کلاهبرداری میلیاردی به شیوه فالگیری و رمالی در فضای مجازی

رسانه کلیک - اعضای باند سه نفره‌ ای در استان ایلام که از طریق شبکه‌ های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در قالب فالگیری و رمالی از هموطنان کلاهبرداری می‌ کردند، از سوی ماموران پلیس این استان شناسایی و دستگیر شدند.

کلاهبرداری میلیاردی به شیوه فالگیری و رمالی در فضای مجازی

به گزارش کلیک به نقل از پانا؛ سردار نورعلی یاری فرمانده انتظامی استان ایلام، عنوان کرد: در پی شکایت خانمی مبنی بر کلاهبرداری ۷۵۰ میلیون ریالی یک رمال و فالگیر از وی در شبکه‌ های اجتماعی، پیگیری پرونده در دستور کار پلیس فتای استان ایلام قرار گرفت.

وی اظهار کرد: کارشناسان پلیس فتا با انجام اقدامات اطلاعاتی موفق شدند اعضای این باند را شناسایی و طی عملیاتی غافلگیرانه، به طور همزمان در دو استان مرکزی کشور دستگیر کنند.

فرمانده انتظامی استان ایلام درباره شگرد متهمان که از طریق شبکه‌ های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام در قالب فالگیری و رمالی کلاهبرداری می کردند، بیان کرد: آنان با درج و انتشار آگهی طالع‌ بینی و فال‌ گیری، پس از جلب و سوء‌ استفاده از اعتماد قربانیان، با دادن وعده‌ های دروغین از آن‌ ها مبالغ زیادی پول دریافت می‌ کردند.

سردار یاری با بیان این که از این باند تعداد زیادی سکه، ارز و تجهیزات رایانه‌ ای و رمالی کشف شد، افزود: متهمان در بازجویی‌ های پلیسی به کلاهبرداری به مبلغ بیش از پنج میلیارد ریال از هموطنان اعتراف کردند.

این مقام ارشد انتظامی با هشدار به کاربران فضای مجازی، ادامه داد: افراد سودجو، مسائل خرافاتی را به اشکال گوناگون در شبکه‌ های اجتماعی رواج می‌ دهند و به این طریق از اعتماد طعمه‌ های خود سوء استفاده می‌ کنند که باید هموطنان با حساسیت و آگاهی در فضای مجازی وارد شوند تا در دام کلاهبرداران گرفتار نشوند.

سردار یاری تصریح کرد: اخیرا کلاهبرداری مالی به روش طالع‌ بینی و کف‌ بینی به یکی از روش‌ های مجرمان در فضای مجازی تبدیل شده است؛ از این رو به کاربران توصیه می‌ کنم با تقویت باور‌های دینی و افزایش آگاهی، راه سوء استفاده و سودجویی را از این کلاهبرداران گرفته و به تبلیغاتی که از طریق فضای مجازی به‌ خصوص شبکه‌ های اجتماعی منتشر می‌ شود، اعتماد نکرده و فریب نخورند.

فرمانده انتظامی استان ایلام در پایان با اشاره به تحویل متهمان به مراجع قضایی، یادآور شد: از عموم مردم می‌ خواهیم در صورت مشاهده جرایم رایانه‌ ای مراتب را سریعا به وب سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir گزارش دهند.

ارسال نظر