«رجیستری» قاچاق موبایل را به صفر رساند؟

رسانه کلیک - مشاهده آمار و ارقام واردات مربوط به حوزه تلفن همراه قبل و بعد از رجیستری، نشان می‌ دهد که دولت از عملکرد خود در این بخش راضی بوده و به ادعای خود قاچاق موبایل را به صفر رسانده است.

«رجیستری» قاچاق موبایل را به صفر رساند؟

به گزارش کلیک به نقل از تسنیم؛ واردات محصولات الکترونیک به کشور مستلزم گذراندن تست‌ های تأمین شاخص‌ های سلامت و احصای استانداردهای فنی لازم است تا به این طریق سلامت شهروندان با مخاطره مواجه نشود.

بنابراین واردات دستگاه‌ هایی نظیر تلفن همراه که از تجهیزات الکترونیکی بهره می‌ برند باید صرفا از طریق مبادی تعریف شده قانونی برای تست معیارهای سلامت باشد، در غیر این صورت ممکن است فضای سلامت جسمی و فیزیکی کاربران موبایل با خطر مواجه شود.

از آن جهت که سازمان‌ های تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و انرژی اتمی متولیان بررسی و تست‌ های تأیید نمونه این دستگاه‌ ها در مبادی گمرکی کشور هستند، الزاما باید این تجهیزات به شکل قانونی و از راه گمرک وارد کشور شود تا آزمایش‌ های تست سلامت روی آنها صورت گیرد در غیر این صورت و واردات از طرق دیگر در زمره قاچاق قرار می‌ گیرد.

تا سال گذشته، وجود تعرفه‌ های گمرکی برای واردات محصولاتی نظیر موبایل به کشور نیز همواره به شکلی بود که قیمت تمام شده محصول را بالا می‌ برد و انگیزه خرید را از متقاضیان، در برابر نمونه‌ های وارد شده به شکل قاچاق می‌ گرفت تا اینکه دولت با همکاری نهادهای حاکمیتی تصمیم به اجرای طرح رجیستری برای مقابله با این بی‌ ثباتی در واردات و همچنین جلوگیری از رونق این قبیل کسب‌ و کارهای نامشروع گرفت.

با وجود اینکه طرح رجیستری گوشی‌ های تلفن همراه یک بار در سال 1384 به شکل ناموفقی اجرا شده بود و تجارب خوبی از آن سال‌ ها نداریم، اما دولت و حاکمیت هم و غم خود را به اجرای مجدد این طرح البته با رفع تمامی باگ‌ ها گذاشتند.

در آخرین ماه‌ های سال گذشته نیز رجیستری به شکل واقعی اجرایی شد و به مقابله با برندهای قاچاق موبایل رفت که بیشترین بازار را در کشور داشتند تا به این طریق در گام نخست دست سودجویان از بازار واردات تلفن همراه قطع شود و از سویی دیگر نظارتی یکپارچه توسط حاکمیت بر روند واردات این محصول به کشور شکل گیرد که در آینده بتوان از این تجربه در واردات دیگر ردیف‌ های تعرفه‌ ای نیز بهره برد و قاچاق را از ریشه خشکاند.

در زمان اجرای رجیستری گوشی‌ های تلفن همراه گفته شد که سالانه از محل واردات قاچاق این محصول، رقمی حدود یک هزار میلیارد تومان به ضرر خزانه دولت تمام می‌ شود که مجموعا حدود پنج درصد درآمد گمرکی کشور است.

با وجود اینکه همچنان دغدغه‌ هایی نسبت به دور خوردن این طرح فنی در بدنه کارشناسی و تحلیل‌ گر جامعه وجود دارد، اما در تازه‌ ترین گزارشی که از نحوه اجرای رجیستری منتشر شده، به میزان موفقیت اجرای این طرح پرداخته شده است.

با توجه به اینکه یکی از بازارهای مهم مورد نیاز مردم که هر روز بر اهمیت آن افزوده می‌ شود، بازار تلفن‌ های همراه با توجه به ضریب نفوذ بیش از 110 درصدی آن و ارزش بالای چندین میلیاردی آن است که نیازمند نظارت برای پیشگیری و مقابله با فساد در آن است، وزارت ارتباطات گفته است:

«در سال 1396 تعداد تلفن‌ های وارد شده از مبادی گمرکی قبل از اجرای طرح رجیستری 1.3 میلیون و بعد از اجرای طرح به دو میلیون افزایش یافته است که این رقم در سال 1397 تاکنون 1.6 میلیون است که حاکی از موفقیت طرح رجیستری و افزایش تعداد تلفن همراه وارداتی از طرق رسمی در جامعه است.»

در حالی که گفته شده در گذشته بیش از 95 درصد این بازار به صورت قاچاق تأمین می‌ شد، اما گزارش عملکرد این وزارتخانه نشان می‌ دهد، حجم ارزی گوشی‌ های وارد شده از ابتدای اجرای طرح رجیستری 601 میلیون دلار بوده است که منجر به درآمدزایی عمومی، سلامت بازار و به صفر رسیدن قاچاق موبایل شده است.

ارسال نظر