انتشار باج‌ افزار خطرناک در کانال های تلگرامی فارسی

رسانه کلیک - مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه ای نسبت به انتشار باج افزار Cybersccp در کانال های تلگرامی فارسی زبان هشدار داد.

انتشار باج‌ افزار خطرناک در کانال های تلگرامی فارسی

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مرکز ماهر با اشاره به انتشار باج افزار Cybersccp در کانال های تلگرامی فارسی زبان اعلام کرد: مشاهدات اخیر در فضای سایبری کشور مخصوصا در پیام‌ رسان تلگرام، حاکی از آن است که یک باج‌ افزار از خانواده خطرناک شناخته شده HiddenTear با نام Cyber.exe در پوشش برنامه‌ ای کاربردی با ادعای ساخت تصویر جعلی کارت ملی، کارت بانکی، شناسنامه و پاسپورت در حال انتشار است.

این باج افزار با پیامی به شرح زیر در حال انتشار است:

باج افزار Cybersccp در کانال های تلگرامی فارسی زبان

باج افزار Cybersccp در کانال های تلگرامی فارسی زبان

قربانیان که عموما افراد مبتدی و با انگیزه جعل هویت هستند، پس از دریافت فایل Cyber.exe با حجم ۱.۴۲ مگابایت و اجرای آن بروی رایانه خود در محیط سیستم عامل ویندوز در معرض حمله باج افزاری قرار می گیرند.

بررسی ها نشان می دهد که باج افزار مورد اشاره،تمام فایل های موجود روی دسکتاپ قربانی را رمزگذاری کرده و پس از رمزگذاری، به ابتدای فایل ها، عبارت Lock.اضافه می‌ کند. حتی میانبرهای نرم‌ افزارها نیز پس از حمله باج افزار، قابل اجرا نخواهند بود. سپس با تغییر پس زمینه دسکتاپ دو فایل به نام های Lock.Cyber.exe و Lock.desktop.ini نیز روی دسکتاپ ایجاد می کند.

باج افزار برای رمزگشایی فایل ها، از قربانیان طلب ۰.۰۳ بیت کوین باج می‌ کند.

مرکز ماهر موکدا به کاربران در فضای مجازی متذکر می شود که از دریافت و اجرای فایل های اجرایی از منابع ناشناخته پرهیز کنند؛ همچنین یادآور می‌ شود که بر اساس قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۱ بهمن ۸۹ مجلس شورای اسلامی، هریک از فعالیت های مورد ادعا در پوشش انگیزشی این بدافزار، جرایمی جدی بوده و مورد تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت.

مرکز ماهر اعلام کرد: ساختار حملات باج افزاری به گونه ای است که با وجود رعایت تمام تمهیدات، در حال حاضر موثرترین راهکار پیشگیری، تهیه منظم نسخ پشتیبان از اطلاعات و نگهداری آنها بصورت آفلاین است.

ارسال نظر