هدست واقعیت مجازی که ذهنتان را می‌خواند!

رسانه کلیک – یک گروه استارت آپ آمریکایی دست به تولید هدست واقعیت مجازی با قابلیت ویژه‌ای زده است که با خواندن افکار کاربر، این امکان را به گیمرها می دهد به شخصیت اصلی بازی دستور دهند.

هدست واقعیت مجازی که ذهنتان را می‌خواند!

هرچه جلوتر می‌رویم به خلاقیت کارگردان‌های فیلم‌های تخیلی در فیلم‌ها نزدیک‌تر می‌شویم. شاید کنترل اشیا در دنیای مجازی با استفاده از افکار، زمانی یک رؤیا بود ولی امروز به واقعیت تبدیل‌ شده است.

یک گروه استارت آپی جوان و نوپا ایده جالبی را مطرح و آزمایش کرده‌اند. ایده اصلی این استارت آپ تولید هدست واقعیت مجازی برای تجربه بهتر بازی های ویدیویی است. با استفاده از این هدست، دیگر نیازی نیست که کاربر از جوی استیک یا پدهای بازی برای کنترل بازی استفاده کند و تنها کافی است به عملی که می‌خواهد در بازی انجام دهد فکر کند!

در واقع عملکرد این هدست به این صورت است که با استفاده از سنسوری مخصوص افکار شما را بر اساس امواج مغزی می‌خواند و در نهایت این امواج به دستور حرکت در بازی تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال، اگر حین بازی به ذهنتان فرمان دهید که توپ را بردار، در بازی هم همین فرمان اجرا خواهد شد. اگر فرمان شکستن چیزی را دهید، دقیقاً همان فرمان در بازی اجرا می‌شود.

ایده اصلی این استارت آپ از سوی رامسس آلکاید (Ramese Alcaide)، عصب‌شناس و مهندس برق، مطرح شده است. وی سعی داشته تا واسطه‌ها را حذف کند و تنها پل ارتباطی میان کاربر و فضای بازی افکارش باشد.

تشخیص فرکانس‌های مغزی و امواجی که از طرف ذهن انسان ایجاد می‌شود، توسط ماشین کار آسانی نیست و سخت‌ترین مرحله تفکیک این امواج از نویزهای اطراف است. شرکت‌های زیادی نظیر فیس‌بوک سعی داشته‌اند تا در این زمینه فعالیت‌هایی داشته باشند.

شایان ذکر است؛ هنوز سرمایه‌گذار مناسبی برای پروژه هدست واقعیت مجازی پیدا نشده و قرار است حمایت‌هایی از سوی دولت آمریکا در این زمینه صورت گیرد.

ارسال نظر