وعده های وزیر ارتباطات از رفع فیلترینگ برای خبرنگاران تا ایجاد زیرساخت‌ های ابری

رسانه کلیک - فراهم کردن زیرساخت‌ ابری و ارائه این خدمات با هزینه مناسب‌ تر و کیفیت بهتر و نیز رفع فیلتر و محدودیت‌ های اینترنت، از وعده‌ های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اهالی رسانه و خبرنگاران است.

وعده های وزیر ارتباطات از رفع فیلترینگ برای خبرنگاران تا ایجاد زیرساخت‌ های ابری

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ رایانش ابری یا Cloud Computing به بیانی ساده، به معنای ذخیره و دستیابی به داده‌ ها و برنامه‌ ها از طریق اینترنت به جای استفاده از هارد درایوهای کامپیوتری است. درواقع در این عبارت، «ابر» استعاره‌ ای از اینترنت است که با شیوه‌ هایی از محاسبات رایانه‌ ای در فضای اینترنتی به کاربر امکان می‌ دھد بدون نیاز به تخصص یا کنترل زیرساخت‌ ھای فناوری، به سرویس‌ ھای مبتنی بر فناوری در اینترنت دسترسی داشته باشد.

بنابراین سرویس‌ های زیرساخت‌ ابری برنامه‌ های کاربردی را به صورت آنلاین فراهم می‌ کنند که قابل دسترسی با مرورگرهای اینترنتی هستند، در حالیکه نرم‌ افزار و داده بر روی سرورها ذخیره شده‌اند.

در این باره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با تاکید بر فراهم کردن زیرساخت‌ ابری برای رسانه‌ ها اظهار داشت: بر اثر اتصالاتی که با IXP ها (مراکز تبادل ترافیک اینترنتی) وجود دارد، برای رسانه‌ ها تسهیلاتی ایجاد کردیم از جمله اینکه سازمان فناوری اطلاعات یک زیرساخت‌ ابری برای رسانه‌ ها فراهم کند. بدین صورت که با کمک به شرکت‌ های ابری که چنین خدماتی به رسانه‌ ها ارائه می‌ دهند و CMS (سیستم مدیریت محتوا) رسانه‌ ها را درست می‌ کنند.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به گلایه رسانه‌ ها مبنی بر بالا بودن هزینه خدمات اینترنتی، عنوان کرد: مطالبه رسانه‌ ها از ما این است که وزارت ارتباطات وارد این موضوع شود، اما از آنجایی که دولت نگهداری‌ کننده و سرویس‌ دهنده خوبی نیست، به سازمان فناوری اطلاعات گفتیم که جلسه‌ ای با ارائه‌ دهندگان سابقه‌ دار این عرصه که خدمات CMS ارائه می‌ دهند، تشکیل دهند و تسهیلاتی برای اهالی رسانه قرار داده شود که هزینه تمام‌ شده آنها کاهش یابد و این خدمات با هزینه مناسب‌ تر و کیفیت بهتر به رسانه‌ ها ارائه شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بهبود این خدمات را در راستای ارتقای تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات دانست و تاکید کرد: رسانه‌ های ما تولیدکننده محتوا در شبکه ملی اطلاعات هستند، بنابراین باید با بسته‌ های حمایتی از جانب ما مواجه باشند و خدمات خود را با دغدغه کمتر دریافت کنند.

اینترنت بدون فیلتر مخصوص خبرنگاران

یکی دیگر از مطالبات اهالی رسانه و خبرنگاران، لغو محدودیت‌ های فیلترینگ اینترنت از جمله در شبکه‌ های اجتماعی مانند توییتر است. با توجه به اینکه در حال حاضر برخی از مسئولان از این فضا برای خبررسانی استفاده می‌ کنند، جهرمی در پاسخ به سوال شرایط لغو فیلتر توییتر برای خبرنگاران، نسبت به این موضوع در آینده نزدیک ابراز امیدواری کرد.

جهرمی پیش از این نیز در این باره اظهار کرده بود که کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، مصوبه‌ ای را تایید کرده است تا خبرنگاران بتوانند به اینترنت بدون فیلتر دسترسی داشته باشند که متولی اجرای آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آن نهاد باید تصمیم بگیرد.

وی همچنین تصریح کرد: ما معتقدیم اینترنتی باید در اختیار رسانه‌ ها قرار گیرد تا بتوانند از منابع اطلاعاتی بدون محدودیت استفاده کنند و آمادگی داریم زیرساخت فنی آن را برای همکاری با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماده کنیم اما باید این موضوع را از وزارت ارشاد مطالبه کنیم.

همان‌ طور که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندین بار تاکید کرده است، برای ورود به شبکه‌ های ارتباطی از فیلترشکن استفاده نمی‌ کند، زیرا مسوولان در چارچوب مقررات می‌ توانند درخواست رفع فیلترینگ از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برای خود داشته باشند.

آذری جهرمی اما درباره عضویت خود در شبکه توییتر نیز گفته بود: بنابر قانون فعالیت توییتر در ایران ممنوع شده است چون قانون‌گذار می‌ تواند حکم بدهد که فعالیت شرکت خارجی در ایران ممنوع شود اما فعالیت ایرانیان در توییتر ممنوع نیست چون هیچ قاضی و هیچ دستگاهی نمی‌ تواند حکم عمومی بدهد مگر اینکه مصوبه مجلس شورای اسلامی باشد.

البته هنوز خبری از لغو این محدودیت‌ ها برای اهالی رسانه نشده است، اما با توجه به وعده‌ های داده‌ شده که مخصوصا در ماه‌ های اخیر چندین بار مطرح شده، این انتظار وجود دارد که این وعده به زودی محقق شود.

ارسال نظر