چهارشنبه اولین سفر فضایی تفریحی اسپیس ایکس انجام می‌شود

روز چهارشنبه اسپیس ایکس، موشک حامل فضانوردانش را به عنوان اولین سفر فضایی تفریحی به فضا می‌فرستد.

چهارشنبه اولین سفر فضایی تفریحی اسپیس ایکس انجام می‌شود

به نقل از اسپیس‌ ، شرکت اسپیس ایکس بعد از چند پروژه فضایی موفق و پرتاب کپسول به ایستگاه فضایی بین المللی، آماده است تا اولین مأموریت غیرنظامی خود با نام «Inspiration۴» را در هفته جاری به مرحله اجرا بگذارد.

۴ شهروند عادی به نام‌های جارد ایزاکمن، هایلی آرسنوکس، کریس سمبورسکی و سیان پروکتور مسافران کپسول دراگون هستند؛ جارد ایزاکمن که یک میلیاردر و کارآفرین حوزه فناوری است فرماندهی مأموریت ۴ نفره «Inspiration۴» را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید: به فضا رفتن ۴ شهروند عادی توسط اسپیس ایکس

شرکت‌های رقیب ویرجین گلکتیک و بلو اوریجین هر دو اخیراً اولین ماموریت‌های خود را در زمینه گردشگری نجومی اجرا کرده‌اند، اما این دو پرواز برجسته در مقیاس زیر مداری بودند و گردشگران تنها چند دقیقه حضور در فضا را تجربه کردند.

پرواز اسپیس ایکس طوری طراحی شده است که چهار مسافر خود را در جایی که هیچ خدمه غیرنظامی قبلاً نرفته است به مدار زمین ببرد.

خدمه فضاپیمای دراگون در این سفر سه روزه هر ۹۰ دقیقه یک بار با سرعت بیش از ۲۷۲۰۰ کیلومتر در ساعت، یا تقریباً ۲۲ برابر سرعت صوت، دور کره زمین می‌چرخند؛ ارتفاع مورد نظر ۵۷۵ کیلومتر است که فراتر از مدارهای ایستگاه فضایی بین المللی یا حتی تلسکوپ فضایی هابل است.

این پرتاب قرار است روز چهارشنبه ۱۵ سپتامبر (۲۶ شهریور) عملیاتی شود؛ پرتاب ساعت ۱۲ صبح به وقت جهانی (۴:۳۰ صبح به وقت ایران) انجام می‌شود و موشک حامل فضانوردان از سکوی پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی متعلق به ناسا، راهی فضا خواهد شد.

منبع: فارس

ارسال نظر