هیچ نگرانی درباره ظرفیت پیام رسان های داخلی نداریم

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات با بیان اینکه هم اکنون 10 میلیون کاربر فعال در پیام رسان‌ های داخلی حضور دارند، گفت: هیچ نگرانی درباره ظرفیت پیام رسان های داخلی وجود ندارد.

هیچ نگرانی درباره ظرفیت پیام رسان های داخلی نداریم

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت و در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در آخرین گزارش از ظرفیت پیام رسان های داخلی اعلام شده ظرفیت پذیرش ۱۵ میلیون کاربر را دارند، عنوان کرد: هم اکنون ۱۰ میلیون کاربر فعال در پیام رسان های داخلی حضور دارند. ما هیچ نگرانی درباره ظرفیت پیام رسان های داخلی نداریم.

وی در خصوص اظهارات مدیرعامل یکی از پیام رسان‌ ها اظهار کرد: این آمادگی را داریم با همکاری مرکز ملی فضای مجازی همه مستندات امکاناتی را که به آنها ارائه کرده ایم، منتشر کنیم. مدیران این پیام رسان راه صلاحی را در پیش نگرفته است. بر اساس مکتوباتی که آنها طی گزارش فروردین ماه 97 به وزارت ارتباطات ارائه کردند، این نرم‌ افزار می‌ تواند از 20 میلیون کاربر پشتیبانی کند. اسناد این ادعا نیز موجود است، اما به نظر می‌ رسد که الان باید دنبال علل دیگری در این خصوص باشیم.

آذری جهرمی ادامه داد: طرح اینگونه مسائل تاثیری بر تلاش ما برای اجرای قانون که کمک به پیام رسان‌ های داخلی است نخواهد گذاشت اما اعلام می‌ کنم که در این خصوص مسائل دیگری مطرح است.

وی در خصوص بحث انسداد فیلترشکن ها، گفت: اقدام جدیدی برای مسدود کردن فیلترشکن ها انجام نشده است بلکه همان روند قبلی که در دی ماه آغاز شده بود، ادامه دارد. متاسفانه کاربران شبکه‌ های اجتماعی در حال مقاومت در برابر دستور قضایی هستند و این موضوع باعث ترویج بسیاری از فیلترشکن‌ ها شده است ( گسترش باج افزارها، ثمره استفاده از فیلتر شکن / پیام‌ رسان‌ های داخلی به تدریج جایگاه خود را پیدا می‌ کنند ).

وزیر ارتباطات بیان کرد: به دلیل استفاده از مکانیسم ها و روش های مختلف، مقابله با فیلترشکن ها، کاری سخت و زمان‌ بر است. با این وجود ما چالش‌ های ایجاد شده در زمینه امنیت فضای مجازی را حدود یک ماه پیش به صورت مکتوب به مسئولان مربوطه از جمله قوه قضاییه ارائه کردیم و به طور منظم گزارش وضعیت و شرایط چالش‌ های امنیتی به مرکز ملی فضای مجازی ارائه می‌ شود.

آذری جهرمی در پاسخ به سوالی در خصوص مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره اینترنت اشیاء با بیان اینکه یکی از ابزارها و تکنولوژی‌ های جدی در توسعه اقتصاد دیجیتال، موضوع اینترنت اشیاء است، تصریح کرد: این ضرورت احساس می‌ شود که برای شتاب‌ دهی در استفاده از این تکنولوژی و همچنین حاکم شدن راهکارهای اصولی استفاده از آنها به یک سند بالا دستی نیاز داشته باشد و در جلسه اخیر شورای عالی فضای مجازی پیش‌ نویس مرکز ملی فضای مجازی در این خصوص مطرح شد و کلیات آن مورد توافق قرار گرفت اما در مورد جزئیات قرار شد که این مرکز پس از بازنگری مجددا آن را به شورای عالی فضای مجازی ارائه دهد.

آذری جهرمی همچنین در پایان یادآور شد: دیروز صحبتی از قول معاون من در خصوص الزام دستگاه‌ های دولتی به استفاده از موتور جستجوی بومی منتشر شد که انعکاس صحیحی نداشت. موضوعی که در این زمینه مطرح است این است که ما توصیه کردیم در زیست بوم کودکان به دلیل کمتر بودن آفت‌ های موتورهای جستجوی داخلی از این موتورهای جستجو استفاده شود ( دستگاه های دولتی ملزم به استفاده از موتور جستجوی بومی می شوند ).

ارسال نظر