زنبورها می‌توانند فوتبال بازی کنند!

زنبورها مفهوم صفر را می‌فهمند. آن‌ها می‌توانند جمع و تفریق کنند و حتی بهتر از سگ‌های موادیاب مین‌های زمینی را کشف کنند. برخی از زنبورهای گرده (bumblebee) می‌توانند فوتبال بازی کردن را فرا بگیرند. آن‌ها می‌توانند تجربیات خوب و بد را به خاطر بیاورند و این یعنی دارای نوعی از شعور هستند.

زنبورها می‌توانند فوتبال بازی کنند!

دنیای حشرات هزارتو و پیچیده است. در این مطلب از گاردین می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به ۱۰ مورد از جالب‌ترین حقایق کمتر شناخته شده راجع به حشرات. با ما همراه باشید.

زنبورها تقریباً همه کاری می‌توانند بکنند

به گزارش روزیاتو، زنبورها مفهوم صفر را می‌فهمند. آن‌ها می‌توانند جمع و تفریق کنند و حتی بهتر از سگ‌های موادیاب مین‌های زمینی را کشف کنند. برخی از زنبورهای گرده (bumblebee) می‌توانند فوتبال بازی کردن را فرا بگیرند. آن‌ها می‌توانند تجربیات خوب و بد را به خاطر بیاورند و این یعنی دارای نوعی از شعور هستند.

سوسک‌ها توانایی‌های یک ابرقهرمان کوچک را دارا هستند

سرگین غلتانک شاخدار اگر انسان بود توانایی این را داشت که ۶ اتوبوس دوطبقه را همزمان روی هوا نگه دارد. نوع دیگری از سوسک به نام Regimbartia attenuate این توانایی را دارد که حتی پس از بلعیده شدن توسط قورباغه از درون معده این دوزیست شنا کرده و از پشتش خارج شود.

پشه‌ها می‌توانند مفید باشند

نام پشه‌ها اغلب با اذیت و آزار عجین شده است، اما پشه‌ها می‌توانند در گرده افشانی برخی گل‌ها مفید واقع شوند و نهایتاً برای حیوانایی که در زنجیره غذایی در سطوح بالاتر قرار دارند ـ همچون قورباغه‌ها و پرنده‌ها ـ غذا فراهم کنند. به همین خاطر اگر تمام پشه‌ها از بین بروند، این موضوع تاثیرات بسیار مخربی بر محیط زیست خواهد گذاشت.

سوسک‌ها نفرت انگیز، اما حیرت انگیز هستند

ویدیوهای صحنه آهسته از سوسک‌ها نشان می‌دهد که چطوری یک سوسک با سرعت تمام به دیوار برخورد می‌کند و بدون این که شتابش را از دست بدهد از دیوار به صورت عمودی بالا می‌رود. سوسک می‌تواند با قدرتی ۵۰ برابر وزن بدنش گاز بگیرد و تا ۲ هفته بعد از قطع شدن سرش زنده بماند.

حشرات تاریخ بشر را شکل داده اند

فکر می‌کنید اولین جانداری که به فضا رفت چه بود؟ میمون؟ سگ؟ گربه؟ نه. در حقیقت یک مگس سرکه (مگس میوه) بود که در سال ۱۹۴۷ در یک راکت ایالات متحده برای معین کردن تاثیر بالقوه تشعشعات کیهانی بر روی فضانوردان به فراسوی اتمسفر رفت.

از بیدها به ناحق بدگویی می‌شود

درباره بیدها گفته می‌شود که راه شان را بین لباس‌ها در کمد پیدا و آن‌ها را نابود می‌کنند. اما این حرف ناعادلانه است. شفیره‌ی بید (لارو) لباس‌ها را می‌خورد و نه بید بالغ؛ و جدای از این از میان هزاران گونه بید، تنها چند گونه این کار را انجام می‌دهند.

باید نسبت به زنبور بی عسل نظر مثبت تری داشته باشیم

این زنبورها می‌توانند استنتاج متعدی را درک کنند. یعنی این را قضیه را می‌فهمند که اگر A بزرگ‌تر از B و B بزرگ‌تر از C باشد، پس A باید بزرگ‌تر از C باشد. این زنبورها همچنین می‌توانند با نگاه کردن به صورت زنبورهای دیگر آن‌ها تشخیص دهند.

تولید شکلات و بستنی به حشرات وابسته است

اگر اهل شکلات هستید باید از مگس‌ریزه‌هایی که گرده‌های درخت کاکائو را گرده افشانی می‌کنند، متشکر باشید. دوست دارید در دنیایتان همچنان بستنی وجود داشته باشد؟ پس باید از گرده افشان‌هایی که برای تولید یونجه کافی برای گاوهای شیری گرده افشانی می‌کنند متشکر باشید.

جیرجیرک‌ها شاید غذای آینده مان باشند

حشرات سال هاست که در منوی رستوران‌های آسیایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی جای دارند، اما بسیاری از غربی‌ها علاقه‌ای به آن‌ها ندارند. این قضیه شاید در آینده تغییر کند چرا که تاثیرات مصرف گوشت برخی را مجاب خواهد کرد تا رو به خوردن حشراتی نظیر جیرجیرک بیاورند. جیرجیرک را می‌توان در مقیاس بالا و با ایجاد آلودگی اندک پرورش داد.

مردم به شیوه‌های عجیبی علاقه خود را به حشرات ابراز خواهند کرد

کلکسیون پروانه وینستون چرچیل به بهبود افسردگی اش کمک کرد. والتر روتشیلد بانکدار مشهور به کک‌ها لباس می‌پوشاند. این که به همه‌ی حشرات به چشم آفت نگاه کنیم درست نیست. بسیاری از ما باید ارزش آن‌ها را در زندگی مان درک کنیم و قدردان شان باشیم.

منبع:آخرین خبر

ارسال نظر