وزیر ارتباطات: قیمت گوشی به عقب باز نمی‌گردد!

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که 700 هزار گوشی اگر به بازار وارد شوند تاثیر زیادی روی قیمت گوشی همراه دارد، گفت: نه خیلی هم؛ ذهن مردم این است که همه چیز برگردد، مثلا گوشی بشود 3 میلیون تومان. نه اینکه فراموش کنیم؛ واقعیت این است که قیمت ارز اکنون چقدر است؟ 2 عامل باعث گرانی شده است، هم کاهش جنس هم افزایش نرخ ارز.

وزیر ارتباطات: قیمت گوشی به عقب باز نمی‌گردد!

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ پس از اینکه محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که «آماده‌ ام؛ اگر سیمای ملی وقت کافی دهد، به تشریح فرآیندهای مافیاپرور و امضاهای طلایی فسادزا پرداخته و برای مردم توضیح دهم، چگونه دولت الکترونیکی راهکاری برای جلوگیری از فساد است و چرا دولت الکترونیکی آن گونه که باید پیش نمی‌ رود.» و رضا رشید پور مجری برنامه حالا خورشید شبکه 3 برای این حضور اعلام کرد، جهرمی امروز در این برنامه حاضر شد و به سوالات مجری پاسخ داد.

جهرمی درباره دولت الکترونیک و امضاهای طلایی، عنوان کرد: اکنون شرایط برای مردم بسیار سخت است و نرخ ارز جهش سرسام‌ آوری داشته است که برخی پیش بینی می کردند و برخی نمی‌ کردند. شکاف طبقاتی بین مردم در این شرایط بیشتر شده است و وقتی شکاف طبقاتی افزایش می یابد زمینه نارضایتی اجتماعی افزایش می یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: 2 زمینه‌ اعتراض مردم موضوع فساد و تبعیض است. افرادی که همواره تلاش داشتند به نظام ضربه بزنند این شرایط را مهیا ترین برای ایجاد فاصله بین مردم و نظام می‌ دانند. حاکمیت برای این مسئله بی راه حل نیست. راه‌ حل تنها برخورد نیست و همواره با آنها برخورد شده است که گاهی دعوای سیاسی می شود این موضوعات رو می‌ شوند.

وی اظهار کرد: دیروز رییس جمهور این سوال را مطرح کردند که چرا ارز‌های حاصل از شرکت‌ ها با تاخیر به سامانه نیما وارد می شود؟ اگر دقیق بود همه می دیدند و همین مسایل است که به دولت و نظام ضربه می‌‌ زند.

جهرمی بیان کرد: راه‌ کار فعلی برای اینکه از این تهدید وارد فضای فرصت گونه شویم دولت الکترونیک و شفاف شدن فرآیندها است.

پاسخ‌ گویی 67 درصدی وزارت ارتباطات به درخواست‌ های سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات

وی گفت: وزارت ارتباطات به 67 درصد درخواست‌ ها در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات پاسخ داده است که همواره در بدنه اجرایی مقاومت‌ هایی درباره شفافیت دیده می‌ شود.

9.2 میلیارد یورو تنها پرونده فسادی که به مرحله رسیدگی رسید

جهرمی ادامه داد: 95 درصد بازار 2 میلیارد دلاری موبایل قاچاق بود که اکنون دیگر قاچاق نداریم. 9.2 میلیارد یورو ارز برای گوشی گرفته بودند که پرونده این متخلفان تنها پرونده‌ ای است که به دلیل شفافیت مشخص بود و طی 2 هفته نیز رسیدگی می‌ شود.

وزیر ارتباطات اظهار داشت: بسیاری از کارشکنی‌ های امروز در نتیجه مقاومت در برابر شفافیت و ضربه خوردن منافع متخلفان است.

وی بیان کرد: همچنین قیمت گازوئیل نیز با یارانه 300 و آزاد 600 است که لب مرز 6 تا 8 هزار تومان قیمت دارد. با پیاده سازی سامانه ای با همکاری وزارت راه و نفت، از قاچاق 6.4 میلیارد سوخت جلوگیری شد و این یعنی اجرای دولت الکترونیک.

300 هزار دارو وارد و 900 هزار تسویه شد

جهرمی عنوان کرد: وزارت بهداشت سامانه‌ ای برای اصالت دارو راه‌ اندازی کرده است که با این سامانه مشخص شد 300 هزار عدد از یک دارو وارد کشور و بابت 900 هزار عدد از بیمه پول گرفته شده است که این سامانه تا 50 درصد پرداختی وزارت بهداشت تا بیمه‌ ها را کم کرده است و اکنون فشار می آورند که سیستم اصالت دارو از دسترس خارج شود.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: طرح ترافیک اکنون آنلاین شده است و دست شهرداری را باید برای این کار بوسید.

