فیلتر اینستاگرام هم مثل تلگرام بی‌ نتیجه است

رسانه کلیک - عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: آمار خروج افراد از تلگرام پس از فیلترینگ نشان داد درصد پایینی از مردم از تلگرام خارج شده بودند و مابقی با فیلترشکن به تلگرام می‌ آمدند، اینستاگرام هم اگر فیلتر شود، همین نتیجه را در پی دارد. ضمن اینکه اینستاگرام هم فرصت است هم تهدید و متاسفانه نتوانسته‌ ایم از فرصت‌ های آن به اندازه کافی بهره ببریم، با فیلتر کردن اینستاگرام فرصت تهدید آن از بین نمی‌ رود.

فیلتر اینستاگرام هم مثل تلگرام بی‌ نتیجه است

به گزارش کلیک به نقل از ایلنا؛ طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در خصوص اخباری که اخیرا مبنی بر فیلترینگ اینستاگرام منتشر شده است، عنوان کرد: به اعتقاد من حق دسترسی آزاد به اطلاعات حق بدیهی مردم است و در قانون اساسی هم بر آن تاکید شده است، علاوه بر این دولت هم در دوران تبلیغات انتخاباتی‌ اش و حتی بعد از آن بارها بر این موضوع تاکید کرد که حق دسترسی آزاد به اطلاعات برای مردم محفوظ می‌ ماند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه فیلترینگ اینستاگرام هم نتیجه‌ ای هم‌ چون فیلتر تلگرام دارد، اظهار کرد: همانطور که دیدیم و با توجه به آماری که مبنی بر خارج شدن افراد از تلگرام پس از فیلترینگ اعلام شد، درصد پایینی از مردم از تلگرام خارج شده بودند و مابقی با فیلترشکن به تلگرام می‌ آمدند، اینستاگرام هم اگر فیلتر شود همین نتیجه را در پی دارد. ضمن اینکه اینستاگرام هم فرصت است هم تهدید و متاسفانه نتوانسته‌ ایم از فرصت‌ های آن به اندازه کافی بهره ببریم، با فیلتر کردن اینستاگرام فرصت تهدید آن از بین نمی‌ رود.

وی در خصوص فیلتر کردن اینستاگرام ادامه داد: البته بحث فیلتر اینستاگرام منبع موثقی ندارد، اما اینکه نوجوانان مجبور شوند با فیلترشکن وارد اینستا شوند، راه‌ ها را برای ورود آنها به فضاهایی باز می‌ کند که اصلا مناسب نیست.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه اینستاگرام برای بعضی فرصت شغلی و حوزه کار است، افزود: در عین حال این موضوع هم وجود دارد که تهدیدهای فضای اینستاگرام برای نوجوانان ما بسیار زیاد بوده، اما راه حل آن فیلترینگ نیست.

سیاوشی با اشاره به فیلم جشن دلتنگی که در خصوص آسیب‌ های فضای مجازی به روابط ساخته شده است، بیان کرد: فیلم جشن دلتنگی فارغ از کیفیت آن، شروع خوبی برای آموزش و شروع آموزش در این زمینه بود، علاوه بر این صدا و سیما هم تیزرهایی اخیرا پخش می‌ کند که اگر سعی کند با عقل و منطق همخوانی بیشتری داشته باشد، شروع خوبی در این زمینه است.

وی در ادامه با اشاره به ماجرای اعترافات دختر نوجوان، گفت: برخورد با نوجوانان و جوانان وارد فضای لجبازی و لجاجت شده است و لجبازی با نوجوانان را با این رفتارها دامن می‌ زنند، به نظر من این واکنش با یک نوجوان اصلا درست نبود و دستگیری دختربچه‌ ای در این سن و پخش اعترافات وی به دلیل حرکات موزون باعث نمی‌ شود دیگران متوجه تهدید اینستاگرام شوند.

سیاوشی تصریح کرد: علاوه بر این من به شخصه این دختر را نمی‌ شناختم که با دستگیری او و واکنش کاربران نسبت به این موضوع او را شناختم، در نتیجه این رفتارها با نوجوانان و جوانان نتیجه عکس می‌ دهد. ما دائما به دنبال مجازات هستیم، بیاییم در حوزه آموزش و فرهنگ‌ سازی پیش قدم شویم.

وی در پایان یادآور شد: با یکی از دوستان خود در حوزه حقوق و فقه در خصوص موضوع این دختر نوجوان صحبت می‌ کردم و ایشان گفتند اگر موضوع در خصوص جرم این فرد اشاعه فحشا بوده، صدا و سیما با نشان دادن وی در تلویزیون بیشتر اشاعه فحشا کرده است. در مجموع به نظر من نباید با او این رفتار می‌ شد و اصلا محق این که در تلویزیون به آن شکل از او اعتراف گرفته شود نبود.

ارسال نظر