غیر قابل فیلتر بودن تلگرام صحت دارد؟

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات درباره ادعای قابل فیلتر نبودن شبکه تلگرام گفته است که بنا بر گزارش‌ های واصله تغییری در ساختار نرم‌ افزار تلگرام در مدت اخیر دیده نشده؛ این در حالی است که مدیر تلگرام چندی پیش از غیرقابل فیلتر بودن این پیام‌ رسان در آینده ای نزدیک خبر داده است.

غیر قابل فیلتر بودن تلگرام صحت دارد؟

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ شدت گرفتن حساسیت‌ ها به فعالیت تلگرام در کشور و همچنین فیلتر شدن آن در روسیه باعث شد تا موسس تلگرام با انتشار توییتی به این مسائل واکنش نشان دهد و خبر از غیرقابل فیلتر شدن تلگرام با استفاده از فناوری بلاک چین دهد. امری که حالا و با گذشت چند روز از آن، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته است که تغییری در ساختار نرم افزار تلگرام در مدت اخیر دیده نشده است.

طرح این بحث‌ ها و اظهارنظرها درباره فیلتر شدن شبکه تلگرام در کشور و همزمانی آن با فیلتر شدن این پیام‌ رسان در کشور روسیه باعث شد تا مسئولان تلگرام از رفتن خدمات این پیام‌ رسان بر روی بستر بلاک چین در آینده‌ ای نزدیک خبر بدهند؛ فناوری که به گفته موسس تلگرام باعث می‌ شود تا این پیام‌ رسان همیشه از دسترس فیلترینگ دور بماند. امری که البته پاول دوورف در اواخر دی‌ ماه وعده آن را داده بود، اما عملی نشد.

شبکه تلگرام

پاول دوورف در این توییت ضمن اشاره به فیلتر شدن شبکه تلگرام در روسیه، از استفاده از فناوری بلاک چین برای دور زدن فیلترینگ در آن کشور خبر داد و از مشترکان تلگرام خواست تا در صورت وقوع مشکلاتی در دسترسی به این شبکه آن را حذف نکنند و از گوگل پلی یا اپ استور نمونه آپ دیت شده آن را دانلود کنند.

با این حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره ادعای قابل فیلتر نبودن شبکه تلگرام به خبرگزاری خانه ملت گفته است: بنا بر گزارش‌ های واصله تغییری در ساختار نرم‌ افزار تلگرام در مدت اخیر دیده نشده است.

محمدجواد آذری جهرمی همچنین از ارائه گزارش این وزارتخانه در خصوص رفع فیلتر توییتر به مرکز ملی اطلاعات اطلاع داد.

در هر حال بالا گرفتن مباحث و برخی نگرانی‌ ها در فضای مجازی درباره فیلترینگ شبکه‌ های اجتماعی خارجی و مخصوصا تلگرام از صحبت‌ های رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی آغاز شد که تاکید کرد ممکن است تعداد مشترکین سروش ۳ میلیون باشد و تعداد مشترکین تلگرام چهل میلیون، اما این تعداد سرریز می‌ شوند و وقتی تلگرام از مدار خارج شد، مردم به یک سامانه ملی روی می‌ آورند. او این را هم گفت که در رابطه با نگرانی‌ هایی که رسانه‌ های بیگانه بیشتر به آن دامن می‌ زنند که سامانه‌ های داخلی ایمن نیست یا مسائلی از این دست، به لحاظ بسترسازی فنی و سالم بودن محیط آن، کار گسترده‌ ای دارد، صورت می‌ گیرد.

با این حال دبیر شورای عالی فضای مجازی در آخرین اظهار نظر خود با بیان اینکه شهروندان حق دارند از هر پیام‌ رسانی استفاده کنند، به شرط اینکه تابع قوانین کشور باشد، گفت: فعلا تصمیمی در رابطه با انسداد تلگرام اتخاذ نشده، اما هر آن ممکن است شرایطی برای انسداد تلگرام پیش بیاید.

ارسال نظر