اگر سامانه وزارت صنعت متصل بود کسی نمی توانست در سایت ثبت سفارش دستکاری کند

جهرمی اظهار کرد: وزارت صنعت در بحث توسعه سیستم‌ های نرم افزاری برای استقرار سیستم دولت الکترونیک کار کرده است؛ اما اگر سامانه وزارت صنعت متصل بود آن شب کسی نمی توانست برود در سایت ثبت سفارش دستکاری کند. البته کم‌ کاری از وزارت صنعت نیست بلکه سایرین متصل نمی‌ شوند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: به گفته سخنگوی دستگاه قضا، 8 هزار و 300 میلیارد تومان معوقه بانکی برای 31 نفر است. اگر بد حساب اند چگونه به آنها وام داده می شود، وقتی کارآفرین بیچاره برای 2 زار وام باید در صف پدر خودش و 7 جد و آبادش در بیاید. چرا امروز در نظام بانکی سیستم ارزیابی اعتبار افراد را نداریم؟ وقتی قبض خانه همسایه بابا بزرگم را برای وام کم می‌ گیرند چرا برای مبالغ بالا نمی گیرند؟ مگر وثیقه قابل نقد شدن نیست؟

مدیر دستگیر شده شرکت متخلف واردکننده موبایل مدیرعامل اصلی نیست و نفر دوم یا سوم است

جهرمی گفت: یک شرکت واردات موبایل کرده که 28 روز سابقه ثبت دارد. 26 میلیون ارز گرفته گوشی وارد کرده تخلف هم کرده است. مدیر این شرکت را دستگیر کردند که مدیرعامل اصلی نیست؛ نفر دوم یا سوم بوده که مدیرعامل شرکت کردند. اگر سابقه مالیاتی را چک کنید اصلا سابقه مالیاتی ندارد و فعالیت اقتصادی ندارد. در حالیکه اگر سیستم‌ ها متصل شود و سابقه مالیاتی بررسی شود بخش بازرگانی کشور می‌ داند با او چگونه برخورد کند.

مگر نمی‌ دانیم کی داماد عروس کی هست؟

وزیر ارتباطات افزود: مگر نمی‌ دانیم کی داماد عروس کی هست؟ روابط سببی و نسبی همه مشخص است. آیا کاری دارد که کسی که قصد فعالیت دارد ببینیم روابط اش چیست؟ به جای اینکه مدام بگوییم چرا ژن‌ های خوب این طور و آن طور شدند با اجرای فرآیندها جلوی این کار را بگیریم. این حرف‌ ها را در دولت و مجلس زده‌ ایم و نتیجه آن انجام شدن بسیاری از این فرآیندها است.

چه کسی جلوی شما را گرفته که دولت الکترونیک اجرا نشود؟

جهرمی در پاسخ به این سوال که چه کسی جلوی شما را گرفته که دولت الکترونیک اجرا نشود، گفت: استقرار دولت الکترونیک نیاز به زیرساخت‌ هایی دارد که در دولت 11 و 12 کل کشور پهن باند موبایل دارند.

720 هزار گوشی نو در کشور موجود است

وزیر ارتباطات درباره بازار موبایل که گوشی‌ های توقیفی هنوز عرضه نشده اند، گفت: بسیاری می‌ گویند وزیر که لیست را منتشر کرده خودش این ارز‌ها را نمی‌ داد در حالیکه اختصاص ارز به ما ربطی نداشت و ما مدیریت اجرای رجیستری را برعهده داشتیم و کنترل قیمت گوشی همراه به وزارت ارتباطات ربطی ندارد. آقای شریعتمداری گفتند ما کمک کنیم.

جهرمی ادامه داد: اگر گاهی ورود می‌ کنم می خواهم کمک کنم. 720 هزار گوشی اکنون موجود است که 600 هزار گوشی در گمرک است و 120 هزار گوشی توقیف شده است. می‌ گویند واردات موبایل پس از رجیستری کم شده است، اما آمار می‌ گوید زیاد شده است. قبل از رجیستری 1.3 میلیون گوشی وارد شده بعد از رجیستری 2 میلیون گوشی وارد شده است. پس از مدتی ارز به واردکنندگان گوشی ندادند و مانند بسیاری از دیگر واردکنندگان با مشکل تامین ارز رو به‌ رو شدند. بسیاری نیز تخلف کردند می گویند 38 نفر، 38 نفر نبوده 16 شرکت (نفر از شرکت) را بازداشت کردند. مگر وحی منزل آمده که این شرکت‌ ها وارد کنند بگذارید دیگران وارد کنند.

عرضه 700 هزار گوشی به بازار تاثیر زیادی روی قیمت گوشی همراه ندارد

وی در پاسخ به این سوال که 700 هزار گوشی اگر به بازار وارد شوند تاثیر زیادی روی قیمت گوشی همراه دارد، تصریح کرد: نه خیلی هم؛ ذهن مردم این است که همه چیز برگردد، مثلا گوشی بشود 3 میلیون تومان. نه اینکه فراموش کنیم؛ واقعیت این است که قیمت ارز اکنون چقدر است؟ 2 عامل باعث گرانی شده است، هم کاهش جنس هم افزایش نرخ ارز.

جهرمی یادآور شد: من نتوانستم برای اپراتورها ارز بگیرم آنها چگونه برای واردات گوشی اپل ارز گرفته‌ اند.

ارسال نظر