مهلت مجدد به هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر

رسانه کلیک - یک منبع آگاه در بدنه دولت درباره تکلیف ادامه یا توقف فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی از 15 شهریور گفت: به این دو نسخه فارسی تلگرام تا پایان آذر مهلت جدید داده شد.

مهلت مجدد به هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان آذر

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ یک منبع آگاه در بدنه دولت در خصوص وضعیت ادامه یا توقف فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی از 15 شهریور، اظهار داشت: به این دو نسخه فارسی تلگرام تا پایان آذر مهلت جدید داده شده است.

وی بیان کرد: مدیران تلگرام طلایی و هاتگرام می‌ گویند در حال مستقل شدن از تلگرام و تبدیل شدن به پیام رسان کاملا بومی هستند و از این رو در جلسه‌ ای با رییس قوه قضاییه مقرر شد فرصت دوباره‌ ای برای اتمام اقدامات فنی به این دو نسخه فارسی تلگرام داده شود.

پیش تر ابوالحسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفته بود: در رابطه با هاتگرام و تلگرام طلایی از ابتدا سیاست‌ های خروج از انحصار تلگرام برای دوره گذار روی این برنامه‌ ها حساب شده بود و پذیرفتیم که تلگرام‌ های فارسی چند ماهی فعال باشند، اما آخرین مهلتی که به آقایان دادیم 15 شهریور است ( 15 شهریور آخرین مهلت فعالیت بدون فیلتر تلگرام طلایی و هاتگرام ).

مسئولان دولتی گفته بودند: هاتگرام و تلگرام طلایی باید به یک پیام‌ رسان صد درصد بومی تبدیل شوند یا ادامه فعالیت آنها به این شکل ممکن نخواهد بود، اما یک روز مانده به سر رسید آخرین مهلت هاتگرام و طلاگرام در ۱۵ شهریور، مدیرعامل پیام رسان بومی آی‌ گپ از ارایه مهلت مجدد به ۲ نسخه فارسی تلگرام خبر داد و به این موضوع اعتراض کرد ( هاتگرام و طلاگرام فیلتر نشدند ).

بر اساس ادعای مدیران این نسخه‌ های فارسی تلگرام مبنی بر انجام اقدامات فنی مستقل و بومی شدن، به آنها مهلت دوباره‌ ای داده شده است، در حالی که اساسا مشخص نیست آیا این گفته مدیران بر اساس ارزیابی و صحت‌ ادعاها تائید شده است؟

همچنین در ادله ارایه مهلت دوباره عنوان شده که برخی همچنان نگران جایگزینی تلگرام پس از قطع دسترسی تلگرام طلایی و هاتگرام هستند؛ همان نگرانی که 6 ماه قبل وجود داشت و علیرغم برنامه ریزی برای حمایت از پیام رسان های داخلی هنوز هم بر تصمیم‌ های مهم سایه انداخته است تا بار دیگر اعتماد به پیام‌ رسان‌ های داخلی را کمرنگ تر کند.

نگرانی ابراز شده دیگر بابت تمایل مردم به سرویس‌ های خارجی دیگر پس از قطع دسترسی به تلگرام است.

از سوی دیگر مهلت ارایه شده تا پایان آذر ماه درست با تحولات خارجی علیه ایران همزمان خواهد بود و وجود تلگرام در آن برهه می‌ تواند اتفاقات دی ماه سال گذشته را بار دیگر در آذر 97 تکرار کند.

ارسال نظر