ماهواره 500 کیلویی ایران در مدار هزار کیلومتری زمین قرار می‌ گیرد

رسانه کلیک - رییس سازمان فضایی ایران گفت: ماهواره 500 کیلوگرمی ایران تا سال 1404 در مدار یک هزار کیلومتری زمین قرار می گیرد.

ماهواره 500 کیلویی ایران در مدار هزار کیلومتری زمین قرار می‌ گیرد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ مرتضی براری رییس سازمان فضایی ایران اولویت بخش فضایی کشور را قراردادن ماهواره عملیاتی ایران در مدار لئو و ژئوی زمین برای ارائه خدمات ماهواره ای به جامعه عنوان کرد و افزود: علاوه بر توسعه زیرساخت های فضایی، تلاش براین است که ماهواره ملی و بومی مخابراتی و سنجشی داشته باشیم.

وی با اشاره به برنامه های نقشه راه فضایی ایران در برنامه ده ساله نخست فضا اظهار کرد: در این نقشه راه، پرتاب کاوشگر را به ارتفاع ۱۲۰ کیلومتری از سطح زمین داشتیم و به دانش طراحی و ساخت پرتابگر دست یافتیم.

رییس سازمان فضایی ایران بیان کرد: از این رو در سند دوم برنامه فضایی ۱۰ ساله، به مرور پرتاب ماهواره و کاوشگر را به مرز ۵۰۰ کیلومتری و هزار کیلومتری مدار زمین در دستور کار خواهیم داشت.

وی با اشاره به فاصله ۴۰۰ هزار کیلومتری تا کره ماه و ۵۹ میلیون کیلومتری از مریخ ادامه داد: فناوری فضایی در دنیا به سمت طی کردن این فاصله ها است و ما نیز در برنامه داریم تا به مدار ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین (مدار ژئو) دست پیدا کنیم.

براری اضافه کرد: هم اکنون برنامه ریزی برای قراردادن ماهواره در مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین شکل گرفته تا دانش قرارگیری ماهواره در مدار لئو را تکمیل کنیم. پس از آن برنامه ریزی برای قراردادن ماهواره در مدار ۷ هزار کیلومتری و در نهایت مدار ۳۶ هزار کیلومتری انجام خواهد شد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه توسعه فناوری فضایی در کشور متوقف نمی شود و به تدریج در حال حرکت به سمت قراردادن ماهواره در مدار ژئو زمین هستیم، تصریح کرد: در این مسیر تاکنون توفیقات خوبی داشته ایم.

وی با بیان اینکه برنامه ده ساله دوم فضا هنوز به تصویب نهایی نرسیده است، یادآور شد: اما در صورت تصویب، توسعه ماهواره های بومی ایرانی را برای پرتاب دنبال می کنیم. تلاش این است که ماهواره 500 کیلوگرمی ایران تا سال 1404 در مدار یک هزار کیلومتری زمین قرار گیرد.

ارسال نظر