واردات 601 میلیون دلار گوشی از ابتدای طرح رجیستری

رسانه کلیک - پس از اجرای طرح رجیستری، تلفن‌ های وارد شده از مبادی گمرکی در سال 1396 به دو میلیون افزایش یافته و این عدد در سال 1397 تاکنون 1.6 میلیون بوده که حجم ارزی گوشی‌ های وارد شده از ابتدای اجرای طرح رجیستری را به 601 میلیون دلار می‌ رساند.

واردات 601 میلیون دلار گوشی از ابتدای طرح رجیستری

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ یکی از بازارهای مهم مورد نیاز مردم که هر روز بر اهمیت آن افزوده می‌ شود، بازار تلفن‌ های همراه با توجه به ضریب نفوذ بیش از ۱۱۰ درصدی آن و ارزش بالای چندین میلیارد دلاری آن است که نیازمند نظارت جهت پیشگیری و مقابله با فساد در آن است.

در گذشته، بیش از ۹۵ درصد این بازار به صورت قاچاق تأمین می‌ شد که از حدود دو سال گذشته با همکاری وزارتخانه‌ های اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ساماندهی این حوزه و مبارزه با قاچاق در قالب طرح ثبت تلفن‌ های همراه (رجیستری) در مهر ۱۳۹۶ به بهره‌ برداری رسید.

با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشی‌ های همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت‌ ماه، صرفا گوشی‌ هایی که از مبادی قانونی وارد کشور شده‌ اند، در شبکه اپراتوری کشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در راستای اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم‌ کارت (رجیستری) تمامی گوشی‌ هایی که پیامک مبنی بر غیرقانونی بودن گوشی دریافت کردند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و پس از آن از شبکه سرویس نخواهند گرفت.

مسوولان معتقدند آنچه اهداف اجرای طرح رجیستری موبایل در داخل کشور بوده تاکنون به صورت نسبی محقق شده است، زیرا در حال حاضر شاهد کم شدن قاچاق موبایل در ایران هستیم و شرکت‌ های داخلی مجبورند از مجاری قانونی نسبت به واردات و خرید گوشی اقدام کنند و این موضوع به سود اقتصاد کشور است.

بر اساس آمار منتشره توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در سال ۱۳۹۶، ‌تعداد تلفن‌ های وارد شده از مبادی گمرکی قبل از اجرای طرح ۱.۳ میلیون و بعد از اجرای طرح به دو میلیون افزایش یافته است که این رقم در سال ۱۳۹۷ تاکنون ۱.۶ میلیون بوده که حاکی از موفقیت طرح رجیستری و افزایش تعداد تلفن همراه در میان مردم است. حجم ارزی گوشی‌ های وارد شده از ابتدای اجرای طرح رجیستری ۶۰۱ میلیون دلار است که به درآمدزایی عمومی، سلامت بازار و به صفر رسیدن قاچاق در این عرصه منجر شده است.

در هر حال کارشناسان با تاکید بر تاثیر رجیستری در جلوگیری از قاچاق گوشی همراه بر این عقیده‌ اند که یکی از اقدامات برجسته دولت در سنوات اخیر که واقعا قابل توجه بوده، رجیستری است؛ اینکه گوشی‌ هایی که به صورت قاچاق وارد شوند، رجیستر نمی‌ شوند. در نتیجه در بخش‌ های دیگر هم باید رجیستری را به عنوان مدل موفق در نظر بگیریم و سایر سامانه‌ ها را هم برای کنترل بازار، راه‌ اندازی کنیم.

ارسال نظر