وزارت ارتباطات 14 میلیون تلفن همراه تولید می‌کند

رسانه کلیک - معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طرح تولید 14 میلیون دستگاه تلفن همراه در کشور خبر داد. به گفته او تولید این میزان گوشی تلفن همراه موجب ایجاد ۴۳ هزار شغل پایدار مستقیم و غیرمستقیم و بیش از یک میلیارد دلار صرفه‌جویی ارزی برای کشور خواهد شد.

وزارت ارتباطات 14 میلیون تلفن همراه تولید می‌کند

معاون فناوری نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستار هاشمی در گفت‌وگو با ایرنا در خصوص آخرین وضعیت فراخوانی که برای حمایت از تولید گوشی هوشمند انجام شده است گفت: «پیرو مصوبه بهمن ماه سال ۹۸ شورای عالی فضای مجازی مبنی بر دستیابی به ۲۰ درصد از سهم بازار گوشی هوشمند با استفاده از محصولات بومی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری نهادهای ذی‌ربط مانند سازمان برنامه و بودجه کشور، وزارت صنعت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی فعال در حوزه تولید و واردات گوشی همراه هوشمند، طرح جامع حمایت از توسعه زیست‌بوم همراه، توسعه بازار و فناوری تولید گوشی‌های هوشمند داخلی را تدوین کرد.»

وی افزود: «انتشار فراخوان حمایت از تولید گوشی همراه هوشمند و تبلت ایرانی با راهبری معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات آغاز شد. آخرین مهلت ارسال مستندات و طرح تجاری برای شرکت‌های متقاضی هم پایان اردیبهشت ماه بود. در این فاصله هشت شرکت باسابقه تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند و تجهیزات الکترونیکی، برای مشارکت در طرح اعلام آمادگی کردند. اکنون بررسی محتوایی مدارک در کارگروه تخصصی آغاز و برنامه‌ریزی برای بازدید از خطوط تولید شرکت‌ها انجام شده است. در نهایت با تعیین شاخص‌هایی که منتشر می‌شود، تولیدکنندگان برتر شناسایی شده و مورد حمایت قرار خواهند گرفت.»

هاشمی نکاتی را هم درباره حداقل شرایط در نظر گرفته شده برای تولیدکنندگان بیان کرد. «دارا بودن پروانه تولید و بهره‌برداری از وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی هوشمند، تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات و قطعات تولید گوشی هوشمند و تبلت، تجهیزات و قطعات خطوط تولیدی، برخورداری از سوابق اجرایی در زمینه تولید تجهیزات ارتباطی و قطعات همراه هوشمند، تجهیزات و قطعات الکترونیک و سایت تولیدی و خطوط تولید مرتبط از جمله شرایطی است که تولیدکنندگان برای شرکت در این فراخوان به آن نیاز دارند.»

در شرایطی که با توجه به وجود تحریم‌ها، بالا بودن نرخ ارز و عدم حضور شرکت‌های خارجی در داخل کشور قیمت محصولات الکترونیکی سر به فلک گذاشته است، تولید تلفن همراه در کشور می‌تواند بخشی از نیاز بازار را تأمین کند. البته تولید تلفن همراه در داخل کشور سابقه هم دارد و پیش از این گوشی تلفن همراه GLX با تبلیغات وسیع به بازار عرضه شده بود. در صورتی که این گوشی‌ها از متوسط امکانات برخوردار باشند، قطعاً بخشی از مصرف‌کنندگان را به خود جلب خواهند.

ارسال نظر