بیانیه اعتراضی پیام رسان های داخلی در مورد فعالیت هاتگرام و طلاگرام

رسانه کلیک - چهار پیام‌ رسان ایرانی در بیانیه‌ ای اعلام کردند، با انسداد تلگرام روزانه 500 هزار نفر در پیام‌ رسان‌ های داخلی نام نویسی کردند که با ظهور دو نسخه غیر رسمی تلگرام (هاتگرام و طلاگرام) جریان مهاجرت آسیب دید.

بیانیه اعتراضی پیام رسان های داخلی در مورد فعالیت هاتگرام و طلاگرام

به گزارش کلیک به نقل از فارس، چهار پیام رسان ایرانی سروش، گپ، ایتا و بیسفون در بیانیه مشترکی از مرکز ملی فضای مجازی خواستند، تکلیف تداوم حضور یا عدم حضور دو نسخه غیر رسمی تلگرام (هاتگرام و طلاگرام) را روشن کند.

در این بیانیه اعلام شد، با تصمیم کشور مبنی بر رفع انحصار از پیام رسان‌ های خارجی و جلوگیری از خروج اطلاعات کاربران فضای مجازی از کشور، پیام‌ رسان‌ های داخلی در جهت تقویت زیرساخت‌ ها و ارائه خدمات هر چه بهتر به کاربران تلاش مضاعفی را در دستور کار خود قرار دادند.

جریان مهاجرت به پیام‌ رسان‌ های داخلی پس از خروج کانال‌ های پرمخاطب از تلگرام سرعت گرفت و با انسداد تلگرام، روزانه بیش از 500 هزار نفر در پیام‌ رسان‌ های داخلی ثبت نام می‌ کردند و در این مسیر وزارت ارتباطات با انجام تکالیف قانونی خود (مندرج در سند مصوب شورای عالی فضای مجازی) در قبال پیام رسان‌ ها، با ارائه وام و امکانات تخصصی، در فرآیند شتاب‌ گیری این صنعت دانش‌ بنیان، با پیام‌ رسان‌ های داخلی، همراهی مطلوب و صمیمانه‌ ای داشته است.

متاسفانه این مهاجرت با ظهور دو پوسته غیر رسمی تلگرام (هاتگرام و طلاگرام) که مجهز به فیلترشکن داخلی بودند، به شدت آسیب دید ( بیش از 30 میلیون کاربر، فیلترشکن ایرانی را به نوع خارجی ترجیح دادند ). علیرغم تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر عدم اجازه فعالیت این دو پوسته و همچنین دستور قضایی برای مسدود شدن کامل فعالیت تلگرام در کشور و مصوبات شورای عالی فضای مجازی، مشخص نیست با کدام مجوز و از چه طریقی این دو پوسته تلگرام ( که مانع رشد پیام رسان‌ های داخلی شده‌ اند ) به فعالیت خود ادامه داده‌ اند ( دستور قضایی فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ قطع دسترسی به اپلیکیشن و نسخه وب سایت ).

البته اجرا نشدن تکالیف سایر دستگاه‌ ها در مصوبه شورای عالی فضای مجازی در مورد پیام‌ رسان‌ های داخلی همچون ارائه خدمات پرداخت از طرف بانک مرکزی، جوسازی برخی نمایندگان مجلس در مورد پیام‌ رسان‌ های داخلی و عدم مهاجرت جدی دستگاه‌ ها به پیام‌ رسان‌ های داخلی نیز از عوامل عدم رشد سریع پیام‌ رسان‌ های داخلی است.

اکنون که پیام‌ رسان‌ های داخلی توانمندی و ظرفیت برای پوشش نیاز کشور و فراتر از آن را فراهم کرده‌ اند، از مرکز ملی فضای مجازی و دستگاه‌ های ذیربط می‌ خواهیم تا بسیار شفاف سیاست کشور در مورد حضور یا عدم حضور تلگرام و پوسته‌ های غیرسمی (هاتگرام و تلگرام طلایی) را مشخص کند ( نهادهای ذیربط در جلوگیری از فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تنبلی نکنند! ).

به نظر می‌ رسد، وجه المصالحه قراردادن موضوع پیام‌ رسان‌ های داخلی در مناقشات سیاسی باعث صدمه به مسیر رشد این صنعت دانش‌ بنیان می‌ شود و باید از آن به‌ شدت پرهیز شود.

ارسال نظر