ژاپن کمتر از ۱ ماه دیگر فرودگر به ماه می‌فرستد

ژاپن در حال آماده شدن برای پرتاب یک فرودگر کوچک روی ماه در آینده نزدیک است.

ژاپن کمتر از ۱ ماه دیگر فرودگر به ماه می‌فرستد

به نقل از اسپیس، کاوشگر SLIM قرار است در روز ۲۵ اوت(سوم شهریور) پرتاب شود.

آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن(JAXA) در حال آماده شدن برای پرتابی در ساعت ۲۰:۳۴ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۴:۰۴ بامداد روز شنبه چهارم شهریور به وقت تهران) است. قرار است این فرودگر سوار بر موشک H-۲A به ماه برود.

SLIM یک ماموریت ماه در مقیاس کوچک است اما جاه طلبی‌های بزرگتری در ذهن دارد.

هدف اصلی این فرودگر با ارتفاع ۷.۹ فوت(۲.۴ متر)، عرض ۸.۸ فوت(۲.۷ متر) و عمق ۵.۶ فوت(۱.۷ متر) نشان دادن روش‌های دقیق فرود روی ماه است که به دستیابی به مناطق چالش برانگیزتر در دسترس برای فرود کمک می‌کند.

هدف SLIM این است که در منطقه‌ای تا ۳۲۸ فوت(۱۰۰ متر) از نقطه‌ی هدفش فرود بیاید. این موضوع بسیار اهمیت دارد، زیرا اغین ماموریت فرود در دهانه‌ی شیولی (Shioli) را در نظر دارد که یک ناحیه‌ی برخوردی نسبتا جدید به عرض ۹۸۴ فوت(۳۰۰ متر) در عرض جغرافیایی ۱۳ درجه‌ی جنوبی و طول ۲۵ درجه‌ی شرقی در سمت نزدیک ماه است.

این منطقه با استفاده از داده‌های رصدی مدارگرد «کاگویا»(SELENE) ژاپن انتخاب شد که در سال ۲۰۰۷ پرتاب شد و در سال ۲۰۰۹ به ماه برخورد کرد.

آژانس فضایی ژاپن می‌گوید که فرودهای دقیق در آینده حیاتی خواهند شد. با افزایش دانش بشریت از منظومه شمسی، دسترسی به مکان‌های خاص و بسیار جالب برای پیشبرد درک ما ضروری‌تر خواهد بود.

این ماموریت همچنین آزمایشی است که آژانس فضایی ژاپن امیدوار است با استفاده از آن، سیستم‌های اکتشافی سبک‌تری را که به سرعت بخشیدن به اکتشاف منظومه شمسی کمک می‌کنند، بررسی کند. SLIM می‌تواند فرود بر روی ماه و سیارات را مقرون به صرفه‌تر کند و در وزن صرفه‌جویی کند.

SLIM در هنگام پرتاب ۱۳۰۰ پوند (۵۹۰ کیلوگرم) وزن خواهد داشت که تقریبا دو سوم این جرم از سوخت تشکیل شده است. این فضاپیما مجهز به رادار فرود برای فرود بر روی سطح ماه است و از ناوبری مطابق تصویر و تشخیص موانع استفاده می‌کند. ضربه ناشی از فرود با استفاده از پایه‌ی فوم آلومینیومی جذب می‌شود.

هنگامی که روی ماه قرار می‌گیرد، از یک دوربین برای ارزیابی محیط کانی شناسی محلی استفاده می‌کند. SLIM همچنین دارای یک آرایه بازتابنده لیزری کوچک است.

SLIM اولین تلاش آژانس فضایی ژاپن برای فرود روی ماه خواهد بود. یک فرودگر خصوصی ژاپنی به نام Hakuto-R در اوایل سال جاری به مدار ماه رسید اما در حین تلاش برای فرود، سقوط کرد.

منبع: آخرین خبر

ارسال نظر