پروکسیما دی سومین سیاره کشف شده در نزدیکی پروکسیما قنطروس

سومین سیاره در مجاورت نزدیک‌ترین ستاره به خورشید شناسایی شده که احتمالا با نام پروکسیما دی خوانده می‌شود.

پروکسیما دی سومین سیاره کشف شده در نزدیکی پروکسیما قنطروس

سومین سیاره کشف شده در نزدیکی پروکسیما قنطروس

ستاره شناسان شواهدی از وجود سیاره سوم در اطراف نزدیکترین ستاره به خورشید، یعنی پروکسیما قنطروس پیدا کرده اند که این ایده را تقویت می‌کند که وجود سیارات در اطراف ستارگان کهکشان، حتی برخی از کوچکترین آن ها، رایج است.

در حالی که اندازه سیاره تازه کشف شده کمتر از نصف زمین است و احتمالا گرمتر از آن است که امکان حیات در آن باشد، اما هنوز احتمال حیات در اطراف «پروکسیما قنطورس»، نزدیکترین همسایه کهکشانی زمین، حیات وجود دارد.

پروکسیما قنطورس که اندکی بیش از چهار سال نوری با زمین فاصله دارد، از مدت‌ها پیش به‌عنوان مکانی مهم برای بازدید در صورت خروج از منظومه‌ شمسی، توجه محققان و طرفداران داستان‌های علمی تخیلی را به خود جلب کرده است.

این جرم آسمانی در سال ۲۰۱۶ به مراتب جذاب‌تر شد؛ زمانی که ستاره شناسان سیاره‌ای را درحال چرخش به دور آن پیدا کردند. این سیاره با نام « پروکسیما بی » در کمربند حیات ستاره واقع شده است؛ جایی که دما احتمالا برای جمع‌ شدن آب روی سطح آن مناسب است. تنها چند سال بعد، سیاره‌ دومی نیز به نام «پروکسیما سی» در اطراف ستاره یافت شد.

جهان از منظور پروکسیما بی

با کشف سومین سیاره فراخورشیدی احتمالی با نام «پروکسیما دی»، پروکسیما قنطورس احتمالاً خاستگاه طیف وسیعی از جهان‌ها است. درحال‌ حاضر نزدیکی این اجرام به زمین، آنها را به گزینه های اصلی برای مطالعات و مشاهدات بیشتر تبدیل می‌کند. ستاره شناسان می‌گویند سیاره‌های پروکسیما قنطورس می‌توانند شناخت دانشمندان را از چگونگی تشکیل سیاره‌ ها پیرامون ستارگان دور دست تکامل ببخشند.

جوآئو فاریا ستاره شناس و نویسنده اصلی مقاله ای در زمینه این کشف که در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شد، گفت: این سیاره در منطقه قابل سکونت ستاره نیست، بلکه در فاصله ای بسیار نزدیک به دور آن می چرخد. بنابراین بعید است در این سیاره آب در حالت مایع و شرایط برای زندگی مناسب باشد.

در واقع، این سیاره جدید آن قدر به ستاره خود نزدیک است (حدود یک دهم فاصله بین خورشید و عطارد) که فقط پنج روز طول می کشد تا یک دور کامل به دور ستاره بچرخد.

همچنین این احتمال وجود دارد که این سیاره به صورت جزر و مدی قفل شده باشد؛ بطوری که یک طرف آن همیشه به سمت پروکسیما قنطورس باشد. فاریا گفت که این موضوع می تواند باعث افزایش دما شود و احتمال اینکه سیاره جوی پایدار داشته باشد را محدود می‌کند.

ستاره کوتوله سرخ پروکسیما قنطروس پس از خورشید، نزدیک‌ترین ستاره به زمین است و در سال 1915 شناسایی شد. این ستاره پرتوهای ایکس مشابه با خورشید را از خود ساطع می‌کند و تولید انرژی پایینی دارد. گفته می‌شود پروکسیما قنطروس تا 4 تریلیون سال دیگر در رشته اصلی باقی خواهد ماند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر