خرید و فروش گوشی‌ های رجیستر نشده در آشفته بازار موبایل!

در حال حاضر اغلب گوشی‌ های موجود در بازار به صورت واردات عمده از مسیر سامانه گمرکی گوشی مسافری تامین شده‌ اند که در این شیوه تخلفات متعددی وجود دارد.

خرید و فروش گوشی‌ های رجیستر نشده در آشفته بازار موبایل!

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ بازار گوشی موبایل این روزها به شدت تحت تاثیر افزایش نرخ دلار و محدودیت واردات رسمی است.

در حال حاضر اغلب گوشی‌ های موجود در بازار به صورت واردات عمده از مسیر سامانه گمرکی گوشی مسافری تامین شده‌ اند که در این شیوه تخلفات متعددی وجود دارد.

اما علاوه بر فروش مسافری، مشاهدات از بازار موبایل نشان می‌ دهد به تازگی گوشی‌ های جدیدی با عنوان گوشی‌ های رجیستر نشده یا به اصطلاح بدون کد فعال سازی خرید و فروش می‌ شوند.

فعال‌ سازی این گوشی‌ ها به عهده خریدار و روی پاسپورت وی گذاشته می‌ شود و قیمت این گوشی‌ ها نیز برای مثال روی گوشی 8 میلیون تومانی حدود یک میلیون تومان ارزان‌ تر است. البته اگر گوشی‌‌ ای به درستی رجیستر نشوند تنها یک ماه مهلت استفاده دارد.

در پیگیری از ریشه این موضوع، فروشندگان موبایل گفتند که این پدیده در نتیجه برخورد با افرادی که به صورت عمده کار ثبت گوشی در گمرک و دریافت کد فعال سازی را انجام می‌ دادند ایجاد شده است.

یکی از آنها توضیح می‌ دهد: اخیرا افرادی را از روی تعدد تراکنش‌ هایی که با سایت پرداخت گمرکی تلفن همراه داشته‌ اند دستگیر کرده‌ اند؛ البته آنها اصل کاری‌ ها نبوده‌ اند و در ازای دریافت پول بابت هر گوشی این کار را می‌ کردند، بعد از این اتفاق دیگر کسی در تیراژ بالا گوشی رجیستر نمی‌ کند و دردسر این کار زیاد شده است، به همین خاطر برخی فروشنده‌ ها، گوشی های بدون رجیستری را همان طور بدون کد رد می‌ کنند و خریدار باید روی پاسپورت خود گوشی را رجیستر کند.

در حال حاضر دو مشکل کمبود کالای وارد شده از مبادی رسمی و افزایش نرخ دلار، گریبان‌ گیر بازار موبایل است؛ اگرچه پیش از این، تصور می شد با ترخیص کالاهای در گمرک مانده و کالاهای توقیفی بازار موبایل از وضعیت فعلی خارج شود، اما اخیرا وزیر ارتباطات گفت که قیمت‌ موبایل به نرخ دلار وابسته است و مردم انتظار نداشته باشند قیمت گوشی مثل قبل شود. بنابراین اگرچه اکنون کاهش قیمت گوشی پیش بینی نمی‌ شود، اما با رفع مشکل واردات رسمی انتظار می‌ رود تخلف‌ های بازار برچیده شوند.

ارسال نظر