مشکلات تلگرام ربطی به مخابرات نداشت

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارایه توضیحات فنی درباره مشکلات زیرساختی مخابرات ایران در سال گذشته، گفت: این مشکل برطرف شده و بعید است اختلالات تلگرام مربوط به آن باشد، چون این اتفاق شامگاه روز گذشته رخ داده و ارتباطی هم به این مساله ندارد.

مشکلات تلگرام ربطی به مخابرات نداشت

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نمایشگاه الکامپ با بیان اینکه هایجکینگ روز گذشته در شبکه مخابرات ایران اتفاق افتاده، عنوان کرد: روز گذشته از ساعت ۴ تا ۶ بامداد یک تغییر توپولوژی و بهسازی زیرساخت‌ های شبکه در شرکت مخابرات ایران بوده است. طبق دستور قضایی صادر شده برای فیلتر کردن تلگرام، آن‌ ها در جدول روتینگ، IP های مختلفی را هدایت کردند به سمتی که اختلال ایجاد شد. چنین اتفاقی نباید میفتاد؛ فقط هم تلگرام نبوده، بیش از ۱۰۰ پرفیکس در شبکه مخابرات ایران ادورتایز شده به شبکه دنیا که البته افکار نسبت به تلگرام حساس‌ ترند ( وزیر ارتباطات به موضوع سرقت BGP تلگرام از سوی شرکت مخابرات واکنش نشان داد ).

وی اظهار کرد: این مشکل برطرف شده و بعید است اختلالات تلگرام مربوط به آن باشد، چون این اتفاق شامگاه روز گذشته رخ داده و ارتباطی هم به این مساله ندارد. در هر حال چه خطای فنی و چه عمدی، ما سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی را مامور کردیم که با جدیت پیگیری کنند؛ این هم خلاف پروتکل‌ های بین‌ المللی و هم داخلی است و با مجموعه مخابرات بابت اتفاقی که رخ داده برخورد خواهد شد. ما منتظر گزارش نهایی هستیم و باید موضوع را بررسی کنیم. در سازمان رگولاتوری هم جلسه گذاشتند و جوانب موضوع اعلام می‌ شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به شایعات مطرح‌ شده درباره محدودیت فعالیت تاکسی‌ های اینترنتی به دلیل لایحه وزارت کشور، افزود: این موضوع دعوای جدیدی نیست که شهرداری‌ ها معتقدند تاکسی‌ های اینترنتی باید زیر نظر آن‌ ها باشد. از بعد نظارت و مدیریت شهری شاید حرف درستی باشد، اما وقتی شهرداری‌ ها سازمان تاکسیرانی را دارند که به نوعی رقیب تاکسی‌ های اینترنتی هستند، این بحث زیر نظر بردن به لحاظ منطق اقتصادی خیلی درست نیست.

جهرمی تصریح کرد: شهرداری‌ ها چنین ‌پیشنهادی را دادند و وزارت کشور به عنوان نقطه تماس شهرداری‌ ها با دولت لایحه را ارائه کرده است؛ البته این لایحه به طور کلی درباره ساماندهی حمل و نقل است که بندی از آن به این برمی‌ گردد که در این جلسه کمیسیون زیربنایی دولت بررسی نشد و شاید در جلسه بعد بررسی شود. نظر ما این است که فضا باید رقابتی باشد و ما تلاشمان را می‌ کنیم.

ارسال نظر