توزیع رایگان سیم کارت دانش آموزی در سال جدید | از سیم کارت دانش آموزی چه می‌دانیم؟

رسانه کلیک - سیم کارت رایگان دانش آموزی که مدتی بود از آن صحبت می‌شد، به مرحله‌ی نهایی شدن نزدیک شده و طبق آخرین خبرها قرار است در سال تحصیلی جدید میان دانش‌آموزان کشور توزیع شود.

توزیع رایگان سیم کارت دانش آموزی در سال جدید | از سیم کارت دانش آموزی چه می‌دانیم؟

محمود حبیبی مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش، در گفت‌وگو با فارس درباره آخرین وضعیت طرح سیم کارت دانش آموزی اظهار کرد: «طرح سیم کارت دانش آموزی از آذر ماه سال گذشته آغاز شد و جلسات متعددی را با وزارت ارتباطات برگزار کردیم و پیش‌نویس آن تهیه شد. این پیش‌نویس قرار است در نهایت به امضای دو وزیر آموزش و پرورش و فناوری ارتباطات و اطلاعات برسد.»

حبیبی افزود: «این سیم‌کارت‌ها رایگان است، اما توزیع عمومی ندارد و کسانی که متقاضی هستند درخواست می‌دهند. یعنی افراد متقاضی اعلام درخواست می‌کنند و بر اساس درخواست، توزیع انجام می‌شود.»

مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش درباره زمان توزیع سیم کارت دانش‌آموزی هم گفت: «به محض امضای طرح، توزیع سیم کارت شروع می‌شود و برنامه‌ریزی ما این است که دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید، سیم‌کارت داشته باشند.

همچنین استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان نخستین استانی معرفی شده که سیم کارت دانش آموزی در آن توزیع خواهد شد.

چرا سیم کارت دانش آموزی؟

آموزش مجازی کشور که در طول یک سال گذشته زیر سایه کرونا برگزار شد، کم‌حاشیه نبود. در خبرها آمد تعدادی از دانش‌آموزان امسال و به دلیل عدم دسترسی به سیم کارت و گوشی هوشمند و تبلت و لپ‌تاپ از تحصیل جا ماندند و در میان خیلی از آن‌هایی هم که این وسایل را در اختیار داشتند، دسترسی به اینترنت سریع، پاک و ارزان دغدغه‌ای دیگر بود. البته والدین هم نگران تنها گذاشتن فرزندانشان با اینترنت و خطرات احتمالی بودند و در شرایطی که ضوابط استفاده کودکان و نوجوان زیر سن قانونی کشور از اینترنت تعریف نشده است، سخن از تولید و توزیع سیم کارت دانش آموزی به میان آمد.

سیم کارت دانش آموزی چیست؟

سیم کارت دانش آموزی یک سیم کارت اعتباری است که برای کودکان و نوجوانان (سنین 6 تا 18 سال) ایرانی و پاسخ به نیازهای آنان طراحی شده و برای اولین بار در کشور عرضه می‌شود. این سیم کارت ضمن پوشش دادن تمام نیازهای مکالمه و پیامک این گروه سنی، امکان استفاده از فضای اینترنتی سالم، امن و پرسرعت با بسته های متنوع و متناسب با سن آن‌ها را امکان‌پذیر می‌کند.

داشتن شارژ اولیه به میزان 500 تومان، امکان فعال‌سازی کلیه بسته‌های پیامکی و تشویقی سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول، امکان ایجاد مکالمه و ارسال پیامک در سراسر کشور با تعرفه ثابت سیم‌کارت‌های اعتباری همراه اول و فعال‌سازی خودکار سرویس اینترنت پاک پرسرعت روی سیم کارت از ویژگی‌هایی است که برای اولین سیم کارت دانش آموزی اپراتور همراه اول با نام انارستان معرفی شده است.

همچنین دسترسی رایگان به اپلیکیشن آموزشی شاد و ارائه بسته‌های متنوع آموزشی، سرگرمی و فرهنگی از دیگر ویژگی‌هایی است که می‌توان از سیم کارت دانش آموزی انتظار داشت.

سیم کارت دانش آموزی را چگونه می‌توان دریافت کرد؟

طبق آخرین اطلاع‌رسانی‌هایی که تا این لحظه انجام شده، برای دریافت و فعال‌سازی این سیم کارت‌ کافی است یکی از والدین با در دست داشتن کارت و یا کد فعال‌سازی سیم کارت، اصل کارت ملی ولی (پدر یا مادر) و اصل شناسنامه نوجوان به دفاتر همراه اول مراجعه کنند. دریافت کد فعال‌سازی هم به یکی از روش‌های زیر به انتخاب کاربر امکان‌پذیر است:

  • ارسال پیامک (با ارسال کد 220 به شماره 30006860
  • کارت‌های فعال‌سازی چاپ شده حاوی کد فعال‌سازی سیم کارت (توزیع شده در مدارس یا مراکز علمی)
  • مراجعه مشترک به دفتر امور مشترکین همراه اول

با این حال با نزدیک‌تر شدن به شروع سال تحصیلی جدید ممکن است شرایط توزیع این سیم کارت هم تغییر کرده و یا وزارت آموزش و پرورش خود متولی توزیع آن شود. مسئولان در فاز اول، از توزیع ده میلیون سیم کارت دانش آموزی خبر داده‌اند.

ارسال نظر