تمام گونه‌های پرندگان دچار کاهش جمعیت شده‌اند

بنا به دلایل مختلف، تمامی گونه‌های مختلف پرندگان در دنیا با کاهش شدید جمعیت مواجه شده‌اند. این در حالی است که جمعیت تنها ۶ درصد از پرندگان در سال‌های اخیر افزایش داشته است. 

تمام گونه‌های پرندگان دچار کاهش جمعیت شده‌اند

بر اساس پژوهش اخیر دانشمندان بر روی هزاران گونه از پرندگان وحشی جهان، تمام گونه‌های آنها دچار کاهش جمعیت شده‌اند. از مهمترین دلایل این کاهش جمعیت؛ تخریب زیستگاه‌ها، تغییرات آب و هوایی و همچنین بهره برداری از منابع طبیعی به طور بی رویه و یا بیماری این پرندگان بوده است.

در این تحقیق مشخص شد موج تازه‌ای از انقراض های پرندگان در حال روی دادن است. در حالی که در نواحی استوایی تنوع پرندگان بیشتر است و این گونه‌ها با خطرات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند.

گزارش‌های آماری نیز نتایج وحشتناکی را در این باره گزارش می‌کنند. به عنوان مثال این تیم تحقیقاتی متوجه شد از دهه ۱۹۷۰ تا کنون در آمریکای شمالی حدود ۳میلیارد پرنده از بین رفته‌اند. همچنین در چهار دهه گذشته در اروپا نیز میلیون‌ها پرنده تلف شدند. این گزارش نشان می دهد اگر اقدامات جدی در این زمینه انجام نگیرد خطر انقراض و نابودی هزاران گونه پرنده دیگر در سراسر جهان را تهدید خواهد کرد.

تحقیقات گذشته نیز نشان می‌دهد میزان انقراض پرندگان نسبت به قرن ۱۶ و برآوردهای آن زمان حدودا شش برابر شده است.

یکی دیگر از عوامل تهدید کننده برندگان، تغییرات اقلیمی است. به طوری که این پرندگان مجبور می شوند تا به صورت پراکنده زندگی کنند و این مورد باعث کاهش دامنه جمعیت آنها خواهد شد. پرندگان مهاجر نیز به نوعی دیگر تحت تاثیر تغییرات اقلیمی قرار دارند.

برخی از آنها در زمان کوچ به دلیل تغییر دما و تغییر فصل‌ها دیرتر از موعد به مقصد می‌رسند یا برای زنده ماندن از مقصد خارج می‌شوند.

از آنجا که سرنوشت انسان و پرندگان به هم نزدیکی و وابستگی زیاد دارد، آسیب رسیدن به زندگی پرندگان، می‌تواند بر زندگی‌انسان‌ها اثرگذار باشد.

منبع: تکنا

ارسال نظر