هنوز تکلیف ادامه فعالیت این شبکه ها به صورت رسمی مشخص نشده، اما برخی اظهارنظرهای غیررسمی حاکی از آن است که این شبکه ها فعلا به فعالیت خود ادامه می دهند. از سوی دیگر، در دسترس بودن این شبکه ها در حال حاضر، صحت این گمان را تائید می کند.

در این زمینه یک مقام آگاه در مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد: مرکز ملی فضای مجازی تصمیم خاصی در زمینه فعالیت این شبکه ها نگرفته است و فعلا تغییری در مورد فعالیت شبکه های اجتماعی تلگرام طلایی و هاتگرام ابلاغ نشده است.

این مقام آگاه در مورد تبدیل شدن این پیام رسان ها به پیام رسان بومی اظهار کرد: این شبکه ها در حال تبدیل شدن به یک پیام رسان بومی هستند و سعی خود را نیز کرده اند، اما هنوز این فرایند کامل نشده است.

وی در مورد انتشار برخی آثار از مهلت مجدد فعالیت به این شبکه ها افزود: فعلا چیزی در مورد مهلت مجدد فعالیت این پیام رسان ها به مرکز ملی فضای مجازی ابلاغ نشده است و مباحث مطرح شده در مورد ادامه فعالیت این شبکه ها مورد تائید نیست. البته باید صبر کرد تا روز شنبه و ببینیم فعالیت این شبکه ها ادامه دارد یا خیر و پس از آن می توان گفت اخبار غیر رسمی تا چه حد درست بوده و فرصت جدیدی داده شده است و یا نه.

همچنین رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیته فیلترینگ و رییس کارگروه ارتباطات مجلس نیز در پاسخ به خبرنگار برای حکم جدید در خصوص فعالیت دو پیام رسان هاتگرام و طلاگرام بیان کرد: کمیته فیلترینگ تاکنون در خصوص فعالیت این شبکه ها و تصمیم برای فیلترشدن و یا نشدن آنها جلسه ای تشکیل نداده است.

از سوی دیگر، یک مقام آگاه در حوزه فضای مجازی با تاکید بر اینکه مهلتی به این دو شبکه داده شد تا به صورت مستقل از تلگرام فعالیت کنند، گفت: این دو پیام رسان نباید به دیتا سنتر و بک بون شبکه خارجی تلگرام وابستگی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه قرار نیست این شبکه ها فیلتر شوند و از ابتدا نیز موضوع فیلتر این شبکه ها مطرح نبوده، تصریح کرد: قصد این است که برای حفظ امنیت اطلاعات، این شبکه ها مستقل از تلگرام کار کنند.

گفته می شود دو پیام رسان هاتگرام و تلگرام طلایی هم اکنون حدود ۲۰ میلیون عضو در ایران دارند و فعلا به فعالیت خود ادامه می دهند

ارسال نظر