طرح رجیستری تا پایان امسال برای همه برندهای گوشی اجباری می شود

رسانه کلیک - رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: اجرای طرح رجیستری برای ثبت تلفن همراه، قرار گرفتن تمامی برندهای موبایل تا پایان سال جاری است و تمامی برندها مشمول رجیستری خواهند شد.

طرح رجیستری تا پایان امسال برای همه برندهای گوشی اجباری می شود

به گزارش کلیک به نقل از ایلنا؛ حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره وضعیت طرح رجیستری موبایل عنوان کرد: در حال حاضر با اجرای طرح رجیستری برای برندهای اپل، گوگل، بلک بری و موتورلا ۲۵ هزار دستگاه تلفن همراه در شبکه قطع شده است ( طرح رجیستری، 30 هزار گوشی آیفون را از دسترس خارج کرد ).

وی اظهار داشت: برنامه مورد نظر برای طرح ثبت تلفن همراه، قرار گرفتن تمامی برندهای موبایل تا پایان سال جاری است و تمامی برندها مشمول رجیستری خواهند شد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به سیستم ورود مسافری موبایل به کشور گفت: سامانه اظهار تلفن همراه مسافری از سوی گمرک راه‌ اندازی شده است و مسافرانی که قصد ثبت تلفن همراه خود در کشور را دارند، یک ماه فرصت دارند و می‌ توانند به صورت الکترونیک با اعلام شماره گذرنامه نسبت به پرداخت هزینه ثبت با وجود معافیت‌ های در نظر گرفته شده اقدام کنند و دیگر نیاز به حضور در گمرک، فرودگاه یا مکانی به صورت فیزیکی وجود ندارد؛ البته ثبت در گمرک تا اعلام به وزارت صنعت، معدن و تجارت به دلیل برخط نبودن کامل سیستم یک الی دو روز زمان نیاز دارد.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان این که ترسی از ریسک اجرای طرح رجیستری برای برندهای بزرگ موبایل وجود ندارد، افزود: اجرای هر مرحله از طرح رجیستری ریسکی را به دنبال دارد، آمادگی در سامانه‌ ها ایجاد شده و بر اساس میزان آمادگی طرح رجیستری پیش می‌ رود.

وی با بیان اینکه نگرانی از اجرای فازهای رجیستری وجود ندارد، ادامه داد: اگر ترسی از ریسک اجرای رجیستری وجود داشت، به هیچ وجه نباید این طرح شروع می‌ شد.

فلاح جوشقانی خاطرنشان کرد: نکته مهم درباره سامانه‌ های نرم افزاری همچون رجیستری، امکان ایجاد مشکلات پیش بینی نشده است و برای همین مسئله نیز پیمانکار حرفه‌ ای طرح رجیستری همواره اصلاحاتی را انجام می‌ دهد تا مشکلی وجود نداشته باشد.

وی بیان کرد: با تمام توان طرح ثبت تلفن همراه ادامه پیدا می‌ کند چرا که منافع مردم و دولت را به دنبال دارد و حداقل اگر قاچاق ضربه اقتصادی به کشور نداشته باشد، از این پدیده ناپسند و نادرست جلوگیری می‌ شود تا موبایل که در ایران بازار بزرگ ۱۲ هزار میلیارد تومانی در سال را به خود اختصاص داده با روال قانونی وارد کشور شود.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به صحبت‌ های رییس کمیته تخصصی موبایل کشور مبنی بر وجود شرایطی خاص برای گوشی‌ های اپل که قبل از تاریخ اجرای رجیستری فعال شده بودند اما با اجرای این طرح غیر فعال شدند، تصریح کرد: در صورتی که صاحب دستگاه به شماره ۰۹۶۳۶۶ تماس حاصل کند و اعلام شکایت داشته باشد و مستنداتی ارائه کند که موبایل بر اساس باگی در سیستم رجیستری غیر فعال شده است، موبایل دوباره به سیستم متصل می‌ شود اما در غیر این صورت هیچ راهی برای فعال سازی گوشی‌ های غیر فعال شده وجود ندارد.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی یادآور شد: در سیستم رجیستری باگ وجود دارد اما هیچ گونه باگی مبنی بر غیر فعال شدن گوشی‌ های تلفن همراه که قبل از اجرای طرح در شبکه رجیستر شده بودند، وجود ندارد و مسائلی که در این موضوع مطرح می‌ شود کذب است.

ارسال نظر