نظام آموزشی باید از تحول بنیادین دیجیتال بهره گیرد

وی عنوان کرد: کم بود، سخت بود و گاهی به مو می رسید ولی هرگز گسسته نمی شد چون دلهایمان خوش بود و قلبهایمان لبریز از محبت و عاطفه‌ ای که همدیگر را با آن می‌ نوازیدیم و رشد می‌ کردیم.

نظام آموزشی باید از تحول بنیادین دیجیتال بهره گیرد

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام به مناسبت اول مهر ماه و آغاز سال تحصیلی نوشت: اول مهر که می شود پرنده خاطراتم پر می کشد به روزهایی که با بدرقه دعای مادر راهی مدرسه می‌ شدم. لباس و کیف و کفشم و لوازم التحریرم معمولی بود و متناسب با وضع معاش خانواده ای به نسبت شلوغ، پدری کارگر و حال و هوای شهری جنوبی، اما کانون خانواده ما گرم بود و مادر و پدرم مهربان و بسیار سختکوش.

وی عنوان کرد: کم بود، سخت بود و گاهی به مو می رسید ولی هرگز گسسته نمی شد چون دلهایمان خوش بود و قلبهایمان لبریز از محبت و عاطفه‌ ای که همدیگر را با آن می‌ نوازیدیم و رشد می‌ کردیم.

جهرمی اظهار کرد: آن روزها تازه نام جبار باغچه‌ بان را می شنیدیم که چگونه با سخت‌ کوشی و ابتکار، روش هایی را برای آموزش ناشنوایان ابداع کرده بود. با مهدی آذریزدی آشنا شده بودیم که قصه های خوب برای بچه های خوب را نوشته بود. شعرهای کودکانه و زیبای عباس یمینی شریف و مصطفی رحماندوست را می خواندیم و لذت می بردیم. با بیان لطیف پروین و ملک الشعرای بهار حال می کردیم و با «توانا بود هر که دانا بود» فردوسی خو گرفته بودیم و از سرگذشت نابغه شرق، بوعلی سینا لذت می بردیم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: با همه سختی ها و خوشی ها و ناخوشی ها بالیدیم و تغییر در نظام آموزشی را بارها دیدیدم و آزمودیم و بالاخره وارد دانشگاه شدیم تا دغدغه‌ ها و نگرانی‌ هایمان برای آینده و اشتغال و ازدواج دو چندان شود و آن روزها همه جوانان بیش و کم چنین دغدغه‌ هایی داشتند و متاسفانه اکنون بیش از آن روزها نگران آینده و سرنوشت خویش هستند.

به گفته وی، بی تردید بخش مهمی از این دغدغه ها ریشه در نظام آموزشی داشت که متناسب با اقتضای جامعه و فرهنگ و نیاز ما، طراحی نشده بود و همچنان نیز ادامه دارد.

جهرمی با تاکید بر اینکه حالا زمان تغییر کرده و جهان یافته هایی نو برای آموزش کودکان و نوجوانان پیش روی ما قرار داده است، گفت: این یافته ها مبتنی بر استفاده از فناوری‌ های جدید در حوزه آموزش است.

وزیر ارتباطات در خصوص تحول بنیادین دیجیتال افزود: دیر یا زود، نظام آموزشی ما باید از تحول بنیادین دیجیتال بهره گیرد. تحول دیجیتال با آنچه استفاده بی رویه و بی مهابای کودکان و نوجوانان از اینترنت و تبلت و موبایل و بازی های رایانه‌ ای است، تفاوت دارد. در تحول دیجیتال نرم افزارها و سخت افزارها در خدمت دانش آموزان هستند نه دانش آموزان در خدمت نرم افزار و سخت افزار؛ در تحول دیجیتال محتوا در اولویت قرار دارد.

وی تصریح کرد: تحول دیجیتال کانون خانواده را تهدید نمی کند. میان خانواده ها فاصله ای ایجاد نمی شود و همان عاطفه و محبت دوست داشتنی و به یاد ماندنی دوباره تکرار می شود. تحول دیجیتال برای سهولت و نزدیکی طراحی شده است نه برای دوری و سختی، و خواه ناخواه همه اجزای زندگی را به تدریج در بر خواهد گرفت.

ارسال نظر