بازار گوشی‌ های تلفن همراه همچنان در شوک نوسانات ارزی به سر می برد

رسانه کلیک - رییس انجمن فروشندگان موبایل با بیان اینکه بازار گوشی‌ های تلفن همراه هنوز تحت تاثیر نوسانات ارزی هفته گذشته قرار دارد، گفت: اختصاص ارز مخصوص برای واردات این محصولات جهت رونق بازار گوشی‌ های موبایل راهگشا است.

بازار گوشی‌ های تلفن همراه همچنان در شوک نوسانات ارزی به سر می برد

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ افشار فروتن رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم‌ کارت و لوازم جانبی با اشاره به اینکه بازار گوشی‌ های تلفن همراه طی روزهای اوج جهش نرخ دلار دچار رکود شد، اظهار داشت: با اینکه دولت نرخ دلار را یکسان اعلام و به عبارتی قیمت‌ ها را تثبیت کرد اما باز هم بازار گوشی‌ های موبایل از آن حالت رکود آن طور که باید خارج نشده و هنوز تحت تاثیر آن تلاطمات است.

وی با بیان اینکه نوسانات نرخ ارز در دوره جهش خود باعث شد تا عرضه‌ کنندگان حتی فروش گوشی‌ های موبایل را متوقف کنند، گفت: در آن وضعیت بسیاری از معاملات در بازار گوشی‌ های تلفن همراه متوقف شد، به‌ طوری که حتی خرده‌ فروشی در این بازار نیز تحت تاثیر قرار گرفت؛ هرچند با اعلام تثبیت نرخ ارز بازار از آن حالت رکود عمیق خارج شد.

رییس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم‌ کارت و لوازم جانبی با اشاره به چرخه ورود گوشی‌ های موبایل به کشور، بیان کرد: به نظر می‌ رسد برای رونق دوباره بازار گوشی‌ های موبایل، دولت باید ارز اختصاصی را به انجام واردات ارائه دهد تا بازار موبایل به روند طبیعی خود بازگردد.

فروتن با بیان اینکه نمی‌ توان انتظار رونق یک‌ شبه را در بازار داشت، خاطر نشان کرد: واقعیت این است که بازار موبایل هنوز متاثر از آن و نوسانات نرخ ارز است، چرا که در آن دوره علاوه بر فروشندگان، مصرف‌ کنندگان‌ نیز اصراری بر خرید کالا نداشتند و هنوز نیز وضعیت به طور کامل به حالت عادی خود بازنگشته است.

وی همچنین درباره وضعیت بازار سیم‌ کارت‌ های تلفن همراه نیز به تلاطمات نرخ ارز اشاره کرد و افزود: معمولا بازار سیم‌ کارت‌ های تلفن همراه کمی بعد از تحول در بازار گوشی‌ های تلفن همراه به اتفاقات بازار واکنش نشان می‌ دهد؛ هرچند بازار سیم‌ کارت‌ های تلفن همراه متاثر از نوعی رکود حتی قبل از این نوسانات ارزی هستند، با این حال اوضاع بازار سیم‌ کارت‌ های تلفن همراه نسبت به بازار تلفن های همراه در حال رونق گرفتن است.

فروتن در پایان یادآور شد: هر ساله بعد از ایام تعطیلات نوروز بازار سیم‌ کارت‌ های موبایل نوعی از رونق را تجربه می‌ کرد اما امسال تا این لحظه بازار سیم‌ کارت موبایل آن رونقی که باید را تجربه نکرده است.

گفتنی است؛ تلاطمات نرخ ارز در هفته گذشته به گونه‌ ای بود که ارزش دلار در طول یک هفته بعد از تعطیلات نوروز از ۵۲۰۰ تومان تا بالای ۶۰۰۰ هزار تومان هم بالا رفت. این اتفاق علاوه بر اینکه حوزه‌ های مختلف در بازار را تحت تاثیر قرار داد، باعث شد بازار محصولات الکترونیکی از جمله بازار گوشی‌ های تلفن همراه که مستقیما به واردات و ارزهای خارجی وابسته هستند، بیش از همه تحت تاثیر قرار گیرند.

ارسال نظر