افتتاح بزرگ‌ترین دیتاسنتر خورشیدی جهان در امارت

این مرکز داده برای بخش‌های امنیت سایبری، میزبانی ابری و پشتیبان‌گیری خدمات نسل بعدی ارائه خواهد کرد.

افتتاح بزرگ‌ترین دیتاسنتر خورشیدی جهان در امارت

امارات بزرگ‌ترین دیتاسنتر «سبز» جهان با مساحت بیش از 16 هزار متر مربع، در پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم دبی که از آن به‌عنوان بزرگ‌ترین پارک خورشیدی تک سایتی جهان یاد می‌شود، راه‌اندازی کرده و توانسته رکورد گینس را بشکند.

براساس گزارش‌های محلی، شرکای حوزه فناوری شرکت Moro Hub که مالک این مرکز داده است مانند دل (Dell)، مایکروسافت، هواوی و VMware و همچنین «حمدان بن محمد آل مکتوم»، ولیعهد دبی و رئیس شورای اجرایی د‌بی در افتتاحیه آن حضور داشتند.

کاربرد بزرگ‌ترین مرکز داده جهان در دبی

«سعید محمد الطایر»، مدیرعامل و رئیس اداره برق و آب دبی (DEWA) توضیح داد که این مرکز داده در بخش‌های امنیت سایبری، میزبانی ابری و پشتیبان‌گیری و همچنین سیستم چت زنده مبتنی بر ChatGPT شرکت Moro، خدمات «نسل بعدی» را ارائه خواهد کرد.

برای دستیابی به این هدف، مرکز داده پایدار از فناوری شرکای Moro Hub استفاده خواهد کرد که شامل بانک ملی امارات د‌بی (Emirates NBD)، هیئت دیجیتال دبی (Digital Dubai Authority) و بانک اسلامی دبی می‌شود تا قابلیت‌های هوش مصنوعی، بازیابی داده‌ها و اینترنت اشیا (loT) خود را تقویت کند.

الطایر در ادامه گفت که این مرکز جدید، شهرت امارات متحده عربی را به‌عنوان یک بازیگر پیشرو جهانی در زمینه اقتصاد سبز و پیشبرد پایداری افزایش می‌دهد.

او همچنین خاطرنشان کرد که زیرساخت‌های دارای کربن کم این مرکز و همچنین وابستگی 100 درصدی به انرژی تجدیدپذیر برای تولید ظرفیت بیش از 100 مگاوات (MW) در این مرکز، از استراتژی انرژی پاک و انتشار خالص صفر د‌بی حمایت می‌کند که این کشور امیدوار است تا سال 2050 تمام ظرفیت تولیدی انرژی خود را از طریق انرژی پاک تولید کند.

بزرگ‌ترین مرکز داده «سبز» جهان که در پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم دبی واقع شده، متعلق به Data Hub Integrated Solutions LLC یا Moro Hub، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه Digital Dewa، بازوی دیجیتال اداره برق و آب دبی (DEWA) است.

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر