سیمرغ، موفقیت ایران، شکست غرب!

رسانه کلیک - چهارشنبه گذشته آلمان، فرانسه، بریتانیا، و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک، اقدام اخیر کشورمان ایران در پرتاب یک موشک ماهواره‌بر به فضا را محکوم کردند. 

سیمرغ، موفقیت ایران، شکست غرب!

آمریکا و متحدانش مدعی شده اند که این اقدام ایران به بی ثباتی در منطقه دامن می‌زند و برخلاف قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ شورای امینت است و توافق‌نامه‌ی هسته‌ای ایران را نقض می کند. نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، که این نامه را از جانب متحدانش به شورای امنیت تسلیم کرد، تاکید کرده این اقدام کشورمان ایران گامی تهدید آمیز است.

حال آنکه پرتاب آزمایشی موشک ماهواره بر سیمرغ با موفقیت انجام شده است. این اقدام، گام نخست کشورمان در پرتاب موشک هایی تا وزن ۲۵۰ کیلوگرم و در مدار برگشت ناپذیر بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر از سطح زمین است. موفقیت ایران در این زمینه باعث شده تا لرزه بر تن کشورهای غربی بیافتد.

نماینده‌ی روسیه در سازمان ملل، روز گذشته به خبرنگاران گفت این اقدام ایران ناقض برجام نیست. در پی تصویب تحریم‌های جدید علیه تهران که بهرام قاسمی، سخنگوی وزرات خارجه، اعلام کرد که ایران با قدرت آزمایش‌های موشکی خود را ادامه خواهد داد. جواد ظریف هم توانایی موشک سیمرغ در حمل کلاهک هسته ای را رد کرده است.

عباس عراقچی گفته که نیت اصلی واشنگتن از اقدامات اخیر، نابود کردن برجام است. او اضافه کرده تهران واکنشی روشن در این مورد نشان خواهد داد.

موشک ماهواره‌بر سیمرغ ماهواره‌بر چند مرحله‌ای ساخت صنایع هوافضای جمهوری اسلامی ایران که در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ روز ملی فناوری فضایی رونمایی شده‌است. این ماهواره‌بر می‌تواند توان لازم را برای قرار دادن ماهواره‌ها با وزن حداکثر ۲۵۰ کیلوگرم در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین تأمین کند. موتور ماهواره‌بر سیمرغ از ترکیب ۴ موتور ۳۲ تن ماهواره بر سفیر تشکیل شده که با کلاستر شدن این ۴ موتور، نیروی پیش‌برنده ایجاد شده به میزان ۱۲۸ تن افزایش می‌یابد. این موتور می‌تواند ماهواره‌هایی با وزن ۷۰۰ کیلوگرم را در مدار ۱۰۰۰ کیلومتری زمین قرار دهد. ماهواره بر سیمرغ از پایگاه جدید پرتاب ماهواره (پایگاه فضایی امام خمینی) به فضا پرتاب می‌شود.

ارسال نظر